Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

"Her düşünce, dinlenmeyi hak eder. Buna inanıyorsa, birilerine ulaşmak istiyorsa, bununla ilgili bir şeyler düzenlemek istiyorsa; niye TEDx olmasın?"

TEDx Kulübüyle Söyleşi

Üç senedir var olan 20 (+1) kişilik bir kulüp, TEDx. Bu sene kulübün başkanlığını yapan 12. sınıf öğrencilerimizden Umut ve Alara ile çevrimiçi bir söyleşi gerçekleştirdik. Onların deyişiyle “hiç olmadıkları kadar aktif” ve “çok istekli bir ekip” olan bu kulüpten ne kadar haberdarız?

Üç senedir var olan 20 (+1) kişilik bir kulüp, TEDx. Bu sene kulübün başkanlığını yapan 12. sınıf öğrencilerimizden Umut ve Alara ile çevrimiçi bir söyleşi gerçekleştirdik. Onların deyişiyle “hiç olmadıkları kadar aktif” ve “çok istekli bir ekip” olan bu kulüpten ne kadar haberdarız?

TEDx kulübünü nasıl tanımlarsınız?

Alara – Hayatınızda illa ki TED konuşmalarına denk gelmişsinizdir. Bu konuşmaları dinledikten sonra küçük bir aydınlanma yaşarsınız. Durup düşünürsünüz. Bir anlamda da sesinizi duyurmaktır bu. Peki biz niye bunu yapmayalım? Alanında duyulmuş, fikirlerine değer verilen insanlara aracılık yapmak benim için çok büyük bir gurur. 

Umut – Ayrıca, gönüllülük üzerine işleyen bir süreç olduğu için iç disiplin kazandırıyor kulüp. İstediğimiz bir şey yapıyoruz, araştırıyoruz, ekip ruhuyla hareket ediyoruz. Organizasyon yapma yetisi kazanıyoruz. Özellikle insanların ihtiyaç duydukları bir konuyu seçip, o konu üzerinde konuşan insanlarla buluşturmak amacımız. Doğru kişilerle, doğru kitleyle iletişimi kurarak insanlara katkıda bulunmak. Böyle bir yarar sağladığım için de kişisel olarak bundan çok zevk alıyorum. 

Görev dağılımı nasıl?

Alara – Herkesin bir iş bölümü var. Geçen senelerde; organizasyon, medya ve tasarım olarak üç ayrı iş bölümüne ayırıyorduk. Organizasyon mesela, konferansın işleyişiyle ilgili aşamalarla ilgileniyordu. Bu sene çevrimiçi bir organizasyon düzenleyeceğimiz için o bölümü çıkardık gibi. Şu an Medya Ekibi; youtube, Instagram gibi sosyal medya hesaplarımızı aktifleştirerek duyuruları yapacaklar. Organizasyon-Tasarım Ekibi de, konuşmacıları ayarlamak, konferansın işleyişiyle ilgilenmek (hangi platform, hangi gün, konuşma süresi vs.) gibi işlerden sorumlu olacak. 

Geçen sene konferansın konusu, “bağlantılar”dı. Pandemi nedeniyle gerçekleşemedi. Şu an yapacağınız konferansta son durum nedir?

Alara – Bu seneki konferans konumuz, eşitsizlikler. Bu alanda çalışmış insanları çağırıp farkındalık yaratmak istiyoruz. Eğitimde eşitsizlik, cinsiyet eşitsizliği, LGBTİ hakları da var. Çok geniş bir yelpaze aldık; kısıtlamak istemedik.  Şu an Ocak sonuna konferansı yetiştirmeyi düşünüyoruz. 

Katılım nasıl olacak, sınırlı mı ya da ücretli mi?

Umut – Daha karar verilmedi aslında. Geçen sene bilet satışıyla gerçekleşecekti. Bir de brownie satarak gelir kaynağı elde ediyorduk. Belki düşük ücretlerde düzenleyebiliriz konferansı; bu parayla bağışta bulunabiliriz ya da bu parayı kulübümüzün gelecek masrafları için kullanabiliriz. Ücretsiz de olabilir çevrimiçi olduğundan. Ama sonuçta bir kontenjan sınırlamamız olacaktır; çünkü 500 kişiyi aşacağını düşünüyorum.

Kulüp çatısı altında hangi projeler bizleri bekliyor?

Umut – Hedeflediğimiz iki konferans var şu an. Biri kulüp olarak üye olduğumuz; Robert, Üsküdar Amerikan gibi okulların ekipleriyle yapılan ortak bir konferans. Diğeri de bizim düzenlediğimiz konferans. Belki ikinci bir konferans da düzenlenebilir. Kulüpte, bu kadar istekli ve üretken arkadaşlar olursa her şey mümkün:)

Gelecek TEDx üyelerine ne gibi mesajınız var?

Umut –  Hangi alana ilginiz olursa olsun, her türlü bilginizi bu kulüpte kullanabiliyorsunuz. Tasarım yapmak istiyorsanız; afiş, t-shirt vs. tasarlayabilirsiniz. Ya da sosyal medyaya ilginiz varsa, o hesapları yönetebilirsiniz. İletişim ekibine dahil olup, insanlarla iletişime geçebilirsiniz. Bunun gibi pek çok kolu var. Tek bir şart var: istekli olmak ve gönüllülük esasını algılayabiliyor olmak. 

Alara – “Herkes dinlenmeye değer” diye bir söz vardır. Her düşünce, dinlenmeyi hak eder. Buna inanıyorsa, birilerine ulaşmak istiyorsa, bununla ilgili bir şeyler düzenlemek istiyorsa; niye TEDx olmasın? 

daha fazla+
TEDx Instagram
X