Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

Bir Ouvroir d’Art Öyküsü

Dünün kız kolejinden, bugünün karma eğitim yapan modern bir eğitim kurumuna… tam 163 yıl geçti. Beyoğlu’nun ortasındaki bu sade beyaz yapı, sanki üzerinde taşıdığı tarihi ve geçmişi anlatmak istiyor can kulağıyla dinlemek isteyene. Eski tarz zemin yapısından yüksek tavanlarına, tarihi şapelindeki mulaj ve fresk izlerinden teras katındaki çatısında asılı duran eski çanına, sınıfları, laboratuvarı, gösteri salonu ve yeni sergi salonuyla geçmiş zamanın, modern donanımla flörtüne tanıklık etmekteyiz bu tarihi yapıda.

Biraz geriye gidelim, 19. yüzyıla. Lisenin bodrum katı, kocaman ve boş bir salon. Bir masa etrafında çalışmakta olan rahibeleri hayâl edebiliyoruz. Tek tek, sırayla, ciddi ama keyifli bir şekilde o gün sınıfta yaşanılanları anlatıyorlar birbirlerine. Okulun bir bayrama hazırlanması mı, duvarların bir dini tören için kaplanması hazırlığı mı yoksa öğrencilerin bir törene hazırlanması için mi çalışıyorlar yoksa? Belki de eskiden bir çok din okulunda olduğu gibi, yetişkinliğe adım atmakta olan çocukların ütü yapmayı, dikiş dikmeyi…vs öğrendikleri “davranış gelişimi” için ayrılan bir odadan ibaret bir yer burası? Geleceğin ideal anne-babaları ve eşlerinin yetiştirildiği bir fidanlık yani!

Bir ” ouvroir” !

Eskimiş, unutulmuş, kaybolmuş bir yerdi ve 2009 yazından sonra okul müdürü M.Gentric’in dört ay süren çalışmaları başlatmasıyla ve bizzat ilgilenmesiyle burası yeniden keşfedildi ve biçimlendirildi. Dış görünüşü tamamen değiştirildi ve 250 m2’lik bir sergi salonuna dönüştürüldü. Artık bu alan sergilerin, konferansların ve öğrencilerin sanatsal çalışmalarını yapacağı bir atölye olarak kullanılacak ve bütün bu aktiviteler öğrencilerimizin, içinde bulundukları çağdaş dünyayı doğru yorumlamalarını ve yaratıcı düşünmelerini sağlamada onlara yardımcı olacaktır.

Bir çok bilim dalının yollarının kesişeceği bir çeşit sanat laboratuvarı gibi olacak bu modern salonun adı « OD’A- Ouvroir D’Art » oldu. Böylece okulumuz, geçmiş döneme de göz kırpan, “ouvroir” konseptini farklı bir bakış açısıyla tekrar canlandırdı. Yeteneklerin önünü açan, eğitime açık, merak etmeye ve duyarlılığa açık… Yani Ouvroir d’Art doğmuş oldu, hayat buldu…

Öneri : bu geziden tam olarak yararlanabilmeniz için “tam ekran” modunu kullanınız.

Sergilemek, gösteri hazırlamak için…

Kültürel etkinlikler hakkinda bilgi almak için, müzikle, tiyatroyla, konferansla bir proje sunmak için önerilerinizi bize yollamanızı rica ederiz.

Sainte Pulchérie Fransız Lisesi: sainte-pulcherie@sp.k12.tr

Tel. (+90) 212 244 25 36

X