Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

Masterclass bu yıl da başarıyla sona erdi!

Kanada'daki Ottawa Üniversitesi'nde koç olarak çalışan Martin Robichaud ile gerçekleşen Masterclass boyunca 12. sınıf öğrencilerimiz yaklaşık on gün süren atölyelerde liderlik ve dayanıklılık konuları üzerinde çalıştılar. İşte 12. sınıfın en önemli anlarından bu proje hakkında geri bildirimler...

Kanada'daki Ottawa Üniversitesi'nde koç olarak çalışan Martin Robichaud ile gerçekleşen Masterclass boyunca 12. sınıf öğrencilerimiz yaklaşık on gün süren atölyelerde liderlik ve dayanıklılık konuları üzerinde çalıştılar. İşte 12. sınıfın en önemli anlarından bu proje hakkında geri bildirimler...

İşte Masterclass boyunca tamamen İngilizce olarak düzenlenen çalışmalarda ele alınan konulardan bazıları :

  • İyi bir lider nedir?
  • İyi bir lider olmak neden önemlidir?
  • Başarılı olmak için hangi beceriler gereklidir?
  • Kişisel gelişim için olası yollar nelerdir?
  • Liderlik ve üniversitede öğrenci hayatı

Konuyla ilgili Martin Robichaud tarafından yapılan birkaç genel sunumdan sonra, öğrenciler sırayla tartışılan kavramları keşfetmek için gruplara ayrıldı. Araştırmalarını yürüttüler, sınıfta problem çözme deneyleri yaptılar, tartışma ve dinleme üzerinde çalıştılar ve sonunda Masterlcass’ın son görevine ulaştılar: gösteri odası sahnesinde liderlik kavramı üzerine kendi bakış açılarını sundular.

Bu çalışma, öğrencilerin zihinsel olarak daha güçlü olmalarını ve üniversite hayatlarının ilk yılında yani gelecek yıl karşılaşacakları çok sayıda yenilikle yüzleşmeye hazırlanmalarını sağlayacaktır: yeni ülke, yeni kültür, yeni öğretim yöntemleri, yeni arkadaşlar, yeni yaşam koşulları…

Proje hakkında görüştüğümüz Martin Robichaud sorularımızı yanıtladı:

Masterclass sırasında öğrenciler ile nasıl iletişim kurdunuz?

M.R.: Öğrencilerle ilk etkileşimlerimden itibaren nezaketlerini, başkalarına açıklıklarını ve yardımseverliklerini fark ettim. Öğrenmeye susamış ama her şeyden önce hızla yaklaşan yeni hayatlarına merak duyan bir grup buldum. Bazıları zaten çok seyahat etmişlerdi, diğerleri için ise eğitimleri için yurt dışına çıkmaları ilk seyahatleri olacak. Yine de kendilerini hayatlarının bir sonraki bölümünü yazmaya hazır hissediyorlar… Bunu görüyor ve hissediyoruz!

Masterclass’ın son gününde öğrenciler küçük bir müzikli sürpriz hazırladılar. Lisedeki deneyiminizi hangi duygularla sonlandırdınız?

M.R.: Şarkıları ve hafta boyunca yaptığımız tüm konuşmalar beni gerçekten etkiledi. Sainte Pulchérie’de olmak, kuzenler veya aile üyeleriyle vakit geçirmek gibidir. Destek personelinden öğretmenlere kadar herkes inanılmaz derecede nazik. Bazıları Türk karşılaması ve misafirperverliği diyebilir; Mümkün ! Ve tüm güzel aile kutlamalarında olduğu gibi, vedalaşmalıyız ve bir gün tekrar görüşeceğimizi ummalıyız. Bu yüzden mutluluk, neşe, gurur ve her şeyden önce umutla dolu duygularla Masterclass’ı bitiriyorum. Yarının liderleri olmaya hazır bu gençlerde umut var!

Kanada’ya döndüğünüze göre öğrencilere söylemek istediğiniz son bir söz var mı?

M.R.: Hayatınızın bir sonraki aşaması için hazırsınız… Kendinize güvenin. Kendinizi iyi insanlarla çevreleyin ve her şeyden önce eğlenin! Bu unutulmaz hafta için teşekkür ederiz, Sainte Pulchérie’nin sevgili OPE öğrencileri. Yakında görüşürüz ! Şarkının dediği gibi sen benim ailemsin.

———-

Sayın Martin Robichaud’ya herkese gösterdiği özen için teşekkür eder, güzel sunumları için tüm öğrencileri tebrik ederiz. Ayrıca eşlik eden öğretmenlerimiz Monsieur Hervé, Miss Yonca, Ezgi Hanım ve hafta boyunca projenin tüm aşamalarını takip eden iletişim servisine de teşekkür ederiz.

 

X