Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

Kaynaştırma Etkinliklerinin Son Aşaması

Hazırlık Sınıflarının Büyükada’daki İki Günü

Her yıl, öğretmenleri tarafından hazırlanan kaynaştırma etkinlikleri sayesinde Hazırlık sınıfları, okullarını, okulun disiplinini ve beklentilerini daha yakından tanıma imkanı buluyorlar. Ayrıca öğrenciler, arkadaşlık ilişkilerini güçlendirme ve öğretmenlerini sınıf ortamı dışında tanıma fırsatı yakalıyorlar. Kaynaştırma etkinliklerinin üçüncü etabı Hazırlık C ve D sınıfları için geçtiğimiz 3-4 Ekim’de, Hazırlık A, B ve E sınıfları içinse 6-7 Ekim’de Büyükada’da gerçekleşti.

Her yıl, öğretmenleri tarafından hazırlanan kaynaştırma etkinlikleri sayesinde Hazırlık sınıfları, okullarını, okulun disiplinini ve beklentilerini daha yakından tanıma imkanı buluyorlar. Ayrıca öğrenciler, arkadaşlık ilişkilerini güçlendirme ve öğretmenlerini sınıf ortamı dışında tanıma fırsatı yakalıyorlar. Kaynaştırma etkinliklerinin üçüncü etabı Hazırlık C ve D sınıfları için geçtiğimiz 3-4 Ekim’de, Hazırlık A, B ve E sınıfları içinse 6-7 Ekim’de Büyükada’da gerçekleşti.

Hazırlık öğrencilerimiz, 12 yıldır gerçekleşen geleneksel kaynaştırma etkinliklerinin bir parçası olarak bir gece ve iki gün Büyükada’yı keşfediyorlar. Fransızca, Beden Eğitimi ve Rehberlik öğretmenleri ile Müdür Yardımcıları eşliğinde, öğrencilerimiz, Fransızca konuşulan çeşitli etkinliklerle birbirlerini daha iyi tanımayı ve bir olmayı öğrendiler.

Sadece 4 hafta Fransızca dersi almış olmalarına rağmen, öğrencilerimiz, Büyükada’da yaşadıkları deneyimleri kendi kelimeleriyle ifade ettiler:

Büyükada’da oyunlar:

“Büyükada’daki oyunlar oldukça eğlenceliydi. Oyunlarla birlikte diğer sınıflardan insanlarla tanışmış, kaynaşmış olduk, aynı zamanda Fransızcayı daha eğlenceli bir şekilde pekiştirmiş olduk. Öğrendiğimiz Fransızca yönleri ve yönergeleri kullanarak Büyükada haritasında yönümüzü bulmaya çalıştık. Yaptığımız etkinlikler, normal derslerimizde işlediğimiz konularla ilgili olduğu için aynı zamanda pekiştirme de yapmış olduk. Bütün bu etkinliklerin Fransızca anlama becerimizi yüksek oranda geliştirdiğini düşünüyoruz. Farklı ve eğlenceli bir deneyim oldu. Tarihi ve Türkiye’den değilmiş gibi görünen, ve hatta Türk olmayan çok miktarda yapı gördük.”
Yonca, Arda, Ahmet, Kerim
Hazırlık C

“Her grup oyunları bitiremedi ama oynadığımız oyunlarda çok eğlendik. Eğlenmekle birlikte hem Fransızcamızı geliştirdik hem de yan sınıftan insanlarla kaynaştık, farklı dersler hakkında oyunlar oynarken de derste öğrendiklerimizi pekiştirdik. Ayrıca Büyükada hakkında bilgi edinmiş de olduk.”
Müge, Naz, Serdar
Hazırlık D

Akşam Etkinlikleri:

“Akşam M.Julian bir sonraki günün programını anlattı. Sonra “Je veux” şarkısını söyledik ve şarkının sözlerini Türkçesiyle beraber öğrendik. “Kırmızı Başlıklı Kız”ı okuduktan sonra 10 dakikalık bir hazırlıkla canlandırmasını 5 farklı sahne ile yaptık. En sonunda öğretmenler puan verdi ve kazanan ekip belli oldu. Saat 23.30’da uyku saati geldi ve uyuduk.”
Kerem,  Ege, Taha, Derin
Hazırlık C

“Akşam etkinliğinde çok eğlendik ve çok şey öğrendik. Mesela arkadaşlarla işbirliği içinde çalışarak bir tiyatro oyunu sergiledik, ayrıca Fransızca dilimizi geliştirmek için bir şarkı söylemeyi öğrendik. Otel ve Büyükada hakkında bilgileri M. Julian bize açıkladı. “Kırmızı Başlıklı Kız” kitabını Fransızca okuduk. Sabahki yaptığımız etkinliklerin fotoğraflarına baktık. Ve adada gördüğümüz şeyleri arkadaşlarımızla paylaştık.”
Beren San, Pelin, Zeynep
Hazırlık D

“Perşembe akşamı Büyükada’da yemekten sonra toplantı salonunda toplandık. Hazırlık A,B ve E sınıfları oradaydı. Mösyö Julian ve öğretmenlerimizle sabah çektiğimiz fotoğraflara baktık. Sonra Zaz’ın “Je veux” şarkısını Türkçeye çevirdik ve karaoke yaptık, eğlenceliydi. Sonra Mösyö Julian bize “Kırmızı Başlıklı Kız” kitabını okudu ve bizden hikayeyi 5 resimle anlatmamızı istedi. Grup 15 kişiydi ve herkese bir rol bulundu. Ben de kırmızı başlıklı kız oldum ve grup arkadaşım bana rol için kırmızı hırkasını verdi, ben de başka birine anneanne rolü için gözlüğümü verdim. Hikayedeki renkler ile kıyafetlerimizin rengi uyumluydu.
Büyükada’ da vakit geçirmek güzeldi. Arkadaşlarımla güzel vakit geçirdim. Yeni arkadaşlar edindim. Yürüyüş yapmak yorucu olsa da aktiviteleri yaparken eğlendim.”
Defne, Elvin Su, Nefes, Dora, Yankı
Hazırlık B

