Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

“Kadın ve Çocuk İstismarı” Duyarlılık Projesi

Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Öğrencilerimiz kadın ve çocuk istismarı konusunda farkındalık yaratıyor...

Sainte Pulchérie Fransız Lisesi 6 Mart Çarşamba günü ’’Kadın ve Çocuk İstismarı’’ konulu bir panel düzenlendi. Panelin düzenlenme amacı Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle gençler aracılığıyla toplumda böylesine hassas bir konuya dikkat çekmek ve farkındalık yaratmaktı.

Davetli panelistler; gazeteci, haber spikeri, ’’Çocuğunu Doğurmak’’ adlı kitabın yazarı Büşra Sayan, Kadın Platformu Başkanı Canan Güllü, www.imdat.org temsilcisi ve klinik psikolog Tuğdem Berna, Payda Derneği temsilcileri Bora Tokyay ve Didem Sırım ve sanatçı, eğitimci Emine Şenses idi.

Projenin ilk aşamasında öğrencilerimiz sanatçı Emine Şenses ile bir kolaj çalışması gerçekleştirip, bu kolajın yer aldığı bir spot video hazırladılar. Videonun seslendirmesi tiyatro sanatçısı Zuhal Gencer tarafından gerçekleştirildi.

2013 yılından beri Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü bir sosyal sorumluluk projesi ile idrak eden ve toplumsal farkındalığa katkı sunan Sainte Pulchérie Lisesi, yıllar boyunca ’’toplumda kadının yeri’’, “kız çocuklarının eğitimi’’, ’’kadına yönelik şiddet’’, ’’mülteci kadınlar’’, ’’çocuk gelinler’’, ’’engelli çocuk anneleri’’ konu başlıkları ile her yıl kadınların toplum yaşamında karşılaştıkları bir sorunu ele aldı. Çözüm üreterek, hep bir ağızdan yalnız değilsiniz, sizi düşünüyoruz, sizi anlıyoruz ve el birliği ile sesinizi duyurmaya çalışıyoruz mesajını verdiler.

Bu yıl yine toplumda kadınları farklı boyutlarda tehdit eden kadın ve çocuk istismarı konusunu ele almak, verilerle gerçekleri ortaya koymak, sessiz kalmak değil duyulmayan çığlığı gün yüzüne çıkarmaya destek vermek amacıyla bir proje gerçekleştirildi.

Projeyi daha da görünür kılmak adına Dünya Emekçi Kadınlar Haftası’nın açılışı 4 Mart akşamı 4 değerli kadın müzisyenden oluşan AKOB Mersin Barok Müzik Topluluğu tarafından okulumuzun gösteri salonunda sunulan bir resitalle başladı. Konser ile ilgili daha fazla bilgi için buraya tıklayınız.

Ayrıca projemiz CNN Türk’te ana haber bülteninde yer aldı:

daha fazla+
X