Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

Birkaç satırda Sainte Pulchérie Lisesi’nin tarihçesini, kabul koşullarını, dil eğitimini ve eğitim anlayışını keşfedin...

Sainte Pulchérie Lisesi, 1846 yılından bu yana gençlerin okul ihtiyacını karşılamakta, dayanışma, bilgi aktarımı, özgürlüğe saygı, yardımseverlik ve bireysel gelişim gibi insani değerleri savunmaktadır. Türkiye’nin en seçkin eğitim kurumları arasında ilk sıralarda yer alan Sainte Pulchérie Lisesi, Avrupa yakasında, modern ve merkezi Beyoğlu’nun göbeğinde, Fransız Kültür Merkezi’ne iki adımlık mesafede, Taksim Meydanı’na çok yakın bir noktada yer almaktadır.

Köklerini Tarih ve Gelenekten Alan Modern Bir Lise

Sainte Pulchérie Lisesi, 450’den fazla karma öğrenciye sahip bir ortaöğretim kurumudur.

1846 yılında Şefkat Rahibeleri tarafından kurulan Sainte Pulchérie Lisesi, 2000 yılına kadar ortaokul olarak eğitim verdi. Aziz Vincent de Paul’un felsefesini benimseyen Şefkat Rahibeleri dünyanın birçok yerinde hala faaliyet göstermektedirler.

Okulumuz Milli Eğitim Bakanlığı’nın Özel Okullar Genel Müdürlüğü tarafından yabancı okul olarak tanınmış Türkiye’deki altı Fransız lisesinden biridir. Türkiye’deki Fransız Okullarına bağlı olan okulumuz, 13 Haziran 2000’de Dışişleri Bakanlığıyla imzalanan sözleşmede de yer almaktadır.

Sainte Pulchérie Lisesi, 2000 yılında “Yeni Nesil 2000” adlı bir ilköğretim okulu kurdu. Okul günümüzde, 200’den fazla öğrenciye sahiptir.

Kabul

Her yıl, Türkiye genelinde düzenlenen ve bütün ilköğretim öğrencilerinin girdiği “Seviye Belirleme Sınavı”ndan alınan puan, Sainte Pulchérie Lisesi’ne kayıt şansı tanımaktadır. Sainte Pulchérie Lisesi’nin puanı, İstanbul’daki en iyi liselerin puanları arasında yerini almaktadır.

Eğitim

Okul Müdürü Hermine Ridé yönetimindeki Sainte Pulchérie Lisesi, kendini sürekli yenileyen yetkin bir kurumdur. Kurum, kendini kanıtlamış geleneksel yöntemleri, geleceğe hazırlayan yeniliklerle harmanlamayı bilir. Bir yıl yoğun Fransızca görecekleri hazırlık sınıfı ve dört yıl lise eğitiminin ardından öğrenciler beş yılın sonunda diploma almaya hak kazanmaktadırlar.

Sainte Pulchérie Lisesi, “Label France Education” unvanına sahiptir. Label France Education’un temel görevi, Frankofon kurumlarda, iki dilde mükemmel eğitimi teşvik etmek ve desteklemektir. Daha fazla bilgi için, buraya tıklayınız.

Lisemiz, Fransızca eğitim kalitesi, disiplini, kişiye özel danışmanlık olanağından ötürü velilerimiz tarafından tercih edilmektedir. Bunlara ek olarak, okul idaresi, eğitim kadrosu ve okul projelerine dışarıdan destek veren kişiler, ailelerle sıkı bir işbirliği içinde, aynı hedefe ulaşmak amacıyla çalışmaktadırlar: gençlerin desteklendiği, kabul gördüğü ve değer verildiği bir okul ortamı yaratmak.

Türkiye’deki diğer Frankofon liselerinde olduğu gibi Sainte Pulchérie Lisesi de, Türkiye’nin tek Frankofon üniversitesi olan Galatasaray Üniversitesi’nde kontenjana sahiptir.

Diplomalarını alan öğrencilerimizin büyük bir bölümü, Fransa’nın en iyi üniversitelerinde okumak üzere başvuru yapmaktadır. Başvuruların %98’i kabul edilmekte ve başvuranların %10’u yüksek öğrenimlerini Fransa’da ya da bir başka bir yabancı ülkede devam ettirmeyi tercih etmektedir.

Dillerin Yeri

Eğitim anlayışımız dinamik, etkin ve iki dilli bir eğitim kadrosu tarafından desteklenmektedir. Öğrenciler, yapılan çalışmalar neticesinde Fransızca ve İngilizceyi etkin bir şekilde öğrenmektedirler. Lisemiz, dil öğreniminde gerekli tüm kaynakları öğrencilerine sunmaktadır: yurtdışı gezileri, uluslararası dil diplomalarına (İELTS, DELF-DALF…) hazırlık, sanatçılarla sanatsal yaratım projeleri, öğretmenlerin desteğiyle Fransızca ya da İngilizce blog yazma, kulüp etkinlikleri (MUN, Fransızca Tiyatro Kulübü…), Fransız yazarlar tarafından yürütülen edebi projeler…

Yeni Ufuklara Açılım

Öğrencilerimiz, yeni ufuklara açılımı önemseyen bir kurumda eğitim görmektedirler. Sainte Pulchérie Lisesi’nde öğrenciler, onları çevreleyen kişilere karşı açık, ilgili ve meraklı olmaya cesaretlendirilmektedirler. Eğitim kadrosu tarafından geliştirilen ve öğrencilere sunulan sosyal etkinlik kulüpleri ve okul dışı eğitim etkinliklerinin tümü aracılığıyla, kendilerini aşabilmelerini destekleyen ve tatmin oldukları bir eğitim almaktadırlar.

Sürdürülebilir Yaşam

Öğrenciler, bütün insanlığın ortak sorumluluğunda olan doğa ve doğayla ilişkileri üzerine düşünmeye çağrılırlar. Bunun yanı sıra, sağlıklarına özellikle itina gösterecekleri, dengeli bir yaşam sürdürmeye ve spor yapmaya teşvik edilmektedirler.

Modern Alanlar ve Teknik Donanımlar

Sainte Pulchérie Lisesi’nde öğrencilerin sahip olduğu modern alanlardan ve teknik donanımlardan bazıları:

  • EdTech: Yeni teknolojilerinin geliştirilmesini sağlayan donanımlı modern sınıflar
  • eSPrit: Uzaktan eğitime adanmış bir platform
  • LaboSPhère: En son teknolojik imkanlarla donatılmış kimya, fizik ve robotik öğretmenlerin gözetiminde teneffüslerde öğrencilerin kullanımına açık 200m2 olan robotik laboratuvarı. Fen derslerinde bilgisayar destekli deneyler yapılır.
  • Medyatek: Eğitime yönelik üç dilde 7.500 kitap, 800 DVD ve 20’yi aşkın dergi aboneliğine sahip, 338 m2’lik bir alana yayılan 2 katlı Medyatek, öğrenciler için dinlenme ve çalışma imkanı sunmaktadır.
  • 2012 yılında tamamen yenilenen, 360 kişi kapasiteli modern ve profesyonel donanıma sahip Gösteri Salonu
  • Uluslararası sanatçıların eserlerine yer verildiği, aynı zamanda okulumuz öğrencilerinin çalışmalarının da sergilendiği 250m2’lik bir Sanat Galerisi: “Od’A-Ouvroir d’Art”
X