Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

Diploma Töreni

Lisemizin 177. mezunları 19 Haziran Pazartesi günü velileri, aileleri ve arkadaşlarının katıldığı törende diplomalarını aldılar. Lisemiz ve mezunlarımız için bu dönüm noktasında herkes mezuniyeti kutlamak için neşeyle ve heyecanla okulumuzda buluştu.

Lisemizin 177. mezunları 19 Haziran Pazartesi günü velileri, aileleri ve arkadaşlarının katıldığı törende diplomalarını aldılar. Lisemiz ve mezunlarımız için bu dönüm noktasında herkes mezuniyeti kutlamak için neşeyle ve heyecanla okulumuzda buluştu.

2018 ders yılı başlarken okulumuza ilk adımlarını attıkları günden bu yana ne çok macera yaşadılar ve ne kadar uzun bir yol kat ettiler ! Diploma töreninde yapılan konuşmalar okulumuzda geçirdikleri beş yılın önemli anlarını ve dönemeçlerini bizlere hatırlattı. Coşkuyla 177. mezunlarımızı uğurlamanın gururunu yaşadık. 

Törenimiz İstiklal Marşı’yla başladı. Kurucularımızın temsilcisi Soeur Maggy’nin konuşmasının ardından, okul müdiremiz Madame Hermine Ridé ve Türk Müdür Başyardımcısı Madame Mina Akçen söz aldı. 

“(…) Bugün mezun olurken, yüksek öğrenim ve daha sonra meslek hayatına başlamaya hazırsınız. Önce üniversitede öğreniminizi tamamlayıp gelecekteki mesleğinizi icra edeceksiniz, size heyecan veren yeni projelere doğru yelken açacaksınız. Seçtiğiniz yol ne olursa olsun, başarmak için size gereken tüm becerilere sahip olduğunuzu unutmayın. Aynı zamanda, başarının yalnızda mesleki başarıdan ibaret olmadığını, dik durmanızı sağlayan değerler ölçüsüyle de düşünülmesi gerektiğini ve başkalarının hayatında fark yaratma kapasitenizle ilişkili olduğunu da unutmayın. Eğitimin değeri de sadece kendiniz için başardıklarınızla ölçülmez. Zira öğrendiklerinizi toplumu ve dünyayı olumlu yönde etkilemek için nasıl kullandığınız önemlidir. Bugün Sainte Pulchérie tarihinde iz bırakmış mezun kuşaklarımız arasına katılıyorsunuz. Yüksek başarı ve ahlaken dimdik duruş bayrağını yükselteceğinize güvenim sonsuz, ve dünyada iz bırakırken bunu adaletle yapacağınızdan eminim. Her biriniz ile gurur duyuyorum ve topluma yapacağınız harika katkıları görmek için sabırsızlanıyorum (…)” Mme Ridé

 

“(…) Bugünden sonra her biriniz kim bilir hangi yönlere yelken açacak ve yaşamınızı şekillendirmeye başlayacaksınız. Kökleri 177 yıla dayanan bir eğitim geleneğinin ve aidiyet duygusunun paydaşları olarak sizlere temennim, cesurca ve yüzünüzde hep tatlı bir tebessümle hayat yolunda ilerlemeniz. Aldığınız eğitim hayat yolunda ilerlerken size çok güzel kapılar açacaktır dünyanın bir çok yerinde, deneyimler kazanın, çalışın, yaşayın ama bir gün mutlaka vatanınıza dönüp kazanımlarınızı mutlaka ülkemizin gerçekleri ile paylaşın, çünkü sizler de çok iyi biliyorsunuz ki, ülkemizin gerçekten aydın gerçekten laik ve donanımlı insanlara çok ihtiyacı var (…)” Mme Minâ

 

Konuşmaların ardından okul birincisi Roza, Kayra ve Zeynep ile birlikte sahneye çıktı ve mikrofonu alarak, çok etkileyici bir konuşma yaptı. Öğrenci olarak Sainte Pulchérie Lisesi ile olan derin bağlarını, öğretmenlerinin ona katkılarını ve bugüne ulaşabilmek için kendi kat ettiği aşamaları dile getirdi. 

Ardından dönemin tüm mezunlar, izleyicilerin alkışları eşliğinde diplomalarını almak üzere sahneye davet edildiler. Tören sona ererken, yedi mezunumuz Fransızca öğretmenleri Monsieur Hervé’nin gitarıyla, Madame Hayriye ve Madame Işıl’ın da sesleriyle eşlik ettiği sürpriz bir konser verdiler. Veliler, öğretmenler ve arkadaşları da şarkılara katılınca, unutulmaz anlar yaşandı. Son olarak okulumuzun renkleriyle süslenmiş mezuniyet pastası kesildi. 

Okul Aile Birliği’ne, Madame Filiz’e ve ders yılı sona ererken bu organizasyon için emek veren herkese çok teşekkür ederiz. 

 

 

 

yazıyı paylaş
X