Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

Hélène Frédérick Sainte Pulchérie Lisesi Yazar Rezidansının Konuğu

Frankofoni Şenlikleri Frankofoni Şenlikleri kapsamında, 10. sınıf öğrencilerimiz, Fransa’da yaşayan Québec (Kanada) asıllı yazar Hélène Fréderick ile tanışıp, yaratıcı yazarlık atölyelerine katılma şansını yakaladılar. Bir ay boyunca lisemizin konuğu olan Hélène Fréderick Fransızcanın inceliklerini ve yazma serüvenin heyecanını öğrencilerimizle paylaştı. Atölyenin ürünleri "İstanbul’u dinliyorum, gözlerim kapalı" başlığı altında düzenlediğimiz ve Hélène Fréderick’in de bizzat katılacağı etkinlikte sunulacak. 29 Mart Perşembe günü saat 18:30’ta öğrencileri, velileri ve öğretmenleri yazar rezidansı ve yazı projesinin sonuçlarını keşfetmeye davet ediyoruz.

Yazar Rezidansı
Beş yıldan bu yana, Sainte Pulchérie Lisesi 10. sınıf öğrencilerine yönelik bir Yazar Rezidansı projesi yürütüyor. François Beaune, Mathieu Larnaudie, Alice Fargié ve Sandra Lucbert’in ardından, 2018 yılında Hélène Frédérick’i ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz.

Bu projenin öğrencilere çok çeşitli katkıları var:

  • Frankofon bir yazarla birebir, yüzyüze tanışma imkanı edinmek ve yaratma süreci esnasında esere temas etmek ;
  • Yeni çalışma yöntemlerini paylaşmak ve belki gelecek planları için ilham vermek ;
  • Bir öğrenme ortamı yaratmak : öğrencinin dil öğreniminde edebiyat metnine anlam vermesini sağlamak, edebiyata merak uyandırmak, yazı yazma isteği aşılamak.

Bu proje, bu sene Mathieu Larnaudie ve Ingrid Thobois’yı davet eden Saint Joseph ve Saint Michel Liselerinin de bize katılmasıyla daha da genişledi.

Frankofon bir yazarın rehberliğinde İstanbul’u ve kendini anlatmak
Hélène Frédérick, bir çok radyo tiyatrosu ve radyo için kurmaca eserin yazarı olarak, 10. sınıf öğrencilerimize yazıda duyuları ve duyumsallığın ifadesini keşfetmeleri için çeşitli eğlenceli etkinlikler ve ünlü eserlerden okuma parçaları önerdi. Ardından İstanbul’da sevdikleri ve onlar için özel bir anlam taşıyan bir yerin ortam seslerini kaydetmelerini istedi. Bu yer, kamusal alan da olabilirdi, özel ve mahrem, gizli, kişisel bir yer de.

Öğrenciler bu alıştırmaların ardından yazı aşamasına geçtiler ve her sınıfta üç ders saati boyunca seçtikleri yer hakkındaki izlenim ve duygularına şiirsel bir metin biçimi vererek kendilerini ifade ettiler. Böylece Fransızcada beş duyumuza (görme, duyma, koku, tatma, dokunma) ve duyumsal algılara dair söz dağarcıklarını perçinlediler. Ayrıca, bir metnin yapısını kurgulamayı, okura duyumsal bir deneyim sunabilmeyi ve kullandıkları Fransızca söz ve deyimlerin anlamları üzerinde derinlemesine düşünmeyi denediler.

Öğrenciler metinlerini tamamladıktan sonra, bunları sesli okumaya çalıştılar ve böylece tasvir ettikleri yer ile ilgili izlenim ve duyguları, sözel olarak da aktarmayı denediler. Bu da tonlama, tempo, telaffuz, sahneleme ve aynı zamanda okuma niyeti etrafında bir çalışmaydı.

“İstanbul’u dinliyorum, gözlerim kapalı”
Öğrenciler, öğretmenler ve yazar tüm bu çalışmalarının neticelerini sizinle paylaşmak için sizleri “İstanbul’u dinliyorum, gözlerim kapalı” ismini verdikleri ve 29 Mart Perşembe günü saat 18:30’ta gerçekleştirecekleri etkinliğe davet ediyor.

Öğrenciler, yazdıkları metinlerden sekiz tanesini, lisenin farklı mekanlarında oluşturdukları bir parkurda izleyicilere kendileri sunacak.

Etkinlik programı

  • 18h:30-19:15 : Parkur
  • 19:15 : Medyatekte Kokteyl

22 Mart Perşembe günü yazar Hélène Frédérick ile Açık Radyo’da bir söyleşi gerçekleştirildi. Programı dinlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Teşekkürler
Sainte Pulchérie Lisesi, yazar Hélène Frédérick’e hem nezaketi hem de öğrencilerimize gösterdiği yakın ve candan ilgi için teşekkür eder. Ayrıca bu projeyi gerçekleştirmemizi sağlayan tüm öğretim kadrosuna ve her sene bizleri yazar rezidansı esnasında destekleyen Judith Mayer’e teşekkür ederiz.

Yaşam öyküsü
Hélène Frédérick 1976’da Québec’te doğdu. Edebiyat okuduktan sonra bağımsız kitabevlerinde ve Québec Güncel Sanat Ağı çerçevesinde kitapların yayımlanmasında çalıştı. 2006’dan beri Paris’te yaşayan yazar, düzenli olarak edebiyat dergilerinde yazılarını yayımlıyor. Aynı zamanda France Culture ve France Inter radyolarında, radyo için kaleme aldığı kurmaca eserleriyle yer alıyor (“Les Objets perdus de Monsieur Papier” ve “Tableaux mécaniques”, 2008). İlk romanı “La poupée de Kokoschka” (Verticales, 2010) 2014’te Montréal’de Kuzey Amerika’ya yayımlanmak üzere Héliotrope Yayınları P Dizisi’nde basıldı.

Tüm sınıf ve düzeylerden öğrencilerimiz, Hélène Frédérick’in radyo tiyatrosu ve radyo için yazdığı “Forêt contraire” ve “Les objets perdus de Monsieur Papier” isimli kurmaca eserleri mart ayı boyunca, günlük 10 dakikalık okuma seanslarında dinleyerek projeye dahil oldular.

daha fazla+
X