Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

“Hayatta Kalanlar” Sergisinin Açılışı: Dokunaklı Bir Gece

Lisemizin Fransızca öğretmenlerinden ve aynı zamanda amatör bir fotoğraf sanatçısı olan Hervé Porcher, Ruanda'ya yaptığı seyahatin ardından "Hayatta Kalanlar" isimli sergisini sanatseverlerin beğenisine sunmaktadır. Sergi açılışı geçtiğimiz 10 Mart Perşembe günü birçok davetlinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Kaçıranlar için 23 Mart Çarşamba günü saat 18.30'da bir açılış etkinliği daha olacaktır.

Ruanda – Temmuz 2015

Bir ülkeye gitmeden önce bizi nasıl bir maceranın beklediğini bilebilir miyiz?
Ruanda’yı çok sıcak bir yer olarak düşüyordum. Oysa, hoş bir ılık hava hakimdi. Sarı, harlı turuncu topraklar… Hayır, yeşildi. Bir çok tepeden meydana geliyordu. 1000 kadar olduğu söyleniyor. Halkı mı? Neşeyle dolu dışa dönük insanlar olmalıydılar. Gerçekten de ev sahiplerimiz çok misafirperverlerdi. Ama bir yandan da ne olduğunu bilemediğim bir şey saklar gibi bir halleri vardı. Bir anlığına belirip yok olan bir gölge gibi.
Daha derine inmek gerekiyordu.
Bu toprakların korkunç bir soykırıma sahne olduğunu unutmamak gerek. Yirmi yıl önce.
Yakından bakıldığında, aslında her şeyde akıl almaz olanın, sözle anlatılamayanın izleri duruyordu.
Ruanda’nın yara almış toprakları incinen çocuklarını nazikçe avutuyor: soykırımdan kurtulanları, aileleri katil damgası yiyenler, AIDS’e yakalanmaktan kurtulanları, ailelerinden geriye kimsesi kalmamış yetimleri, engelleri hala dışlanma gerekçesi olarak algılananları…
Genel anlamıyla “hayatta kalan” sözcüğü kişinin perişanlığını, tükenmişliğini, tökezlemelere rağmen ayağa kalktığı anlamlarını çağrıştırır. Hafızalardan silinmesi imkansız bir yara.
Eğer ki Ruanda’nın bana öğrettiği bir şey varsa, o da şudur; hayatta kalanlar aslında yaşamın ötesinde olanlar, yaşamdan öte olanlardır.
Halbuki herhangi bir şey onu sonsuza dek toprağa koyabilecekken işte karşımda, ayakta…

Gece her şeyi karanlıkta bırakır.
Ve insan bir anlığına sendeler.
Fakat karanlığa direnir.
O, hayatta kalandır.

Biyografi:
11 yıldan bu yana İstanbul’da Fransızca öğretmenliği yapan Hervé Porcher her yıl dünyanın bir başka coğrafyasını dolaşmaktan zevk alıyor. Belki de öğretmen, bir hikaye taşıyıcısıdır. Ve hiç kuşkusuz hikayelere kitaplardan olduğu gibi yeni tanışılan insanlardan da ulaşılır. Hervé Porcher unutmaktan yakındığı için fotoğraflıyor.

Mutlaka ziyaret edin.

Sergi “Hayatta Kalanlar”
10 Mart – 2 Nisan 2016
Açılış 10 Mart 18.30

Od’A-Ouvroir d’Art Sanat Galerisi
Pazartesiden cumartesine çarşamba günleri hariç 09.00- 18.00 arasında
açık

Çukurluçeşme Sok. No : 7
Küçükparmakkapı
34433 Beyoğlu – İstanbul

Sanatçı Hervé Porcher; Alexandre Abellan’a, Zülfikar Bey’e, Marion Hanım’a, Hermine Hanım’a, Esteban Bey’e, Philippe Dupuich’e, Margaux Hanım’a, İnes Hanım’a, David Bey’e, Ludovic Bey’e, Dicle Bey’e, Julide Hanım’a, Menekse Hanım’a, Yasemin Hanım’a, okulun hizmetli personeli Kurtuluş Bey’e, Ateş Bey’e, Aynur Hanım’a, Sercan Bey’e ve açılış kokteylini hazırlayan Okul Aile Birliği’ne teşekkür eder.

X