Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

"Bir söz var, kaybolmanın da baharı vardır. Sanırım gerçekten de böyle. Bazen gerçekten kaybolmak gerekiyor, hata yapmak, başka yollara sapmak gerekiyor. Çünkü hayat böyle bir şey ve umduğunuzdan çok daha güzel şeylerle karşılaşabiliyorsunuz."

Fakülteden Canlı: Birgül, Boğaziçi Üniversitesi’nde

2017 mezunlarımızdan Birgül Gündoğdu, Boğaziçi Üniversitesi’nde Sosyoloji Bölümü 3. sınıf öğrencisi. Şu an hem okuyor, hem çalışıyor. Kendisi, üniversitenin Yves Rocher kampüs marka müdürü. Ayrıca, üniversitenin radyo yönetim kurulundan emekli olan Birgül, hala radyo yayını yapmakta.

2017 mezunlarımızdan Birgül Gündoğdu, Boğaziçi Üniversitesi’nde Sosyoloji Bölümü 3. sınıf öğrencisi. Şu an hem okuyor, hem çalışıyor. Kendisi, üniversitenin Yves Rocher kampüs marka müdürü. Ayrıca, üniversitenin radyo yönetim kurulundan emekli olan Birgül, hala radyo yayını yapmakta.

Lisede seçim sürecin nasıl ilerledi?

Kafası tamamen karışık biriydim. Ama benim şansım şuydu: Sainte Pulchérie’de okuduğun zaman, önünüzde çok fazla seçenek olması. Boğaziçi’ni hep bir hedef olarak belirlemiştim. İki bölüm vardı. Bir tanesi siyaset bilimleri, diğeri ise sosyoloji. Bu seçime yardımcı olan başka faktörler de vardı. Biz lisedeyken, Felsefe Kahvesi vardı. Oranın başkanlığını yürütmüştüm. Nimet Hoca bana çok destek olmuştu. Oradan edindiğim bir çok şeyi; akademik alanda, çalıştığım yerde, yaptığım radyo programlarında kullanıyorum. 

İlk sene nasıl geçti?

Sadece İngilizcenin içine düşmek, bana garip gelmişti. Liseden tanıdığım hiç kimse yoktu ayrıca. En büyük korkum, sanırım yalnız kalmaktı. Ama çok farklı kazanımlar elde ettim. Radyoya hazırlık senesinde girdim. Bir kulübe girmek, özellikle sosyal çevre açısından, önemli. İlgi alanınıza yönelik bir şey bulursanız, kesinlikle kaçırmayın. 

Pandemi sırasında dersler nasıl ilerledi?

Okulda bulunmak çok güzel bir his. Tüm Boğaziçililer bunda hemfikirdir. Online yürüyor şu an; ama fiziksel birliktelik önemliydi bence. Normalde bu dönemde Erasmus’a gidecektim. Hollanda Utrecht. Ama sonra okul iptal etti. Tekrardan başvurdum, şimdi Danimarka çıktı. Dengeler değişti. 

Üniversite sonrası için planın neler?

Üniversite üçteyim; ama kendimi lise üçte gibi hissediyorum. Arada olduğum bir dönem. Sosyolojiye temas eden bir konuda, yurt dışında, yüksek lisans yapma hayalim var. Çalıştığım firmayla da iletişimimiz çok güzel. 22 yaşımda adını duyurmuş bir yerle çalışmak bana iyi hissettiriyor. Amacım, kafamda hep birkaç tane imkanımın olmasını sağlamaktı, ki sonradan aralarından birini seçebileyim, tek bir şeye maruz kalmamayım. Hangisini seçeceğime sonradan karar vereceğim herhalde:)

Lisemizde şu an okuyan öğrencilere nasıl bir mesaj vermek istersin?

Liseyi birincilikle bitirdim. Genel olarak hata yapmaktan, yolumu şaşırmaktan çok korkardım ve buna çok kafa yorardım. Kafa yormak gerekir; ama benim tavsiyem şu olur: Herhangi bir şekilde yolunuzu kaybetmekten, kaybolmaktan, hata yapmaktan, korkmamak gerekiyor. Bir söz var, kaybolmanın da baharı vardır. Sanırım gerçekten de böyle. Bazen gerçekten kaybolmak gerekiyor, hata yapmak, başka yollara sapmak gerekiyor. Çünkü hayat böyle bir şey ve umduğunuzdan çok daha güzel şeylerle karşılaşabiliyorsunuz. Bu yüzden aslında korkularınız yersiz. 

X