Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

MFINUE 2012, Öğrencilerimizin Başarısı

Sainte Pulchérie Lisesi’nin 17 öğrencisi, MFINUE, Birleşmiş Milletler’in 3. Avrasya Uluslararası Frankofon Modeli Toplantısı’na katılarak, genel kurul komitelerinde delege, büyükelçi veya başkan yardımcılığı görevlerini yürüttüler.

Birleşmiş Milletler Avrasya Uluslararası Frankofon Modeli ’nin çeşitli ülkelerden 300 katılımcıyı bir araya getiren bu toplantısında öğrencilerimiz kısa sürede, geleceğe emin adımlarla yürüyen ve yarınları inşa etmek için yüreğini ortaya koyan bir düşünür grubuna dahil olduklarının bilincine vardılar.

Fransızca MUN Kulübü’nün öğrencileri, dünyamızı tehdit eden büyük sorunlara acil çözüm önerileri üretmeye çalıştılar : Suriye’nin durumu, Euro krizi, ülkeler arası silah satışının kuralları, göçmen kamplarındaki yaşam koşullarının iyileştirilmesi, iklim değişikliklerine uygun tarım yapılabilmesi için alınacak önlemler…

17 gencimiz farklı komitelere dağılmışlardı : Silahsızlanma, İnsan Hakları, Çevre, ECOSOC, CSP, Legal ve Güvenlik Konseyi.

“Petit Journal d’Istanbul”da, Birleşmiş Milletler Konferansı’nın bu simulasyon projesinin ana hatlarını daha ayrıntılı olarak okuyabileceğiniz bir makale bulabilirsiniz http://www.lepetitjournal.com/istan…

Öğrencilerimizin MFINUE Konferansı’na dair izlenimleri

{{}}

Nur ARIKAN : ” Konferansa ilk kez katıldığım için, biraz endişeliydim. Saint Joseph’te bizi neyin beklediğine dair hiç bir fikrim yoktu. Ancak ortamın samimiyetini görünce söz alma, konuşma yapma, tartışılan çözüm önerileri üzerinde değişiklikler, düzeltmeler yapma isteği kendiliğinden oluştu. İtiraf etmeliyim ki bu 3 gün çok çabuk geçti ve unutulmaz izler bıraktı.”

Çisel DİNÇ: “İlk konuşmamı yaptıktan sonra devam etmek ve kendimi geliştirmek istedim. Greçekten de kendimi, savunmasını yaptığım ülkenin, yani Suriye’nin temsilcisi gibi görmeye başlamıştım. kısacası belleğimden silinmeyecek bir deneyim yaşadım ve dünyanın her köşesinden gelen kişilerle tanıştım.”

Berk ERZAİM : “Bu benim ikinci deneyimim. Hakikaten de çok dostça bir ortamda çalıştık. Delegeler oldukça hırslıydı. Fas delegesi olarak okulumuzu en iyi şekilde temsil etmeye uğraştık. Sözü Artun’a bırakıyorum“.

Artun MIMAR : ” İlk defa bir komitenin başkan yardımcısı oldum. Bu bana ilk başta çok zor gibi görünse de çalışmalar başladığında kendimi çok hoş ve ciddi bir ortamın içinde buluverdim ve doğal olarak yerimi de buldum…Bu üç gün boyunca herşey çok güzeldi ! Kapanışta içim rahattı, çünkü gerçekten en iyisini yapmaya çalışmıştım !

Sezgi ÇEKİCİ :” Bulunduğum komitenin konusuyla ilgili bütün ekonomik terimleri öğrenmek hiç de kolay değildi ancak benim için yeni bir tecrübe oldu“.

Katia HAVİTERS : ” Çok şey öğrendik, aynı zamanda da çok eğlendik !

Selin EROĞLU : ” Değişik ülkelerden gelen kişilerle tanışma şansımız oldu !

daha fazla+
X