Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

Sabahattin Ali Makale Yarışması Ödül Töreni

Makale yazma yarışmasının ödül töreni juri üyelerimiz Sayın Prof. Dr. Filiz Ali, Sayın Sevengül Sönmez, Sayın Semih Gümüş ve Sayın Doğan Hızlan’ın katılım ve katkılarıyla 1 Mart 2013 Cuma günü saat 18:30-20:30 saatleri arasında Sainte Pulcherie Fransız Lisesi’nde gerçekleştirilecektir.

Sainte Pulcherie Fransız Lisesi’nin ilk olarak 3 yıl önce düzenlediği “Nazım Hikmet Günümüz İnsanına ve Geleceğe Ne Söyler?” konulu liseler arası makale yarışması, genç kuşakların Nazım Hikmet’i ve onun dünya görüşünü yine onun şiirlerinden yola çıkarak yorumlamasını hedeflemişti.

Geçen yıl düzenlediğimiz “Yaşar Kemal’in Romanlarında Başkaldırı” makale yarışmasıyla ise birçok gencimiz ünlü yazarı “başkaldırı” teması etrafında tekrar düşündü, sorguladı ve anlamaya çalıştı.Lisemiz bu yıl düzenlediği üçüncü “Liseler Arası Edebi Makale Yazma Yarışması”nda “Sabahattin Ali’nin Eserlerinde Suskunluk” konusu ile gençlerle buluşuyor.

” … Halbuki yüzüne dikkat etsen, ruhunun iç taraflarında nasıl külçe halinde bir yalanın saklı olduğunu görürsün. En korkunç yalan da budur : Kendimize karşı bile kullanacak kadar pençesine düştüğümüz bu derin ve gizli yalan… Onu içinde yaşadığı cemiyet üzerinde düşünmekten alıkoyan.” Sabahattin Ali İçimizdeki Şeytan’dan yaptığımız alıntıdan hareketle düzenlediğimiz liseler arası makale yarışmasının bu yılki konusu “Sabahattin Ali’nin Eserlerinde Suskunluk” tu. Makale yarışmasının ödül töreninin ardından okulumuz öğrencilerinin konuyla ilgili fotoğraf sergisi ve açılış kokteyli yer alacaktır.

Yarışmaya katılan öğrencileri, değerli öğretmenlerimizi, velilerimizi ve tüm edebiyat severleri aramızda görmekten mutluluk duyarız. Lisemizin öğrencileri yarışma kuralları gereği makaleleri ile yarışamamakta; ancak Sabahattin Ali’nin romanlarındaki imgeleri fotoğrafa yansıttıkları bir sergi ile etkinliğimizde yer alabilmektedirler.

Ödül töreni, lisemizin sanat galerisi “Od’A- Ouvroir d’Art” salonunda, öğrencilerimizin proje ile ilgili olarak çektikleri fotoğraflardan oluşan bir sergi eşliğinde düzenlenecek kokteyl ile devam edecektir.

Ödül töreninde, ünlü besteci, söz yazarı, yorumcu ve müzik yapımcısı Ali Kocatepe, “Şarkılarla Sabahattin Ali” müzik dinletisiyle bizlerle olacak.

“Sabahattin Ali’yi Anlamak ve Anlatmak” başlığını taşıyan bu sergi, 12 Mart 2013 tarihine kadar ziyaret edilebilir.

Od’A-Ouvroir d’Art sergi salonu ziyaret saat ve günleri/ Pazartesi-Cumartesi her gün (Çarşamba hariç), 09.00-18.30
Çukurluçeşme sok. No 7 Küçükparmakkapı BEYOĞLU 34433 ISTANBUL

“Sabahattin Ali’nin Eserlerinde Suskunluk” konulu liseler arası makale yazma yarışmasının değerli jüri üyeleri Sayın Prof. Dr. Filiz Ali, Sayın Sevengül Sönmez, Sayın Semih Gümüş ve Sayın Doğan Hızlan’ın biyografilerini aşağıda okuyabilirsiniz.

Prof. Dr. Filiz Ali

Piyanist ve müzikbilimcidir. Gazeteci-yazar Sabahattin Ali’nin kızıdır.
Ankara Devlet Konservatuarı piyano bölümünü bitiren sanatçı Ferhunde Erkin’in sınıfından 1958 yılında mezun oldu, ABD’de çalışabilmek için Fulbright bursu kazandı.Yurda döndükten sonra sırasıyla Ankara Devlet Konservatuarı, Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü ve MSÜ Devlet Konservatuarı’nda piyano ve korrepetisyon dersleri veren Filiz Ali’yi müzik eleştirisine özendiren, Bülent Arel ve Faruk Güvenç olmuştur. 1989-92 yılları arasında Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nun genel sanat yönetmenliğini yapan Filiz Ali’nin müzik yazılarını topladığı iki kitabı şunlardır: “Müzik ve Müziğimizin Sorunları”, İstanbul 1987; “Dünyadan ve Türkiye’den Müzisyen Portreleri”, İstanbul 1994

İstanbul’da Mimar Sinan Üniversitesi’nin 1990-2005 yılları arasındaki Müzikoloji Bölümü’nün başkanıydı ve aynı zamanda Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi’nin kurucu ve 1998’den beri direktörüdür.

