Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

Kimya-Tekstil Fabrikası Gezisi

Lise 2 Fen sınıfları geçtiğimiz günlerde, kimya alanı ile ilgili üretimleri yerinde, tekstil fabrikasında görmeye gittiler. Bir kimyagerin hangi koşullarda, nasıl çalıştığını gördüler, laboratuvarlarda hangi tekniklerin nasıl uygulandığı hakkında bilgi sahibi oldular.

Kimya-tekstil fabrikasının organizasyonu ve işleyişi hakkında önbilgi verdikten sonra, bize fabrikanın çeşitli bölgelerini gezdirdiler. Gezimiz Ar-Ge ve uygulama laboratuvarından başladı. Bu laboratuvarda var olan ürünlerin özellikleri geliştirilirken ürünlerin performansının kontrolü ve piyasadaki diğer ürünlerle karşılaştırmaları yapılıyor. Burada kumaşı işlerken kullanılan buharlama, çektirme ve emdirme yöntemlerini, kumaşın buruşma özelliğini azaltan reçine yöntemini ve bu işlemler yapılırken kullanılan makineleri gördük. Burada mikroskoplar yardımıyla kumaştaki hasarın mekanik mi, kimyasal mı olduğu belirleniyor, kumaşın dayanma gücü ölçülüyor. Su geçiren hidrofil kumaş ve su geçirmeyen hidrofob kumaşın üzerinde deney yaparak su geçirme özelliklerini test ettik.

Ayrıca tekstil dışında inşaat kimyasalları da üretilen bu fabrikada, sıva, boya gibi malzemeler üzerinde de çalışmalar yapılıyor. Bu laboratuvardan sonra, ham madde kontrollerinin yapıldığı laboratuvara geldik. Maddenin bileşenleri burada öğreniliyor, partikül boyları ölçülüyor ve artık kalite kontrolü yapılan maddeler reaktörler yardımıyla, kimyagerlerin denetimi altında üretime geçiriliyor.

Gezimizin bu bölümünden sonra başımıza korunma amaçlı baretler giyerek imalat bölümüne geçtik. Burada içeride gördüğümüz makinelerin çok daha büyükleri, her gün tonlarca malzemenin üretimini gerçekleştiriyor. Burada da polimerizasyon, soğutma gibi pek çok yöntem kullanılıyor. Üretilen bu maddeler daha sonra otomasyon sistemi kullanılarak, alıcısına gitmek üzere paketlenip, etiketlenip depodaki yerini alıyor.

Son olarak arıtmaya çok önem veren fabrikada her atığın bazik olması dikkatimizi çekti çünkü herhangi bir tehlike anında maddenin asidik olması olayı daha tehlikeli boyutlara taşıyabiliyor . Bu arıtma da ilk önce kimyasal suyu arıtıp en son İSKİ ’ ye veriyor .

Ayşenur Karaali, Artun Mimar, Ata Sarp Bolel L 2C

daha fazla+
X