Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

Lisemizde Japon Esintileri

"Sakuralar Açıyor" Ebru, heykel, fotoğraf, tasarım ve koro kulüplerimizin aylardır süren çalışmaları 30 Nisan salı günü Japon Gecesi’nde takdim edildi.

Bu sene okulumuz kulüpleri Japon kültürünü ve sanatını daha iyi tanıtmak amacıyla ortak bir temada buluştular. Bu özel gecede 300 kadar davetli, lisemiz gösteri salonunda bir araya geldi ve ardından Od’A-Ouvroir d’Art Sanat Galerisi’nde düzenlenen kokteyle katıldılar. Okul müdürü Alexandre Abellan açılış konuşmasında “Sakuraların açışını tercih ettik çünkü kiraz çiçeği biz eğitimciler için bir simgedir (…) Sainte Pulchérie Lisesi’nin eğitim anlayışında öğrencilerimizin bütünsel gelişimi (…) kendini, yeteneklerini ve becerilerini keşfetmesinden geçer, her gencin özgüven kazanımının en güzel örneğidir. Eğitsel faaliyetler eğitime ayrı bir anlam katar. Öğretmenlerimiz Filiz Vela, David Seguin, Dilek Şenol, Kerem Ağralıgil, Masis Gözbek, Efe Çalımlı’ya teşekkür ediyoruz. Öğretmenlerimizin bu bağlamdaki çabalarının farkındayız ve kendilerine yürekten teşekkür ediyoruz. Her gence kendini ortaya çıkarabilme imkanı vermektedirler. Ve aynı zamanda gençlere enerjilerini pozitif anlamda kanalize etme ve yönlendirme arzusu vermektedirler. Ve sonunda kişisel bir projede yer almaları konusunda gençleri cesaretlendirmektedirler.”

Bahsi geçen kulüpler çerçevesinde öğrencilerimiz Japonya’dan esinlenerek çeşitli tasarımlar hayata geçirdiler…

Gösteri salonunda:

  • Masis Aram Gözbek ve Efe Çalımlı yönetimindeki “SP Caz Korosu” geleneksel Japon şarkısı “Sakura” ile “Kızılcıklar”ı seslendirdiler.
  • Tasarım kulübü, öğretmenleri Filiz Vela yönetiminde, kağıttan yapılmış muhteşem Japon elbiselerden ve çeşitli eşyalardan oluşan bir defile sundular.

Sanat galerisinde:

  • Heykel atölyesi, heykeltraş Kerem Ağralıgil yönetiminde son derece orjinal bir bonzai koleksiyonu sergiledi.
  • Fotoğraf kulübü, öğretmenleri David Seguin yönetiminde üçerli kompozisyonlar halinde, mizah dolu hikayeler şeklinde Japon objelerini sundu.
  • Ebru kulübü, Dilek Şenol yönetiminde doğrudan Hasbahçe’den çıkıp gelen muhteşem bir sakura serisi sergiledi.

Nuremberg Ulusal Tiyatrosu’ndan bu geceye özel olarak gelen soprano Yuko Oba da bizleri bazı parçaları Japonca seslendirdiği güzel bir resitalle Japonya’ya götürdü. Davetlilerimizi sanat galerisinde bir başka sürpriz daha bekliyordu: 10 tane kanun çalan kadın müzisyenden oluşan Pamukgül Koto grubu ve yaşları 25 ila 35 arasında değişen gerçek bir bonzai sergisi.

Gece moda tasarımcısı Simay Bülbül, Hikmet Barutçugil’in eşi, heykeltraş Sevgi Çağal, Akut başkanı Nasuh Mahruki’nin katılımı ve fotoğraf sanatçısı Mehmet Turgut’un desteğiyle gerçekleştirildi.

Sainte Pulchérie Lisesi Sayın Kazumi Yoshida Akbayrak’a ve ekibine yardımları, değerli önerileri ve bu projenin gerçekleştirilmesinde verdikleri destekten ötürü teşekkürlerini sunar.

Ayrıca, suşi ikrami için Sushico’ya, kokteyli hazırlayan Okul Aile Birliği’ne, Günaydın Restaurant’tan Gürkan Topçu’ya, bonsailer için İnterflora Çiçekçiler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Recep Gedik’e, Pamukgül Koto Grubu’na, Fotoğraf Kulübümüz’ün baskılarını yapan Elipsis’e ve bizlere kapılarını açan Japon mağazası Edo’ya teşekkürlerimizi sunarız.

daha fazla+
X