Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

Grenoble’da Turuncu Sınıf

11. sınıflardan 46 fen-matematik bölümü öğrencisi, 8 - 13 Nisan tarihlerinde Grenoble’a ve Lyon’a gitti. Turuncu Sınıf, öğrencilerin tamamen kendilerinin düzenlediği, organize ettiği bir okul gezisidir. Bu gezi frankofon bir ortamda otonom olmayı öğrenmeyi hedeflemektedir. Bununla beraber, öğrenciler iki gün boyunca Frankofon bilim insanları ve araştırmacıların atölyelerine katıldılar.

Kendi kendini yöneten bir okul gezisi nedir?
Öğrencilerin kendilerinin düzenledikleri okul gezisi, herşeyin öğrenciler tarafından tasarlanıp organize edildiği bir gezidir.

Öğrenciler nasıl organize oldu?
Beş ay boyunca, dört gönüllü öğrenci projenin koordinatörlüğünü üstlendi. Yapmak istedikleri etkinliklere yönelik öğrenci komisyonları oluşturdular ve toplantılar düzenlediler. Araştırma ve tartışma süreçlerinin ardından, gezinin nihai programı belirlendi. Katılımcıların seçimleri göz önünde bulunduruldu. Hem bütçe, hem etkinliklerin lojistiği, hem de Fransa’daki paydaşlarla iletişim öğrencilerin sorumluluğundaydı. Bu sene, 11C sınıfından Yağmur ve Şevval ve 11D sınıfından Betsy ve İdil proje yöneticisi olarak çalıştılar.

İşte öğrencilerin seçtiği ve proje sorumlularının yönettiği etkinlikler:

  • Kültürel etkinlikler: Lyon şehir gezisi, rehberimiz Yağmur ve Şevval ile Grenoble Katedrali ve Grenoble Sanat Müzesi ziyareti.
  • Spor etkinlikleri: Betsy ile accro-Bastille; Umut, Görkem, Sezgi ve Aslı ile buz pateni; İrem, Barış Özmen, Özge ve Ekin ile “Bubble Bump maçı“.
  • Fransa mutfağı: İpek Ceren “Le Carré” restoranında farklı soslu yemekleri tatmak amaçlı akşam yemeği düzenledi.
  • Akşam etkinlikleri: Begüm, Aksu ve Selin Çolak ile bowling
  • Hazal, Yağmur, Doğa Dikiş ve Almoş’un rehberliğinde Grenoble kent gezisi. Grenoble sakinleriyle karşılaşma ve Fransızca iletişim kurma deneyimi.

Bilimsel araştırma dünyasının kalbinde dolu dolu iki gün
Mikro ve nanoteknolojinin Avrupa’da ilk merkezi olan MINATEC (micro and nanotechnology innovation campus), nano@school ve CIME Nanotech işbirliğiyle, öğrencilerimiz çeşitli atölyelere katılma imkanı buldular (mikroçip, nanodünya ve biyoteknoloji).
Ardından ESRF European Synchrotron’da ikinci bilimsel araştırma gününde, tüm gün boyunca, synchrotron@school programı kapsamında ışık dalgaları, atomların enerji seviyeleri, optik olaylar konularını işlediler.

Bu gezi, öğrencilerimizin fen bilgilerini pekiştirmelerini ve verili bir problemi metodik olarak çözmek için araştırmacı gibi davranmalarını ve yaptıkları çalışmaları, elde ettikleri verileri bilimsel prosedürlere uygun olarak sunmalarını sağladı. Ayrıca, Avrupa’nın büyük araştırma laboratuvarlarında iki gün boyunca bilim insanlarının gündelik iş yaşantılarına tanıklık ettiler ve araştırmacı mesleğini yakından tanıdılar.

daha fazla+
X