Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

Fakülteden Canlı: Berfinsu, Yıldız Teknik Üniversitesi Biyomühendislik Bölümü’nde

2017 yılında lisemizden mezun olan Berfinsu Kaya, Yıldız Üniversitesi Biyomühendislik Bölümü 3. sınıf öğrencisi. Fransa’da Brest (PACES) Üniversitesi’nde tıp eğitimi geçmişi de olan Berfinsu, hikayesini içtenlikle bizimle paylaştı.

2017 yılında lisemizden mezun olan Berfinsu Kaya, Yıldız Üniversitesi Biyomühendislik Bölümü 3. sınıf öğrencisi. Fransa’da Brest (PACES) Üniversitesi’nde tıp eğitimi geçmişi de olan Berfinsu, hikayesini içtenlikle bizimle paylaştı.

Fransa’da tıp okurken kendini nasıl Türkiye’de başka bir bölümde buldun?

Tıp okumak çok istiyordum. Bir hocam şöyle demişti: “Tıp isteyen iki insan tipi var. Biri beyaz önlük sevdalısı, diğeri de insanlara gerçekten faydalı olmak isteyenler.” Ben bir şeylere faydam olsun istiyordum. Onun hevesiyle Fransa’ya gittim. Yoğun bir programdı PACES ve sosyal hayata izin vermiyordu. Mutsuz olarak kimseye faydalı olamayacağımı düşündüm. Sağlık alanında katkı sağlayabileceğim ne olabilir diye araştırdım. Biyomühendislik, bir şeyler katmaya ve yaratmaya çok açık bir alan. 

Sağlık alanına olan bu sevdan lise yıllarından mı geliyor?

Lape gönüllüsüyken sağlık alanında çalışmak istediğimi fark etmiştim. Lisem sayesinde 9. sınıfta stajımı Kadıköy Şifa Hastanesi’nde yaptım. Beni çok motive etti. 

Yıldız Teknik Üniversitesi’ndesin. İlk yılın nasıldı?

Yıldız Teknik, sınavların zor olmasıyla ünlü bir okul. Ama ben lise eğitimimin avantajını gördüm. Sainte Pulchérie’de; formülleri ezberlemek yerine, formülün mantığını, nereden çıktığını, formülün çıkış şeklini öğretirlerdi. Bunlar şu an çok işime yarıyor; çünkü her şey ispat üzerine dayalı üniversitede. 

Pandemi döneminde dersler konusunda bir aksama oldu mu?

Bizim için en rahat sistem nasılsa öyle yönetmeye çalıştılar bu süreci. Uygulamalı dersler, çevrimiçi; ama okul açıldıktan sonra tüm deneyler yaptırılacak. Umutluyuz!

Lisede okuyan öğrencilere şu an ne söylemek istersin?

Lisede olur olmaz her yerde çalışıyordum. Ama yine de dışarı çıkmayı, arkadaşlarla zaman geçirmeyi hiç azaltmadım. İdealleri olanlar, “Lisede dişimi sıkayım, üniversiteye geçince daha rahat ederim”, diye düşünüyor. Ama o “rahatlarım” dediğiniz dönem hiç gelmiyor. Üniversitede inanılmaz bir sorumluluk yükleniyor üstünüze. Bu yüzden, ergenliğin son zamanını iyi değerlendirmek gerek!

X