TRT için 1962-1995 yılları arasında müzik programları yaptı ve Cumhuriyet, Hürriyet, Yeni Yüzyıl ve Radikal gazeteleri için müzik eleştirmenliği yaptı.

Mimar Sinan Üniversitesi’nden emekli oldu. Artık Sabancı Üniversitesi’nde haftada bir gün “müziğin baş eserleri” isimli dersi veriyor. Zamanının büyük bölümünü Ayvalık’taki akademiye ayırıyor. Bir yandan da Milliyet Gazetesi’nde müzik yazıları yazıyor. Balkan Müzik Forumu’nun bir üyesidir, Uluslararası Müzik Konseyi ve Avrupa Müzik Konseyi’nin temsilcisidir. Müzik ve müzisyenler hakkında yedi kitabın yazarıdır.

Sevengül Sönmez

1998’den bu yana, Cumhuriyet Kitap, Radikal Kitap, Kitaplık, Virgül, Varlık gibi dergilerde yazıları yayımlanıyor.YKY için Sait Faik’in bütün eserlerinin editörlüğünü yaptı, Sait Faik’in mektuplarını “Karganı Bağışla” adı altında yayımladı.

Sabahattin Ali’nin bütün eserlerinin eleştirel basımını Delta serisinden yayımladı ve mektuplarını “Hep Genç Kalacağım” adıyla bir araya getirdi.Sabahattin Ali’nin öykülerinden oluşan seçkisi de “Kamyon” adıyla yayımlandı.

İthaki Yayınları için Kemal Tahir’in yayımlanmamış öykülerini kitaplaştırdı.

Everest Yayınları için Melih Cevdet Anday’ın bütün eserlerini ve Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın eserlerinin sadeleştirilmiş basımlarını hazırlamaktadır.

Halen Bilgi Üniversitesi’nde edebiyat arşivi yöneticiliği yapmakta ve Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nde ders vermektedir.

Yayımlanmış kitapları: A’dan Z’ye Sait Faik (YKY, Şubat 2007) A’dan Z’ye Sabahattin Ali (YKY, Temmuz 2009) İstanbul’un 100 Ailesi (2010)

Semih Gümüş

Ankara Fen Lisesi ve Gazi Lisesi’nden sonra, 1981’de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi. İlk yazısı aynı yıl Yazko Edebiyat Dergisi’nde yayımlandı.

1981-1985 yıllarında Yarın Dergisi’nin genel yayın yönetmenliğini yaptı. 1995-2005 yıllarında Adam Öykü Dergisi’nin genel yayın yönetmenliğini yürüttü. 2006 Aralık ayında Notos Dergisi’ni çıkardı ve şimdilerde bu derginin genel yayın yönetmenliğini yürütüyor.

Kendine özgü bir eleştiri anlayışına sahip olan Semih Gümüş’ün 1991’de Roman Kitabı, 1994’te Kara Anlatı Yazarı, Karşılıksız Yazılar, Yazının ve Tarihin Bilinci, 1996’da Cevdet Kudret Eleştiri Ödülü’nü alan Başkaldırı ve Roman, 1999’da Öykünün Bahçesi, 2002’de Puslu Ada, 2003’te Yazının Sarkacı Roman, 2005’te Yazarın Yanlızlık Burcu adlı kitapları yayımlandı.

Doğan Hızlan

Pertevniyal Lisesi’ni bitirdi. Hukuk öğrenimine başladı. İlk yazısı 1954 yılında yayımlanan Doğan Hızlan, çeşitli edebiyat dergilerini ve aralarında Cumhuriyet’in de olduğu gazetelerin sanat sayfalarını yönetti. Bunun yanı sıra birçok gazete ve dergide eleştiriler yayımladı.

1980 yılında” Bayram Gömleği” adlı bir çocuk hikâyeleri güldestesi hazırladı. Ercümend Behzad Lav’ın Bütün Eserleri’ni yayıma hazırladı. Son olarak İhsan Yılmaz ile birlikte Celâl Sılay’ın Toplu Şiirleri’ni Hüsran Filizleri adıyla yayımladı. En yeni kitabı, Hürriyet Pazar’da yayımlanan kitap yazılarından oluşan Aynadaki Bakışlar’dır.

daha fazla+
X