Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

Proje: “İstanbul’un Kalbi”

Her gün içinden geçtiğimiz, günlük yolculuklarımız sırasında bakışlarımızla yollarını taradığımız kentimizi fotoğraf karelerinde nasıl yansıtabiliriz? Fotoğraf sanatçısı Anna Puig Rosado’nun kendisine ve Sainte Pulchérie Lisesi’nin öğrencilerine yönelttiği soru işte bu.

Birlikte resmin anlamını ve bu görsel ifade şekli aracılığıyla neleri ortaya çıkarmak istediklerini inceleyecekler. Birlikte “İstanbul’un göbeğini”, unutulmuş küçük sokakları, bir kapının detaylarını araştıracaklar, bilinmedik mekanlarda dolaşacak ve bir güzellik, bu kentin ruhunu aksettiren olağandışı bir ayrıntı arayacaklar. Alışveriş ve ticaret görüntüleriyle İstanbul’u yansıtan, modern ve gelenekselin birbirine karıştığı ve az çok birlikte var olmayı başardığı semtleri keşfedecekler. Her biri, kendi duyarlılığıyla özel bir gözlemin heyecanını nasıl ifade edeceğinin arayışında olacak. Her biri, özgürce, fotoğraf karesine neyi yerleştireceği, nasıl bir gizem ve soru yükleyeceği konusuyla karşı karşıya kalacak. Çünkü bir resmin yarattığı etki dünyamızı sorgulamak ve diğerlerini de aynı soruyla yüzleştirmek olmalıdır. Böylece herkes kendi yolundan gidiyor olacak ve bütün bu çalışmanın sonucunda ortaya çıkacak olan hiç bir fotoğraf birbirine benzemeyecek, her kişi bir diğerinin gözüne çarpmamış olan bir ayrıntıyı yakalamış olacak. Ve bu da, aynı zamanda hem bireysel, hem kolektif olarak adlandırabileceğimiz bu çalışmanın en anlamlı yönü olarak ortaya çıkacak, fotoğraf karelerinden bir seçki kitapçığı “İstanbul’un kalbini” ilham ve duyarlılıkların aynasından yansıtacaktır.

Anna Puig Rosado bu İstanbul ziyareti sırasında kendi fotoğraflarını “Marsilya’nın Kalbi” adı altında sergileyecektir. Gerçek bir dünya kenti olan Marsilya, kültür ve sanatın merkezi ve 2013 Avrupa Kültür Başkenti sıfatıyla İstanbul’u takip etmektedir.

Anna Puig Rosado’nun, lisemizin sanat galerisi Od’A-Ouvroir d’Art’da yer alan sergisiyle ilgili daha fazla bilgi için buraya tıklayın

daha fazla+
X