Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

Hazırlık Sınıflarının Büyük Frankofoni Oyunu

2013 Frankofon Kelime Avı Her yıl olduğu gibi dört hazırlık sınıfımız, 2013 yılına ait 10 adet Frankofon kelimeyi bulmak için hazırlık sınıfları eğitim kadrosu tarafından hazırlanan "Büyük Frankofoni Oyunu"na katıldılar.

19 Mart salı günü, dört hazırlık sınıfmız da, Frankofoni ayı şenliklerine tamamen Frankofon bir günle başladılar.

Sabah, öncelikle D.E.L.F.’in A2 seviyesi sınavına girdiler. Bu diplomayı almak onlar için önemli çünkü ilk kez lisemiz dışında bir kişi ya da kurum 7 ay gibi kısa bir süredir öğrendikleri bu yeni dili değerlendiriyor olacak.

Öğle yemeğinin ardından Mösyö Julian öğrencileri bahçede topladı ve onlara neler yapmaları gerektiğini açıkladı: Her sınıfın on ikişerli gruplar halinde oluşturdukları ekiplerin Fransızca veya Fransız kültürüyle ilintili 5 farklı yarışmaya katılması, 10 tane kelime toplaması ve bu kelimelerle arzu temalı bir hikaye yazmaları gerekiyordu. Bu yarışmalar okul başta olmak üzere İstiklal Caddesi ve Fransız Kültür Merkezi’nde de düzenlendi.

Oyunlar şu şekildeydi:

  • Mutfak oyunu: Madam Patricia ve bu yılki asistanı Hazırlık D öğrencisi Marsel’in desteğiyle düzenlenen bu oyunda tatları tanımak ve isimlendirmek, ardından da elmalı tart yapmak gerekiyordu.
  • Kostüm oyunu: Bu oyunda öğrencilerin Madam Işıl’la birlikte Frankofon ülkelerin geleneksel kıyafetlerinden üretmeleri gerekiyordu.
  • Sport oyunu, Mösyö Stéphane tarafından düzenlendi.
  • Matematik oyunu Madam Anne ve Berna tarafından düzenlendi.
  • Türkçe oyunu: Madam Filiz Vela tarafından düzenlenen bu oyun, önemli Frankofon eserlerin ve yazarların isimlerini Fransızcalarıyla eşleştirmek ve maksimum sayıda transparan sözcük kullanarak bir paragraf yazmayı gerektiriyordu.
  • Müzik oyunu: Madam Yıldız tarafından düzenlenen müzik oyunu Frankofoni aksanlarını bilmeyi gerektiriyordu.
  • Medyatek oyunu Madam İdil ve Christelle tarafından düzenlendi.
  • Coğrafya oyunu: Madam Mina tarafından düzenlenen bu oyunda dünya atlası üzerinde önemli Frankofon yerler, ve sanatçılar ile eserlerin ana vatanlarını bulmak gerekiyordu.
  • Fransızca oyunu: Madam Nurdan ve Mösyö Sebastien tarafından gerçekleştirilen ve öykü ile sözlü anlamayı bir araya yetiren bir oyundu.
  • Ve son olarak İstaiklal Caddesi’nde Madam Zeynep tarafından düzenlenen Frankofon mekanlar Pist Oyunu.

9 ekipten oluşan92 kişilik hazırlık sınıfları güneşli bir bahar gününde bu yarışmalara katıldılar…Ve bir kere daha Fransızcayla ve Fransızca olarak eğlenebileceklerini ve bir şeyler öğrenebileceklerini fark ettiler! ! Oyunla geçen bu öğleden sonranın sonunda bütün öğrenciler bir şeyler kazanmış da olsalar, bütün oyunların kuralları hep aynıdır: her zaman kazananlar ve kaybedenler vardır. İşte sonuçlar:

* 9’uncu: Belçika Ekibi
* 8’inci: Vietnam Ekibi
* 7’inci: Tunus Ekibi
* 6’ıncı: Nigerya ekibi
* 5’inci: Mali Ekibi
* 4’üncü: Kanada Ekibi
* 3’üncü: Vanuatu Ekibi, Ege, Oğuzhan, Burak Deniz, Orhun, Yekta, Nil, Pelinsu, İremsu, Nayira ve Ebru’dan oluşan ekip, lisemiz t-shirtlerinden kazandı.
* 2’inci: Senegal Ekibi, Oğuz, Muratcan, FıratCem, Tarık, Begüm, Meltem, İlke, Gizem, Birgül ve Merve’den oluşan ekip, lisemize ait çeşitli şeylerden oluşan bir hediye sepeti kazandılar.
* 1’inci: Fransa Ekibi, Irmak, Berk, Erdem, Ömer Can, Burak, Berfinsu, Helin, Deren, Yezdan ve Zeynep’ten oluşan ekip, “Petit Nicolas” kitabının Fransızcasını ve Fransız Kültür Merkezi Medyateki’ne bir yıllık ücretsiz üyelik kazandılar.

Hazırlık sınıfları eğitim kadrosu olarak desteklerinden, yardımlarından ve özellikle de hizmetlerinden ötürü Fransız Kültür Merkezi’ne, Madam Purel’e, Fransız Kültür Merkezi Medyateki’ne 7.yıldır kazananlarımız için ücretsiz üyelik imkanı sağladığı için Madam Gombert’e bir kere daha teşekkür ederiz.

Son olarak, kazananlar tarafından, kazanan sözcüklerle kaleme alınan “Trouver un frère” adlı hikayeye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. İyi okumalar.

daha fazla+
X