Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

Sergi: “Sanatçıların Baharı” Başlıyor !

İstanbul’u seviyor musunuz? Peki güzel sanatları seviyor musunuz? Sergimizde İstanbul’u ve sanatı buluşturuyoruz… Üstelik sanatseverlerin katkısı sivil toplum kuruluşlarına bağışlanacak. Fransız derneği Istanbul Accueil tarafından her yıl Sainte Pulchérie Lisesi işbirliğiyle düzenlenen ve yardım amacı güden “Sanatçıların Baharı” isimli serginin 14. yılında, sizleri, galerimize davet etmekten mutluluk duyuyoruz.

“Sanatçıların Baharı” sergisi bir hafta süren bir yardım projesidir. Istanbul Accueil Derneği’nin beş gönüllü üyesi tarafından Sainte Pulchérie Lisesi’nin desteğiyle gerçekleştirilir. Bu sene teması “Zıtlıklar Kenti İstanbul” olan sergi; resim, fotoğraf ve kolaj gibi işler sunuyor. Bu sergi 14 yıldan bu yana hümanizmi sanat sevgisiyle harmanlayarak lisemizin kültürel takviminde önemli bir yer tutuyor.

Sayılar:

  • 9 sanatçı, 150’den fazla eser
  • Gelirin %30’u yardım amacıyla sivil topluma bağışlanıyor
  • 2021’de bağışlar, 2 sivil toplum kuruluşu ve 1 kuruma ayrıldı: Mor Çatı, Hayata Sarıl Derneği, Lape Hastanesi
  • Etkinliğin tüm giderleri 10 sponsor tarafından karşılanıyor

Nerede?

Bu sene sergi sanal ortamda gerçekleştirilecektir. Ayrıca sağlık ve hijyen protokolü çerçevesinde, randevu üzerine, sanat galerisinde de gezilebilecektir.

Ne zaman?

2 – 11 Nisan arası sanat galerisine gelerek ve sanal ortamda 30 Nisan’a kadar sergiyi ziyaret edebilirsiniz.

Ziyaret randevusu başvurularını ve daha fazla bilgiyi Istanbul Accueil İnternet sitesinde Fransızca, Türkçe ve İngilizce dillerinde bulacaksınız : https://www.istanbulaccueil.net/printemps_fr/

Desteklediğimiz Kurumlar:

Lape Hastanesi: 1857’de İstanbul’da kurulan bu hastane, 1902 yılında Sultan II. Abdülhamid tarafından Saint Vincent de Paul Rahibelerine verilmiştir. Halen Filles de la Charité tarafından yönetilmektedir ve hastaları ağırlamaya devam etmektedir. 1846 yılında Filles de la Charité tarafından kurulan Sainte Pulchérie okulunun, bu hastanenin yararına fon toplamak için, “Sanatçıların Baharı” ile işbirliği, bu tarihsel bağlara dayanmaktadır.

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı: Aslen 1990 yılında aile içi şiddet mağduru kadınlara ve çocuklara barınak sağlamak için kuruldu. Dernek bugün İstanbul’da iki hizmet sunuyor: amacı ihtiyacı olan kişilere hem yasal hem de psikolojik hizmetler sunan bir dayanışma merkezi ve küçük bir barınak sağlamak. Ana misyonu, kadınların dayanışmasını güçlendirmek ve eşitsizliğe karşı mücadelelerinde onlara yardımcı olmaktır. Dernek, benlik saygısının güçlendirilmesine ve toplumda kadınlara dair algıyı değiştirmeye hizmet eder.

Hayata Sarıl Derneği: 2017 yılında kurulan Hayata Sarıl Derneği ‘nin hedefi, görmezden gelinen ve ötekileştirilen evsizleri topluma kazandırmaktır. Ekonomik açıdan sürdürülebilir sosyal girişimcilik modeline dayanan HAYATA SARIL Lokantası, Türkiye’de türünün ilk örneğidir. Tamamen gönüllülük esasına göre çalışan ve evsizlere istihdam imkânı sunan otel, gündüzleri düzenli bir restoran olarak hizmet vermekte ve akşamları evsizlere ücretsiz yemek servisi yapmaktadır. Son projeleri ise Aralık 2021’e kadar, evsizler için bir çamaşırhane ve duş açmak.

X