Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

Hazırlık sınıflar İçin Kaynaştırma Etkinliklerinin Son Etabı

16 ve 18 Ekim tarihleri arasında Hazırlık sınıfı öğrencilerimiz kaynaştırma etkinliklerinin son etabı için Büyükada’ya gittiler. Fransızca pratik yaptılar, sınıf arkadaşlarıyla okul dışı vakit geçirme imkanı buldular, yerel dokuyu keşfettiler ve birbirlerini daha yakından tanıma şansını yakaladılar.

Öğrencilerimiz gezi ile ilgili izlenimlerini paylaşıyorlar:

Lise – Vapur

“Sabah her zamanki gibi aynı saatte okula gelip kantinde toplandık. Saat 8’de Eminönü İskelesi’ne gitmek için servislere bindik. Eminönü İskelesi’nden vapura bindik. Ada’ya varmadan önce sırasıyla Kadıköy, Kınalıada, Burgazada ve Heybeliada’dan geçtik. Yolculuğumuz yaklaşık 2 saat sürdü. Yolculuğun sonunda Büyükada’ya vardık. Dönüşte, iskelede toplanıp 10:30 vapuruna bindik, aynı rotayla Eminönü İskelesi’ne döndük.”

Yağız, Beren, Zeynep, Defne

Otel

“Büyükada’da bir gece kaldığımız Princess Hotel’de çok eğlenceli etkinliklere katıldık. Otel, iskeleye çok yakın ve saat kulesinin hemen önünde bulunuyor. Ulaşımı kolay bir yer. Otel küçük ama sevimli, üç katlı, deniz manzaralı odaları bulunan temiz ve ferah bir oteldi. Otelin yemeklerini güzel ve özenli bulduk. Çorba, köfte, salata, pilav ve patates kızartması yedik. Otelin yanında çok fazla restoran ve kafe vardı. Bu yerlerde atıştırmak ve Büyükada’yı gezmek için öğretmenlerimiz serbest zaman verdiler. Bu zaman içerisinde iskelede yürüme ve etrafı gezme şansımız da oldu. Çok eğlenceliydi çünkü arkadaşlarımızla daha da fazla kaynaştık. İlk gün, oyunlar bitip otele döndükten sonra akşam aktivitesi için konferans salonuna çıktık. Konferans salonunda birkaç etkinlik yaptık. Bu etkinlik saat 11’de bitti. Yorulmuştuk ama çok keyifliydi. Sabah kahvaltısı da yine güzeldi. Kahvaltıdan sonra odalarımızı düzenledik ve eşyalarımızı topladık. Daha sonra yine gezmek ve atıştırmak için zaman verdiler. Oynadığımız oyunda galip gelen takıma waffle ısmarlandı. Serbest zamanımız bittikten sonra iskeleden vapura bindik. Bindikten yaklaşık bir buçuk saat sonra İstanbul’a geldik. Gezinin bitmesini istemiyorduk çünkü çok keyif aldık.”

Poyraz, Arda, Eylül, Zülal

Büyükada’da Oyun…

“Büyükada bizim için çok verimli bir geziydi. Yaptığımız etkinlikte ekiplere ayrılmamız hem kaynaşmamızı sağladı hem de takım ruhumuzu geliştirdi. Yönergeleri doğru okuyup etrafımıza daha dikkatli bakarak doğru aktivite alanlarını bulduk. Bu gezide yeni arkadaşlar edindik. Aynı zamanda yeni kelimeler öğrenerek Fransızca kelime haznemizi geliştirdik. Ada etrafında yürümek bizi çok yorsa da yaptığımız etkinlikler buna değdi. Okulumuza bize bu güzel geziyi düzenlediği için teşekkür ederiz.”

