Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

Öğrencilerimiz Lise Sıralarında Kariyerleri Üzerine Düşünmeye Başladı…

Ne yapmayı seviyorum, nelerden hoşlanıyorum, ilgi alanlarım neler, bu meslek bana göre mi veya bu meslekte mutlu olabilir miyim?... Bu soruların listesi daha uzayıp gider. Alan ve meslek seçimi kişinin tüm hayatını etkileyecek önemli bir karar sürecidir. Bu süreçte kişinin kendisini iyi tanıması, çeşitli iş ve meslek alanları üzerinde araştırmalar yapması, mesleğinde belirli bir statüye ulaşmış kişilerle görüşmesi, geleceği için vereceği kararda önemli roller üstlenmektedir.

Sainte Pulchérie Lisesi Rehberlik Servisi, nisan ayında, 9. sınıflara, her bir öğrenci için özel olarak sonuç profilleri çıkartan Mesleki Eğilim Envanteri uyguladı. Ayrıca bir üst sınıftan bazı öğrenciler, 9. sınıf öğrencilerini Rehberlik Derslerinde ziyaret ederek, 10. sınıf hakkında ve yükseköğretim süreçlerine nasıl hazırlandıklarına dair önemli bilgiler verdi.

Bu etkinliklere ek olarak, 5 Mayıs Perşembe Günü 7. ve 8. ders saatlerinde, Yeditepe Üniversitesi Eğitim Danışmanı Özge ALYU, 9. sınıf öğrencilerine “Lise Sıralarından Kariyerini Yönet” konulu çevrimiçi konferans verdi.

Özge Alyu bu konferansta:

  • Öğrencilerin kariyer yolculuklarına ne zaman başladığı
  • Alan-meslek seçiminin önemi
  • Kendini tanımanın önemi
  • Universium Araştırma Şirketi’nin araştırma sonuçlarına göre, gerek dünyadaki gençlerin gerekse Türkiye’deki gençlerin kariyer beklentilerine göre, hangi kariyer kategorisinin ön plana çıktığı ve bu kariyer kategorilerinin özellikleri
  • İş dünyasının mezunlardan beklediği yetkinlikler ve mezunların bu beklentileri karşılama oranı
  • Yeni nesil iş görüşmelerinin aşamaları

hakkında bilgi verdi.

Ayrıca, Özge Alyu, yeteneğin tecrübe ve bilgiyle yetkinliğe dönüştürülmesinin önemi, çalışma hayatına başlama ve sürdürme konusunda gerekli olan yetkinliklerin lise yıllarından başlayarak nasıl geliştirilebileceği, yetkinlikleri geliştirmek için network ağı oluşturmak ve bu network platformlarından nasıl faydalanılabileceği ve son olarak sosyal medya üzerinde doğru dijital kimliğin nasıl oluşturulabileceği hakkında önemli bilgiler verdi.

Sunumun öğrencilerimize faydalı olduğunu umar, bu değerli bilgileri bizlerle paylaştığı için sayın Özge ALYU’ya teşekkür ederiz.

yazıyı paylaş
X