Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

Yazar Nathalie Azoulai Okulumuzda

Nathalie Azoulai, 2015’te "Titus Bérénice’i Sevmiyordu" isimli romanıyla Fransa’nın önemli edebiyat ödülllerinden prix Médicis’e layık görülen bir yazar. 11. sınıf öğrencilerimize verdiği konferansta Racine’in tragedyasının yeni bir yorumu sundu. Bu buluşma 20 Mart Perşembe günü gerçekleşti.

Frankofoni Ayı etkinlikleri kapsamında Nathalie Azoulai İstanbul’daki Fransız Liselerinde rezidansa davetli yazarlara katılarak öğrencilerimizle buluştu. 11. sınıflara verdiği konferansta aşk ve ayrılık gibi ilkgençlik çağındaki öğrencilerimizin ilgisini çeken konulara değindi. Genel olarak düşünülenin aksine, yazarın yorumuna göre, Racine’in tragedyasında Titus, Bérénice’i sevmiyor… Dinleyicilerden ileride edebiyat ile uğraşmak isteyenler, Nathalie Azoulai, kendisinin de beyaz sayfadan korktuğunu ve yazmaya başlarken hissettiği şüpheleri anlatınca rahatladılar.

“Kendi kendimi dinlediğimde, iki içsesim var. Bir yandan bu hikayenin kimsenin ilgisini çekmeyeceğini düşüyordum, ama yine de bunu yazmak istedim.”

İlham kaynağının neler olduğu sorusuna, kendi yaşamından ve deneyimlerinden örnekler vererek cevap veren yazar, Racine biyografilerini incelediği ancak anlatısına bu tarihsel belgelerde var olmayan bölümleri de eklemekten çekinmediğini belirtti.

İşte, öğrencilerimizi yazı yazmaları için cesaretlendiren bir diyalog!

daha fazla+
X