Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

"Hangi üniversitede okuyayım değil de, 'ileride ben ne yapmak istiyorum'u düşünmeleri onlar için avantaj olabilir."

Fakülteden Canlı: Laden Torino Politeknik Üniversitesi’nde

2019 mezunlarımızdan Laden Büyükuzun, İtalya’da Torino Politeknik Üniversitesi (Politecnico Di Torino)’nde 2. sınıf mimarlık öğrencisi. Gastronomi de okumak isteyen Laden ile; lise süreci, üniversite ve bölüm seçimleri üzerine konuştuk.

2019 mezunlarımızdan Laden Büyükuzun, İtalya’da Torino Politeknik Üniversitesi (Politecnico Di Torino)’nde 2. sınıf mimarlık öğrencisi. Gastronomi de okumak isteyen Laden ile; lise süreci, üniversite ve bölüm seçimleri üzerine konuştuk.

İtalya’ya seni neler getirdi, bu süreci biraz anlatır mısın?

Lisede çok fazla şeyle uğraşıyordum. Bir yandan tiyatro yapıyordum, bir yandan da fen derslerine ilgiliydim. Çok farklı alanlarda bir şeyleri tecrübe edebildim. Karar verme sürecim zor oldu; çünkü üniversite ve bölüm olarak çok farklı şeyler düşünüyordum. 12. sınıfın başında buraya gelme kararı aldım. Önceden karar vermek önemli; çünkü Torino Politeknik Üniversitesi sınavla alıyor ve ona göre çalışmanız gerekiyor. 12. sınıf bitiyor, siz yazın da çalışıyorsunuz ve Eylül’de sınava giriyorsunuz. 

Üniversiteye giriş sınavı nasıldı? 

Bölüm İngilizce eğitim veriyor. Sınav da İngilizceydi. Sanat tarihi, mimarlık tarihi, matematik, fizik ve mantık; böyle bir sınav. Sizi zorlayan şey de sanat tarihi ve mimarlık tarihi. Çok insan başvuruyor bu bölüme ve az insan alıyorlar. O yüzden kıştan itibaren çalışmaya başlamıştım. IELTS de istiyor; ama düşük bir puan. Önemli olan sınav. Eskiden ortak bir sınav vardı. Artık her üniversite kendi sınavını yapmaya başladı. Okul tercihine göre sınav daha kolay veya zor olabiliyor. 

Peki niye İtalya ve niye Torino Politeknik Üniversitesi?

Fransa’da okumayı da düşündüm; ama orası için portfolyo hazırlamam gerekiyordu. Fransa’da okumak da istemedim. Sonra araştırdım. Torino’da okursam, bir devlet okulunda okuyacağım ve aynı zamanda dünyanın sayılı üniversitelerinden bir tanesi, diye düşündüm. Kuzenim Milano’da çalışıyor, işe alım süreciyle ilgileniyor ve bana dediği şey: “Sen eğer ki politeknikten mezun olursan, İtalya için ve Avrupa için de büyük bir avantajı var, senin yerin zaten önceden ayrılıyor”. İtalya’da sonuçta mimarlık okuyorsun. Bir de İtalya’da insanlar da çok sıcak. Çok rahat tanışabilirsin, arkadaş olabilirsin. Ayrıca bu şehir, öğrenci şehri de. 

Peki niye mimarlık?

Sanat alanında da bir şeyler yapmak istiyordum. Sanatın her alanıyla ilgileniyorum. Teknik anlamda bu üniversiteden eğitim alıp, sonra master’da farklı bir sanat alanına kayabilirim diye düşündüm. Mimarlıkla ulaşabileceğim yerler daha fazla.  

Üniversitenin ilk yılı nasıl geçti?

İlk sene yalnızlık çekmedim. Sainte Pulchérie’deyken 12. sınıfta  enternasyonal derslerde, kendimizi her şekilde buna hazırladık. İlk aylarda ailemi çok özledim. O açıdan biraz sıkıntı yaşadım. Okul başlayınca her şey gayet güzeldi. İlk dönem derslerde de sıkıntı olmadı. Mimarlık okuduğumu 2. dönem anladım. Sürekli bir proje yapıyorsunuz. Planlı olmak gerekiyor. Zorlu; ama zevkli gerçekten. 

Pandemi sürecinde nasıl ilerledi dersler?

Ben Şubat’ta Türkiye’deydim. O yüzden o kaos dönemini yaşamadım. Online olarak dersler başladığında, hiç hafif değildi dersler. Hiç aksama olmadı. Sürekli proje yetiştiriyordum o süreçte.  

Sonrasında neler planlıyorsun?

Üniversite, burada üç sene; ama hemen bitirmek istemiyorum. Sonrasında master’a başvurmak ve üniversite döneminde kendimi geliştirmek istediğim için bir şeyler yapmam lazım. Özel bir üniversitede burslu master’a başvuracağım için özgeçmişimin donanımlı olması gerek. 

SP öğrencilere nasıl bir mesaj ulaştırmak istersin?

Bence her fırsatı değerlendirsinler. Ben her etkinliğe katılırdım. İyi ki de katılmışım. Aktif olmak Sainte Pulchérie’de çok önemli bir şey. Hangi üniversitede okuyayım değil de, “ileride ben ne yapmak istiyorum”u düşünmeleri onlar için avantaj olabilir. Bir ara gastronomi okumak istiyordum mesela, hala da istiyorum:) Ama o süreçte kafanız karışık bile olsa, lisede size yardım edebilecek çok insan var. Herkesle konuşabilirsiniz, herkes SP’de size yardımcı olmaya çalışıyor. 

X