Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

"Bilime ilgisi olanlar da sosyal olabilir. Bu konuyla ilgili önyargıları kırmak lazım. Çok yönlülüğe teşvik ediyor bu süreç ve kesinlikle de işinize yarıyor."

SPARC ile Söyleşi – 2. Kısım

Söyleşimizin ilk kısmında, lisemizin robotik takımı SPARC 5665’in işleyişi ve projeleri üzerine; “aile üyeleri” Beste, Ali Emre, Ramazan ve Ilgar ile bir giriş yapmıştık. Projeler ve daha fazlası için kaldığımız yerden devam!

Söyleşimizin ilk kısmında, lisemizin robotik takımı SPARC 5665’in işleyişi ve projeleri üzerine; “aile üyeleri” Beste, Ali Emre, Ramazan ve Ilgar ile bir giriş yapmıştık. Projeler ve daha fazlası için kaldığımız yerden devam!

Projelerden bahsedersek, başka hangi projeler gündemde?

Ilgar – Afrika projesi, dünyayı değiştirebilecek bir proje. 2018 yılında New York’a yarışmaya gittiğimizde, Afrika’da akıllı köylerin yapıldığı bir dernekten haberimiz oldu. Akıllı köy; su, elektrik, tarım ve eğitimi kapsıyor. Biz, bir tanesinin sorumluluğunu üstlendik. İlk senemizde bir köyün komple güneş panellerini yaptırdık. Geçen sene, ikinci senemizde, bir kuyunun komple giderlerini karşıladık. Bu hiçbir zaman bitmeyecek. Maliyeti büyük bir proje. Her yıl ne kadar para toplarsak, bunu derneğe bağışlayıp o parayla bizim adımıza belli yardımlar yapılacak. Kermeslerle ya da düzenlediğimiz yılbaşı çekilişleriyle bütçe buluyoruz. 

Beste – Pandemide bu değişti. Twitch yayınları aracılığıyla proje üstünde konuşmaya, plan yapmaya devam ediyoruz. Orada çay üretiyorlar mesela. O çay üretimine destek vermeye karar verdik. Ne zaman bunu hayata geçirebiliriz, bilemiyorum. Projeyi geliştirmek için iletişimdeyiz. Ayrıca, bunun dışında, çevrimiçi bir yarışmaya da katıldık, İzmir’de Girişimcilik ödülü aldık. O da bize motivasyon oldu. 

Ilgar – Yeni yılda  twitch yayınlarımıza başlıyoruz. Turnuvalarımız da olacak. Bu sene daha spesifik konularda konuşmak istedik. Başka bir projemiz daha var; ama onu hiçbir yerde paylaşmıyoruz. Gizli bir proje 🙂

Üniversite planlarınız nedir? Robotik, yeni hayatlarınızda var olmaya devam edecek mi?

Ilgar – Benim kariyerim mekanik anlamda ilerleyecek; ama ben bu algıya karşıyım. Kim neyde iyiyse, kulübümüzde ona göre bir iş var. Üyelerimizin neyle ilgili olduklarını bulup onun üzerinde çalışmalarını istiyoruz. Mezunlarla da bağımız kuvvetli. Hala yardım istediğimiz, fikir danıştığımız, mezunlar var mesela. Ben de devam edeceğim mentör olarak, mezun olduktan sonra. 

Beste – Takımımızın projeleri; sponsor bulmak, mail atmak, röportaj yapmak vs. farklı alanlarla da ilgili. Sosyal olmak lazım.  Etrafının farkında olup etrafına ulaşmak gibi. Bilime ilgisi olanlar da sosyal olabilir. Bu konuyla ilgili önyargıları kırmak lazım. Çok yönlülüğe teşvik ediyor bu süreç ve kesinlikle de işinize yarıyor. Ben mekanikle ilgilenmiyorum, keza kodlamayla da. Ben konservatuar okumak istiyorum İngiltere’de; müzikal üzerine. 

Ali Emre – Mekanik ile hep ilgiliydim, severim. O yüzden İtalya’da makine mühendisliği okumak istiyorum. Ilgar ile aynı okul. Torino Politeknik. 

Ramazan – Ben, Ottawa Üniversitesi’nde makine mühendisliği okumak istiyorum. 

Bu takıma kimler başvurabilir ya da kimler başvurmalı? 

Ilgar – Disiplinli çalışmaya hazır mı? Misyonu benimsemiş mi? Fedakarlık yapabilir mi? Bilgiye göre kişileri seçmiyoruz. Robotları mesela, ağır makinelerin olduğu atölyelerde yapıyoruz ya da iki saat süren toplantılar oluyor. Çalışmayı sevmesi gerek. Fedakarlıktan kastımız bu. Yaz aylarında başvuruları alıyoruz. Okul açılmadan projelere başlamak istiyoruz çünkü. Olabilir dediğimiz herkesle, ilgili mi diye anlamak için yüz yüze görüşüyoruz. Aktif mi, sosyal mi, girişken mi…

Ramazan – Bir de istekli mi?

X