Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

TIMUN 2012, Zorlukları Göğüslemek

Sainte Pulchérie Lisesi bu yıl 19.’su düzenlenen TIMUN Konferansı’na (Türk Uluslararası Model Birleşmiş Milletler Konferansı), Birleşik Arap Emirlikleri’ni büyükelçilik ve delegelik konumlarında temsil eden beş kişilik bir delegasyonla katıldı...

Saygıdeğer başkanım ve değerli delegeler,

Bugün burada TIMUN 2012 Konferansı süresince dünya meselelerini tartışmak üzere toplanmış bulunmaktayız. Birleşik Arap Emirlikleri delegasyonu olarak burada bulunmaktan şeref duyuyoruz. Bugün tüm dünyada barışa katkıda bulunacak daha iyi çözümler bulmak amacıyla hareket ediyoruz. Hedefimiz, tüm dünyada insanlığı daha ileriye taşıyacak yeni bir düzen oluşturmak. Bugün ulusumuz gelişen bir ekonomiye sahip. Ancak ulusumuz İran ile sınır tartışmaları yaşamakta, uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadele etmekte ve ülkenin dört bir tarafına yayılmış çeşitli terörist gruplarla savaşmakta. Konferans ilerledikçe, en iyi çözüm önerileri için oy kullanarak kendi sorunlarımızı ve dünya sorunlarını çözümlemeyi ümit ediyoruz. Tüm komitelere ve delegasyonlara başarılı bir konferans süreci diliyoruz…

… ve bu sözlerle Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçisi Cem Ünal, açılış töreninde değerli delegelere hitap etmiş oldu.

Dünyanın bugününü ve yarınını ilgilendiren tartışmaların bir parçası olabilmek Sainte Pulchérie için çok heyecanlıydı. Terörist grupların kitle imha silahlarını ele geçirmelerini önlemek için alınacak önlemler, Suriye’deki insan hakları ihlalleri, Cenevre Anlaşması kapsamında çocuk askerlerin durumu, gezegenin bugünü ve yarını için küresel iklimin korunması, güvenlik sistemlerinde DNA taramasının kullanılması ve bu durumun özel alana etkileri, kişisel bilgileri çalmak için sosyal medyanın yanlış amaçlarla kullanımı vb. konularda genel kültürlerini paylaşmak ve dünya meselelerine çözüm arayışlarında bulunmak için şüphesiz TIMUN eşsiz bir fırsat oldu.

Silahsızlanma, İnsan Hakları, Çevre, Hukuk Komiteleri ve Özel Konferans Oturumu delegeleri olarak öğrencilerimiz dünyanın geleceğinde söz sahibi olabilmek adına bütün çabalarını sarfettiler. TIMUN, ABD, Fransa, İtalya, İsrail, Hollanda, Almanya, Ürdün vb. ülkelerden gelen yaklaşık 600 katılımcıdan oluşan büyük bir aile oldu. Konferansın resmi dili olan İngilizce’nin ne kadar ileri bir düzeyde kullanıldığını görünce etkilenmemek elde değildi. Delegelerimiz için İngilizce dilinde münazara etme becerilerini geliştirmelerinde bu 4 gün son derece değerliydi.

Üstelik TIMUN organizasyon ekibinin sunduğu başkanlık atölye çalışması, GeMUN 2013’te başkanlık koltuğuna oturacak öğrencilerimiz için ödül niteliğinde bir deneyim oldu. GeMUN Konferansı (Cenova Model Birleşmiş Milletler) 20-25 Şubat 2013 tarihleri arasında İtalya’nın Cenova kentinde gerçekleşecek. Öğrencilerimiz, Avrupa’nın en büyük ve en önemli konferanslarından birisinde komite başkanlığı, büyükelçilik, delegelik gibi son derece önemli konumlarda görev alacaklar ve bu zorluğu da göğüslemeye hazır olduklarını şimdiden kanıtladılar. Değerli ve seçkin delegelerimize, yaklaşmakta olan GeMUN konferansında başarılar diliyoruz.

Büyükelçimizin TIMUN 2012 Konferansı hakkındaki görüşlerini aşağıda bulabilirsiniz:

Bence çok başarılı bir konferans gerçekleşti çünkü muhteşem bir işbirliği ortamı vardı. Çokkültürlü çeşitli komiteler, delegeler arasında mükemmel bir fikir alışverişine neden oldu. Benim için son derece verimli bir konferanstı çünkü İngilizce düzeyi muazzamdı ve konuşma becerilerimi ve kişiler arası iletişim becerilerimi geliştirmemde TIMUN inanılmaz bir fırsat oldu. Konferans süresince paylaştığımız bilgi seviyesi oldukça yüksekti ve bu sayede çeşitli konferans konularını ilgilendiren farklı bakış açılarını öğrenmiş oldum. Bu nedenlerden dolayı TIMUN’12’ye katıldığım için çok çok mutluyum.

Cem Ünal, Lise 3 A.

daha fazla+
X