Selin, Gülin, Kaan, Arda, Zeynep, İdil

Fransızca ve İngilizce Oyunlar

“Büyükada’da birçok oyun oynadık. İngilizce ve Fransızca oyunları bunlardan birkaçıydı. Önce oyunların yerini bize verilen Fransızca yönergelerle bulmaya çalıştık. Fazla yürümemize rağmen hem Büyükada’yı keşfettik, hem de arkadaşlarımızla eğlenceli zaman geçirdik. İngilizce oyununda tabu benzeri bir oyun oynadık. İngilizce oyununun yerini bulmak oyunun kendisinden daha zordu. Oyun boyunca hepimiz sırayla öğretmen tarafından verilen şarkıyı yasaklı kelimeleri kullanmadan diğer arkadaşlarımıza anlatmaya çalıştık ve diğerleri de şarkı adlarını tahmin etmeye çalıştı. Fransızca oyunu ise üç bölümden oluşuyordu. İlk bölümünde öğretmen bize kağıtta resimler gösterdi. Biz bu resimleri aklımızda tutmaya çalıştık, daha sonra öğretmenin verdiği kağıt üstündeki imajların altına kelimelerin Fransızcasını yazdık. İkinci bölümde ise bir kişi öğretmenin ona verdiği kelimeleri konuşmadan çizerek anlatmaya çalıştı. Oyunun son bölümünde ise herkes kendinden önceki kişilerin söylediği okul eşyalarını tekrarlayarak üzerine kendi kelimesini ekledi. Bu oyunda üç kez baştan başlama hakkı vardı ve bir turu tamamlamaya çalıştık. Her oyun gibi bu iki oyun da çok eğlenceliydi.”

Barlas, Yankı, Batuhan, Beray

Garson ve Yol bulma Oyunları

“Kaynaştırma etkinliği olarak gittiğimiz Büyükada’da oynadığımız oyunlardan biri olan merdiven kenarındaki oyunlarda bir sürü şey öğrendik. Yön bulma oyunu bize arkadaşlarımıza güvenmeyi, yön bulma yeteneklerimizi geliştirmeyi, iç sesimize güvenmeyi ve Fransızca yön kelimelerini öğretti. Merdivende oynadığımız su taşıma ve voleybol oyunları ise bize takım çalışmasını, dengemizi sağlamayı, beraber bir takım olarak oynamayı ve işleri daha hızlı bitirmeyi öğretti. Yön bulma oyununda bir takım arkadaşımızın gözü bağlandı ve ondan, öğretmenlerimizin sakladığı bir eşyayı, arkadaşlarının komutları sayesinde bulması istendi. Voleybol ve su taşıma oyununda, birkaç kişi voleybol oynarken diğerleri merdivenlerden yukarı ve aşağı su taşımaya gitti. Voleybol oynayanlar topu yere düşürmeden birbirlerine atmaya çalışıyorlardı. Eğer yere düşürürlerse su taşıyanlardan biri oyundan çıkmak zorunda kalıyordu. Ayrıca her otuz pasta yine su taşıyan bir kişinin oyundan çıkması gerekti. Oyundan çıkanlar da voleybol oyununa katıldılar. Oyun, su taşıma grubundaki her öğrenci bir kere merdivenden su taşıdığında bitti. Bu oyunların bize ekip çalışması hakkında katkı sağladığını düşünüyoruz.”

Bahar, Ada, Ali, Deniz

Türkçe ve Sainte Pulchérie Oyunları

“Öncelikle öğretmenleri ve beş senemizi birlikte geçireceğimiz arkadaşlarımızı tanıyıp kaynaşmak için böyle bir fırsat verdiği için Sainte Pulchérie Fransız Lisesi’ne teşekkür ediyoruz. Biz Türkçe oyununu eski Rum yetimhanesinin önünde oynadık. Oraya giderken harita okumamız ve Fransızca yazılmış yönergeleri takip etmemiz gerekti. Bütün gruplar farklı oyunlar oynadı. Bu oyunların bazılarından bahsetmemiz gerekirse şunları söyleyebiliriz:
“Küçük deniz kızı” hikayesi, paragraflar halinde kağıtlara basılmıştı. Bize karışık olarak verilen bu kağıtları sıraya dizmek ise bizim görevimizdi.
İkinci oyunda ise bize verilen romanlardan hangisinin adada geçtiğini bulup işaretlememiz isteniyordu.
Üçüncü oyunda bir paragraftaki yazım yanlışlarını bulup düzeltmemiz gerekiyordu. Bu etkinlik bizim Türkçemizi geliştirmemize yardımcı oldu.
Son oyunda da bize üç farklı renkte kağıt parçaları verdiler. Beyazlarda özneler, sarılarda görevleri ve yeşillerde cümle tamamlayıcıları vardı. Bizim bunları eşleştirmemiz gerekiyordu. Bu etkinlik de bizim okuldaki öğretmenleri ve sınıfları tanımamızda yardımcı oldu.”

