Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

100. Yılda Cumhuriyetimizin Yıldızının Parladığı Anlar

Cumhuriyetimizin yüzüncü yılını doldurduğu bugün de en büyük bayram, hepimize kutlu olsun! Büyük Türk milletinin fertleri olarak bu kutlu güne kavuşmanın en derin sevinci ve heyecanı içindeyiz.

Cumhuriyetimizin yüzüncü yılını doldurduğu bugün de en büyük bayram, hepimize kutlu olsun! Büyük Türk milletinin fertleri olarak bu kutlu güne kavuşmanın en derin sevinci ve heyecanı içindeyiz.

Yüz yılda bize emanet edilen Cumhuriyetimizin ve şanlı bayrağımızda yer alan yıldızımız gibi parladığı anları ve bu anların yaratıcısı olan kahramanları başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere anıyoruz. 100 yılda Türk milleti millî birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmiştir çünkü, Türk milletinin yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, müspet ilimdir.

Bu yolda bize ışık tutan önderlik eden yurdumuzu dünyanın en mâmur ve en medenî memleketleri seviyesine çıkaran Cumhuriyet neferleri törenimizin baş kahramanlarıdır.

Yaptıklarımızı asla yeterli görmemek çok ve daha büyük işler yapmak mecburiyetinde ve azminde olduğumuzu vurguladığımız bu törende geçen zamana oranla, daha çok çalışacağımızı,Türk milletine çok yaraşan bu amaçla, onu, bütün insanlığın gerçek huzurunun sağlanması yolunda, Atamızın “Yurtta sulh, cihanda sulh” sözünü ilke edinen bireyler olarak 100 yıllara götüreceğimizi inançla belirtiriz. 

Tören sırasında, Mme Ridé ve Mme Minâ bu kelimeleri bizimle paylaştılar:

” (…)

Günümüzde kelimeler gücünü, daha doğrusu anlamını yitirdi maalesef. Siyaset dilinde en çok kullanılan kelimeler ‘’Cumhuriyet ve demokrasi’’ kelimeleridir. 

Ancak her alanda olduğu gibi bu alanda da kişi kendi istek ve ihtiyaçlarına göre herhangi bir kelimeyi herhangi bir anlama dönüştürebilir.

Barış ve adaletten bahsediyoruz. Ama savaşlar birbirini takip ediyor ve milliyetçilik ve sahiplenme zemininde tekrarlanıyor. Sanki internet ve sosyal ağların açtığı küreselleşmiş dünyamızda insanlar kendilerine ait olduğunu düşündükleri olgulardan vazgeçmiyor.

BENİM Bağımsızlığım, BENİM geleceğim, BENİM Özgürlüğüm gibi…

Yalnızca kendi çıkarlarını savunmak söz konusu olduğunda adaletsizliği haykırmak kolaydır., ancak cumhuriyet ortak iyiyi, toplulukların iyiliğini hedefler. Herkesi dahil etmeyi amaçlar.

Karşılıklılık ilkesine inanarak, farklılıklara saygıyla, bireysel çıkarların ötesinde ortak iyilikte buluşmaktır..

Gerçek adalet kavramı ile yüzleşmek, herkesin başkalarına doğru ilerlerken kendine doğru da ilerlemesine olanak tanıyan bir kapıyı açmak gibidir. Her nasıl olursa (…).”

Mme Ridé, Okul Müdürü

 

Bir sevdadır Cumhuriyet,

Barıştır, eşitliktir anlamı, demokrasidir kavramı ve laikliktir olmazsa olmazı …

Uygarlıktır cumhuriyet, farklılıklara saygıdır amacı, kayıtsız şartsız egemenlik milletindir en büyük kazanımı, bir toplumu ulus, bir coğrafyayı vatan yapar cumhuriyet ırk, dil, din gözetmeksizin tüm bireylerini kucaklayarak…

(…)

Bugün tam tamına 1 asır, 100 yılı geride bırakmanın gururunu, coşkusunu yaşıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti 100 yaşında, kutlu olsun doğum günün derken, cumhuriyetimizin değerlerini de adeta bir film şeridi gibi gözümüzün önünden geçirmeden de edemiyoruz.

(…)

Bu vatan hepimizin!

Cumhuriyet bayramımız hepimize kutlu olsun!

Mme Minâ, Türk Müdür Başyardımcısı

 

 

X