Arkadaşlarla Geçirdiğimiz Süre:

“Vapurda giderken arkadaşlarımızla beraber oturduk ve oyun oynayıp konuşarak eğlendik. Otele gittiğimizde odalara yerleştik. Her odada arkadaşlarımızla ikili ya da üçlü gruplar olarak kaldık. İstediğimiz arkadaşlarımızla kaldığımız için kaynaşmamız daha kolay oldu. Odalarda etkinliklerden sonra dinlenirken çok eğlendik. Oyunlar esnasında birlikte çalışarak görevleri tamamladık ve arkadaşlık ilişkilerimizi geliştirdik. Akşam etkinliğindeki tiyatro çalışmasında herkes takım arkadaşlarıyla bir dayanışma içinde çalıştı ve çok güzel ve eğlenceli oyunlar sergiledi. Bize bırakılan boş zamanda arkadaşlarımızla adada dolaşıp keyifli zamanlar geçirdik. Adadan gitme zamanı geldiğinde hepimiz çok eğlenmiştik ve adaya veda ederken hepimiz kendimize bir şeyler kattığımızı hissettik. :)”
Demir, Tuncay, İdil, Berra
Hazırlık C

“Okulumuzun Büyükada’da yaptığı kaynaştırma gezisinde yeni arkadaşlar edinme şansı bulduk, aynı zamanda adada geçirdiğimiz zamanlarda da bir ekip olarak hareket etmeyi öğrendik. Gidiş ve dönüş vapurlarında oyunlar ve sohbetlerle çok keyifli vakit geçirdik.Gün boyu süren etkinliklerde çok eğlendik, birbirimizi ve ortak özelliklerimizi daha yakından tanıdık. Gezimizde oluşturulan gruplarda diğer sınıflardan olan arkadaşlarımızla kaynaştık ve yarıştık. Okulumuzun diğer kaynaştıma etkinliklerini sabırsızlıkla bekliyoruz.”
Alya, Yasemin, Selen,  İpek
Hazırlık A

Büyükada’da öğrendiğim yeni Fransızca kelimeler:

“Büyükada da hocalar ile iletişime geçerken Fransızcamızı geliştirdik. Aktivitelerin yönergeleri fransızca olduğu için yönergeleri okumaya çalışırken yeni kelimeler öğrenip Fransızca yön bilgilerimizi geliştirdik. Hocalarla daha çok konuşma fırsatı bulduk ve kendimizi Fransızca daha iyi ifade edebilir hale geldik. Bize verdikleri fransızca kelime kağıdı ile günlük hayatta kullandığımız kelimeleri öğrendik ve pekiştirdik. Gün içerisinde yapılan etkinliklerin ise Fransızcamızın gelişmesine çok büyük katkılar sağladı.”
Ela, Kayra, Defne, Öykü, Eylül 
Hazırlık D

“Büyükada, prens Adaları olarak da bilinen İstanbul açıklarındaki adaların en büyüğüdür.Geçen hafta Büyükada’ya gitme şansı bulduğumuz okul gezisi sayesinde Büyükada hakkında birçok bilgi edindik. Aynı zamanda Büyükada’da yaptığımız etkinlikler sayesinde yeni Fransızca kelimeler de öğrenmiş olduk. Öğrenmiş olduğumuz yeni Fransızca kelimeler: un toboggan, une île, une mer, un palmier, une boite aux lettres, un parc, une balançoire
Derin, Neslihan, Defne, Derin 
Hazırlık A

“Limousine= Limuzin ; Manoir= Malikane ; L’amour= Aşk ; Coeur= Kalp ; Je veux= İstiyorum ; Marcher= Yürümek ; Monter= Çıkmak ; Descender= İnmek ; L’hypocrisie= İki yüzlülük ; Manger=Yemek ; Bonne humeur= İyi huy ; Dormir= Uyumak”

Mina, Doğa, İlke, Duru
Hazırlık C

Sainte Pulchérie’li olmak ne demek ?

“Sainte Pulchérie’li olmak sorumluluk gerektirir. Proje ve ödevleri zamanında vermek, sınavlara iyi çalışmak ve zamanını doğru bir şekilde programlayabilmeye yardım eder. Pulchérie’li olmak Fransız kültürünü benimsememize, yurt dışındaki eğitim hayatına kolay adapte olmamızı sağlar. Disiplinli bir birey olmayı öğretir.Toplum yaşamına, organizasyona ve dolayısıyla gerçek bir yaşam disiplinine saygı duygusu verir. Pulchérie’li olmak bağlılık ve cesaret gerektirir. Kim olduğumuzu keşfetmeye yardım eder. İyi ki Pulchérie’liyim.”
Beren, Nehir, Yağmur, Deren 
Hazırlık C

“Sainte Pulcherie Fransız Lisesi olumlu geri dönüş alan nitelikli bir okuldur. Eğitim kadrosu ve öğrencileri ile farkını ortaya koyar. Standartların üstünde eğitim aldığımızı düşünüyoruz. Öğrenciler olarak SP’li olmaktan gurur duyuyoruz ve özel hissediyoruz.”
Uras, Alp, Eda, Sera, Defne
Hazırlık D

 

Katılımları ve çalışmaları için tüm öğretmenlerimize, 12 yıldır ortağımız olan Princess Otel’e ve özellikle Sinem Hanıma çok teşekkür ederiz.

 

X