Ela, Ceren, Ela N., Sarp

Fen ve Matematik Oyunları

“Öncelikle oyunları oynadığımız yerlerden biraz bahsedelim. Matematik oyunu futbol sahasından sonra yetimhaneden önce, deniz manzaralı, ormanlık bir bölgede oynadığımız oyundur. Oyun içeriği şöyleydi: çoğu oyunda olduğu gibi iki gruba ayrıldık. Bir grup, verilen kağıtta gizlenmiş kelimeleri bulup işaretledi. Diğer gruba ise kelimelerin eksik harflerinin bulunduğu bölümlerin doldurulması istendi.
Fen oyunu ise Adliye Sokağı’nı takip ederken sağdaki sokaklardan olan Haskalfa Sokağı’nın içindeki bir patikada gerçekleşti. Fen oyununda matematikte olduğu gibi yine iki gruba ayrıldık. Oyunlardan birinde ışığın geliş açısının gölgenin şekline olan etkisini gözlemledik ve çevremizde bulduğumuz bir gölge örneği çizdik. Diğer oyun ise gölge oluşumundaki etkenleri anlamamızı sağlıyodu. Gölge oluşumundaki etkenlerin isimlerini yazdık.
Fen ve matematikteki bazı terimleri pekiştirmek için eğlenceli ve zevkli bir geziydi.”

Elif, Gözde, Baturay, Su, Sena

Akşam Etkinliği

“Büyükada’da geçirdiğimiz eğlenceli etkinliklerden sonra otele döndüğümüzde yorgun ama mutluyduk. Lobide oturduk, bir şeyler atıştırdık ve yaşadıklarımızı birbirimize anlattık. Hepimizin yaşadığı anlar birbirinden komikti. Odalarımıza geçtik. Sonra akşam yemeği için otelin restoranında toplandık. Keyifli sohbetlerle beraber yemek yedik. Yemek sonrasındaki bir saatlik serbest zamanda birbirimizin odasına gidip oyunlar oynadık.
İki sınıf beraber toplanıp konferans salonuna çıktık. Bizi M. Julian karşıladı. Oyunlar oynayıp çeşitli etkinlikler yapacağımızı söyledi. Geceye Zaz’ın Je Veux şarkısıyla başladık. Hep beraber şarkıyı söyledik.Ardından M. Julian bize küçüklükten beri bildiğimiz “Kırmızı Başlıklı Kız” masalını tiyatroya dönüştürerek okudu. Hepimiz için sıradan bir masalı eğlenceli ve komik bir hale getirdi. Ardından bizden masalı canladırmamız istendi. Masalı canlandırırkenki halimiz görülmeye değerdi. Ortaya çok komik görüntüler çıktı.
Yorucu ama bir o kadar da güzel olan bir günün sonuna geldiğimizde aklımızda gün içinde geçirdiğimiz güzel vakitler vardı.”

Doruk, Ege, Ceyla, Ilgın

Öğrendiklerimiz…

Harita kullanmak
”Bluff” ve “altın balık” oyunları
Türkiye’nin güzelliği
Büyükada’daki yollar
Küçük Kırmızı Başlık’ın eğlenceli ve yaratıcılığa imkan veren bir masal olduğunu görmek.
Takım olmak
Prens Adaları dokuz adadan oluşur.
Vatikan Büyük Elcisi Büyükada’daydı.
Uzun uzun yürüken su çok önemlidir.

Hazırlık B ve D

Tüm öğretmenlerimize, Princess Otel personeline ve Lisemize çok teşekkürler.

daha fazla+
X