Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

Şimdi Kariyer Üzerine Düşünme Zamanı…

Yetenekler, İlgiler, Kişilik Özellikleri, Değerler, Eğitim Hayatındaki Tecrübeler, Bilgi Edinilecek Güvenilir Kaynaklar, Çeşitli Mesleki Tecrübeler…işte meslek seçimini etkileyen  temel faktörler.... Bu liste daha uzayıp gider.

Yetenekler, İlgiler, Kişilik Özellikleri, Değerler, Eğitim Hayatındaki Tecrübeler, Bilgi Edinilecek Güvenilir Kaynaklar, Çeşitli Mesleki Tecrübeler…işte meslek seçimini etkileyen  temel faktörler.... Bu liste daha uzayıp gider.

Yukarıda saydığımız bu faktörler meslek seçmeden önce öğrencilerimizin lise yıllarında üzerinde düşünmesi gereken temel konular. Çünkü alan ve meslek seçimi kişinin tüm hayatını etkileyecek önemli bir karar sürecidir. Bu süreçte kişinin kendisini iyi tanıması, güçlü ve zayıf yönlerini doğru saptaması, çeşitli iş ve meslek alanları üzerinde araştırmalar yapması, imkanı varsa bu alanlarda bazı küçük deneyimler sağlamaya çalışması, mesleğinde belirli bir statüye ulaşmış kişilerle görüşmesi geleceği için vereceği kararda olumlu etki yaratacaktır.

Öğrencilerimizin bu karar sürecinde onlara destek olmak amacıyla, Sainte Pulchérie Lisesi Rehberlik Servisi, 7 Mart Salı Günü 7. ve 8. ders saatlerinde Yeditepe Üniversitesi Bireysel ve Akademik Gelişim Müdürü Özge ALYU tarafından, 9. sınıf öğrencilerine yönelik “Kariyer Planlama” konulu konferansı düzenledi.

Bu konferansta, öğrencilerin kariyer yolculuklarının ne zaman başladığı, alan-meslek seçiminin önemi, kendini tanımanın önemi, doğru ve zamanında kariyer planlaması yapmanın önemli, Universium Araştırma Şirketi’nin araştırma sonuçların göre gerek dünyadaki gençlerin gerekse Türkiye’deki gençlerin kariyer beklentilerine göre hangi kariyer kategorisinin ön plana çıktığı, bu kariyer kategorilerinin özellikleri, iş dünyasının mezunlardan beklediği yetkinlikler ve mezunların bu beklentileri karşılama oranı,yeni nesil iş görüşmelerinin aşamaları hakkında bilgi verdi.

Ayrıca, yeteneğin tecrübe ve bilgiyle yetkinliğe dönüştürülmesinin önemi, çalışma hayatına başlama ve sürdürme konusunda gerekli olan yetkinliklerin lise yıllarından başlayarak nasıl geliştirilebileceği, yetkinlikleri geliştirmek için network ağı oluşturmak ve bu network platformlarından nasıl faydalanılabileceği, sosyal medya üzerinde doğru dijital kimliğin nasıl oluşturulabileceği hakkında bilgi önemli bilgiler paylaştı.

Konferansın öğrencilerimize faydalı olduğunu umar, bu değerli bilgileri bizlerle paylaştığı için sayın Özge Alyu’ya teşekkür ederiz.

 

 

X