Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

Hayat Tecrübesi: Zorunlu Yaz Stajları

Yaklaşık 10 senedir okulumuzda uygulanan 9. sınıf zorunlu yaz stajı, pandemiden dolayı uygulanamıyordu ancak bu sene yeniden uygulamaya başladık. 9 sınıfı bitiren öğrencilerimiz yazın zorunlu stajlarına katılarak, gelecekte hangi alanı seçmek istediklerine bir adım daha yaklaştılar.

Bu staj en az 40 saat yapılmalıdır ve iki önemli amaca sahiptir;

  • Akademik amaç: Bu staj, 1. yarıyıl Grand Oral de français sırasında sözlü olarak sunulacak olan bir staj raporu yazılmasını sağlar.
  • Oryantasyon amacı: Bu staj, öğrencilerimizin iş hayatını keşfetmelerini ve mümkünse kendilerini yönlendirmeye cezbedecek bir alanda seçimlerini iyileştirmelerini sağlar.

Dört öğrencimizin deneyimlerini kendi sözleriyle keşfedebilirsiniz:

 

“Ben stajımı bir uçak simülasyonu merkezinde yaptım çünkü ileride pilot olmak istiyorum. Stajım toplam 1 hafta sürdü. Stajın ilk gününde uçağı uçurmayı ve simülatörü denemeye gelenlere neler anlatacağımı öğrendim. M. Erim müşterilere simülatörü anlatırken ben de onu izledim. Sonraki günlerde ben de ona yardım etmeye başladım ve bazı müşterilerin uçağı uçurmalarına tek başıma yardım ettim. İlk başta biraz zordu çünkü simülatör uçak kokpitinin aynısı ve içeride gerçekten çok fazla düğme var. Bu mesleğin ne kadar zor olduğunu o zaman farkettim ama bu benim daha fazla motive olmamı ve daha çok çalışmamı sağladı. Staj yapmak benim hedeflerim konusunda daha kararlı olmamı sağladı ve bunun için mutluyum. 1 haftada bu meslek hakkında çok şey öğrendim ve gerçekten iyi vakit geçirdim.”

Aylin 10D

 

“Merhaba ben 10-C sınıfından Arda. Hepsiburada’da “Growth, Data Science” ekibinde 1 haftalık staj yaptım. Benim için çok verimli bir staj oldu. Özellikle Covid’le beraber değişen tüketim alışkanlıkları ile e-ticaret oldukça büyüdü. Dataların katma değerli bir hale nasıl dönüştüğünü gözlemleme fırsatım oldu. Şirketin stratejilerinin gerçekleşmesi için data’nın ne kadar önemli olduğunu gördüm. Şirket çalışanları çok yardımseverdi ve benimle birebir ilgilendiler. 1 hafta boyunca yazılım yaparak şirketin datalarıyla istatistikler çıkardım; marka satış oranlarını ve gelir-gider grafiklerini inceledim. Ardından ise elde ettiğim bu verilerle grafikler oluşturup sunum hazırladım. Bu stajın bana en büyük faydası kurumsal bir şirkette yer alarak günlük iş hayatını gözlemleyebilmek oldu. Benim için çok verimli ve zevkli 1 haftaydı.”

Arda 10C

 

Herkese Merhaba !
Ben 10C’den İrem. Bu yaz 10. sınıflar olarak staj yapmamız gerekiyordu. Açıkçası, hangi sektörde staj yapacağıma karar vermek benim için çok da zor olmadı. Eğitim sektörü, bir şeyler öğretmeye olan ilgimden dolayı bana en uygun seçenek gibi göründü. Yazın stajım boyunca bir çocuğa nasıl eğitim verilebileceğini öğrenmeye çok zaman ayırdığım Château Eğitim’e başvurdum. Stajım başlamadan önce kurumun öğretmenlerinden eğitim aldım. Bu eğitimler o kadar yeterli olmuştu ki bir öğretmen eşliğinde dersler vermeye başladım. Öğrencilerim 2,7 ve 12 yaşlarındaydılar. Küçüklerle oyun oynayarak öğrendik; 12 yaşındaki öğrencimle de fiil çekimlerini, “subjonctif” modunu ve kullanım yerlerini işledik. Fakat onunla da, yaşça büyük olsa bile, interaktif oyunlar oynadığımız oldu. Ayrıca, her dersten önce, staj eğitmenlerimle ders boyunca takip ettiğimiz çalışma kağıtlarını hazırlıyorduk. Bu kağıtların hazırlığı esnasında alanlarında profesyonel olan bir öğretmen grubunun parçası olma şansını elde ettim. Fransızcanın nasıl daha iyi öğretilebileceği ve çocukların psikolojisi üzerine konuştuk. Öğrencilerimi gerçekten çok sevdim. Onların fransızca öğrenimlerine bir iz bırakmak benim için o kadar mutluluk vericiydi ki bu öğrencileri hiç unutmayacağım. Sonlara doğru stajımın bitmesini hiç istemedik. Pars, 7 yaşındaki öğrencim, stajım bittikten sonra bana bir video gönderdi. Beni çok özlediğini ve derslere geri dönmemi istediğini söylüyordu. Ben de dersleri ve öğrencileri çok özlemiştim bu yüzden fazladan birkaç gün daha staja gittim.
Bu sektörün işlevini ve şirketteki rollerimi gözlemledim. Yeni öğrenenlerden daha sabırlı ve disiplinli olmak gibi çok şey öğrendim. Bir çok şeyi öğrenirken çok eğlendik. Bu bağlamda benim için o kadar verimli bir yaz oldu ki, gelecek yıl yapmak isterim. İşte stajım böyle geçti!

İrem 10C

 

“Merhaba ben 10C sınıfından Berrak, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ta iki haftalık bir staj yaptım. Covid sebebiyle çalışanların çoğunluğu evden çalışıyordu fakat buna rağmen bir ofis hayatı görme şansına sahip oldum. Editör ekibiyle çalıştım, basılacak olan kitapları düzenledim ve yanlışlarını düzelttim. Yayımlanmadan önce bir kitabın geçirdiği aşamaları gözlemleme şansım oldu. Aynı zamanda bir kitabın oluşumdan basımına kadar olan sürecin ne kadar komplike olduğunu da anlayabildim. Ofisteki herkes çok yardımseverlerdi ve iki hafta boyunca çok verimli bir zaman geçirdim. Bu staj okumaktan çok zevk aldığım kitapların oluşumunu ve yayımcılık mesleğini anlamamda bana yardım etti.”

Berrak 10C

X