Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

"Çanakkale, Cumhuriyet’in Ön Sözüdür" Fazıl Hüsnü Dağlarca

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA TÖRENİ

Çanakkale Zaferi; bağımsızlık, özgürlük, kardeşlik ve birlik ruhuyla verilen onurlu bir mücadelenin sonucudur. Bağımsızlığa olan güçlü inancıyla milletimiz, büyük önder Atatürk’ün askeri öngörü ve keskin dehasıyla emperyalist işgalcileri, geri püskürterek tarihin gidişatını adeta tersine çevirmiştir.

Çanakkale Zaferi; bağımsızlık, özgürlük, kardeşlik ve birlik ruhuyla verilen onurlu bir mücadelenin sonucudur. Bağımsızlığa olan güçlü inancıyla milletimiz, büyük önder Atatürk’ün askeri öngörü ve keskin dehasıyla emperyalist işgalcileri, geri püskürterek tarihin gidişatını adeta tersine çevirmiştir.

Çanakkale, Türk ulusunun bağımsızlık ve hürriyet söz konusu olduğunda ne denli kararlı ve kahraman olduğunu sonsuza dek anımsatacak bir “anıtcephe”dir. Çanakkale’nin isimsiz kahramanları, vatanın her bir köşesinden Çanakkale’ye koşarken, asla geri dönmeyi düşünmemişler, bir milletin onur ve haysiyetini en güzel şekilde korumakla üzerlerine düşen görevi layıkıyla yerine getirmişlerdir. Onlar, Çanakkale Zaferi’ni elde etmekle, sadece bir zafer değil; Türk milletinin Anadolu’daki varlığının devamını da sağlamışlardır.

Çanakkale, Türk ulusunun bağımsızlık ve hürriyetinin simgesidir. Her siperde ayrı destan yazan askerlerimiz, bu zaferin sonunda ‘Çanakkale Geçilmez!’ sözünü tarihe yazdırmıştır. Türk ordusu, üstün savaş taktiklerini, silah gücü bakımından çok üstün bir güce karşı bağımsızlığa olan inancıyla ustalıkla kullanmıştır. Dünya savaş tarihinde  Çanakkale, savaşanların birbirlerini saygıyla andığı tek yerdir. Dünyanın hiçbir yerinde görülmemiş ve görülmeyecek bir savaşın adıdır Çanakkale.

Çanakkale Savaşı, bir vatan müdafaasıdır. Bir vatana sahip olmanın en büyük şeref olduğunu bilenler, savaşa giderken dönmeyi hiç düşünmeyenler, bu vatanı evlatlarına bırakabilmek için canlarını, gözlerini kırpmadan verenler için Mustafa Kemal Atatürk şöyle demiştir: 

“Onlar mukaddes vatan toprakları için canlarını seve seve vermişler, Çanakkale Savaşları’nın kaderini değiştirmişlerdir. Burada geçen her saniye, kullanılan her an, ölen her nefer, Türk vatan ve milletinin mukadderatını çizmiştir. Kara savaşlarına katılan ilk birlik olan 57. Alay, vatan sevgisinin ne olduğunu insanlığa göstermiştir. Bu kahraman Alay’ı hayranlık, minnet ve rahmetle anıyorum.” 

Anafartalar…

Anafarta sözcüğü, yerel ağızda  “rüzgara karşı, çok rüzgar alan” anlamında kullanılır. Mustafa Kemal Atatürk,  Çanakkale Savaşı’nın üçüncü cephesi olan Anafartalar Cephesi’nde, emperyalizmin rüzgarına “DUR!” demiş  ve  “Anafartalar Kahramanı” olarak tarihe geçmiştir. Bu savaşta Conkbayırı ve Arıburnu’nda da görev yapan Mustafa Kemal Atatürk’ün, çıkartmanın ilk günü Conkbayırı’ndaki müdahalesi ve savaşın son aşamalarında üstlendiği görevler, onun askeri yeteneklerini ortaya çıkarmıştır. Savaş tarihinde yeri büyük olan bu olağanüstü başarılar hakkında, Aspinal Oglander, “İngiltere’nin Çanakkale Seferi’nin Resmî Tarihi” adlı yapıtında, Mustafa Kemal Atatürk hakkında şunları yazmıştır:

“… Bir Tümen Komutanının üç ayrı yerde tek başına giriştiği hareketlerle bir savaşın, hatta bir ulusun kaderini değiştirecek yücelikte bir zafer kazandığı tarihte pek nadirdir.” (sf. 250-251)

Çanakkale Zaferi’mizin 107. yılında, bu toprakları vatan yapan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm şehit ve gazilerimizi minnet ve saygı ile anıyoruz.

X