Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

Marmaris Ormanları İçin Tohum Topu Proje İşbirliği

Bu yıl ülkemizde yaşanan orman yangınlarında zarar gören bölgeleri yeşillendirmek maksadıyla robotik takımımız SPARC5665, iki proje ortağı ile beraber tohum topları üretti. Özveriyle üretilen bu tohum toplarının amacı çok büyük. Bu anlamlı çalışmada katkısı olan herkese teşekkür ederiz. 

Tohum Topu Nedir?

Tohumları ekme şansımız olmadığı zamanlarda kullanabileceğimiz bir tohum ekme yöntemidir.

Tohumları gelişigüzel attığımızda, rüzgâr uçurabilir veya bu tohumlar, böcek ve hayvanlar tarafından yenilebilir ya da çürüyebilirler. Tohum toplarının ana malzemesi kildir. Buna ek olarak kompost, solucan gübresi vb. gübre eklemesi yapılabilir ve tohum ilk besinini bu komposttan sağlayabilir. İstediğimiz türden farklı çiçek, ağaç, sebze türlerinden tohumları bu topların içerisine koyabiliriz.

Bu projede tohum toplarıyla ne yapılması hedefleniyor?

Tohum, uygun şartlar oluştuğunda çimlenir ve ilk yuvasını toptan dışarıya çıkarır. Tohum topunun bu özelliklerinden yararlanıp orman yangınlarından zarar gören, özellikle ulaşımın zor olduğu bölgelerin yeşillenmesi hedefleniyor. Bu, Marmaris’te belirlenen bölgelere, drone aracılığıyla tohum toplarının  bırakılmasıyla gerçekleşecek.

X