Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

Gazeteci Musa Alioğlu derslerimizde

10. sınıf düzeyindeki Türk Dili ve Edebiyatı dersi "Haber Yazıları" ünitesi kapsamında, Gazeteci Musa Alioğlu, çevrim içi konferans aracılığıyla dersimize katıldı.

Musa Alioğlu, öğrencilerimizle “basın meslek ilkeleri ile günümüz gazetecilik anlayışı; yazılı, görsel ve sosyal medya” bağlamı üzerinden internet gazeteciliğini değerlendirdi. Öğrencilerimiz, Musa Alioğlu’na; günümüz gazeteciliğinin dilini, Türkçe’nin kullanımı açısından nasıl bulduğunu, haber metni oluşturma sırasında yaşananları, bir haberin doğruluğunu nasıl kontrol edebileceklerini sordular. 

Musa Alioğlu’na katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz.

Öğrencilerimizden gelen yorumları sizlerle paylaşıyoruz:

“Bugünkü söyleşi ile gazetecilik hakkında daha önceden bilmediğim çok fazla şey öğrendiğimi düşünüyorum. Gazeteciliği, işin içinde yıllarını geçirmiş birinden dinlemek gerçekten çok mutlu etti ve bu mesleğin aslında göründüğünden zor ve dikkatle yapılması gerektiğini anladım.” (Serra,10A)

“Bugün gerçekleşen söyleşide, hiç üzerinde çok düşünmediğim bir meslek üzerinde, iyi ve yararlı bilgiler öğrenme şansını buldum. Gazetecilik ve basın sektörüne olan karşı bazı düşüncelerim ve önyargılarım bu söyleşi sayesinde değişti. Bu sektörün aslında ne kadar önemli olduğunu ve toplumu yansıttığını anladım. Arkadaşlarımın soruları ile ülkemizde gazetecilik kavramının daha ilerisine gittik, yeni şeyler öğrendik. Aynı zamanda Musa Alioğlu, keyifli gazetecilik anılarını anlatarak bizi geçmişe götürdü, beraber Cağaloğlu’nu gezdik ve Yaşar Kemal anılarını yaşadık. Çok keyifli bir deneyimdi.” (Dila, 10A)

“Edebiyat öğretmenlerimin böyle güzel ve yararlı bir aktivite düzenlemesi çok iyi oldu, Musa Alioğlu’nun söylediklerinden etkilendim; aynı zamanda yeni şeyler öğrendim. Basın özgürlüğü ile ilgili sorum üzerine; yanıtında, gazeteciliğin, sivil toplum kuruluşlarında olduğu gibi, ayrı bir demokratik kol olması gerektiğini belirtti ve buna kesinlikle katılıyorum.” (Ada, 10A)

“Hayatımızın her anında var olan basına yeni bir bakış açısıyla yaklaşmamı sağladı bu söyleşi. Mesleğin zorluklarını, gazetecilerin haksız yere suçlanmalarını hatta hayatlarına acımasızca son verildiğini zaman zaman duyuyordum; ancak bu olayları şahsen yaşamış veya çevresinde görmüş olan bir gazeteciden duymak, sorunun gerçekliliğini fark ettirdi bana. Artık babamın her gün eve aldığı gazetelerin sadece bulmaca kısmını çözmekle kalmayıp, haberleri de okuyacağım. Fark ettiğim başka bir şey ise özgür basının büyük güce sahip olduğuydu. İdeal bir toplum yapısında; halk, olan bitenin farkındadır ve bilgi aktarımı sadece belirli bir kitleyi hedef almaz. Bu farkındalıkların, milli birliği sağlayıp halkın sesini yönetime duyurabileceğini ve belki de yönetimin önüne bile geçecek bir güç olduğu gerçeğini gördüm. Böylesine önemli bir yayın organını, kolay kolay göz ardı edemeyiz, etmemeliyiz de. Musa  Alioğlu’na, bu değerli ve öğretici konuşması için, çok teşekkür ediyorum.”  (Öykü, 10A)

“Bugünkü söyleşi, hem bilgilendiricilik hem de deneyimli bir gazetecinin bizimle kendi görüşlerini, deneyimlerini, duygularını paylaşmış olması açısından çok nitelikli oldu. Musa Alioğlu’nun deneyimlerine bağlı olarak bizimle paylaştıkları benim için çok değerliydi. Her yerde göremeyeceğimiz, bu işin içinde olanların bilebileceği kavramları da öğrendim. Bizlere, basının tekrar gerilemekte ve etkisini kaybetmekte olduğunu, gazetenin popülerliğini kaybettiğini hatırlatması; aramızdaki birçok kişi için, bence, gazetecilik mesleğine teşvik edici oldu. Örneğin, bugün dışarı çıkabildiğim süreçte evde incelemek için gazete alacağım. Online eğitim sürecinde yaptığımız etkili ve nitelikli bir konferans oldu, benim açımdan. Keşke daha çok zamanımız olsaydı, Musa Bey daha çok soru cevaplayabilseydi.”  (Selin, 10A)

“Yaptığımız görüşmede ilgimi en çok çeken şey, Musa Bey’in pozitif enerjisi oldu. Böyle motive olmanın, herkes için zor olduğu bir dönemde, sabah erken saatte dersimize bağlandı. Enerjik ve öğretmeye aç bir şekilde, bizimle, mesleği ve tecrübeleri hakkında konuşup, bize zaman ayırdığı için, ona, çok teşekkür ederim.” (Ege, 10B)

“İlk derslerde, yeni uyandığımdan ötürü odaklanma konusunda sıkıntılar yaşarım; ancak Musa Bey ile yaptığımız bu görüntülü konferansı, can kulağıyla dinledim. Anlattığı şeyleri ve onları anlatım biçimini çok etkileyici buldum. Konferans boyunca enerjisi çok pozitifti ve bu dinleyenleri de olumlu bir şekilde etkiledi. Öncelikle size, 10. sınıflara böyle bir fırsat sunduğunuz için; daha sonra da Musa Bey’e, bize vaktini ayırdığı ve tecrübelerini aktardığı için çok teşekkür ederim.” (Eda, 10B)

“Katıldığımız bu konferansın gayet verimli ve bilgilendirici bir şekilde geçtiğini düşünüyorum. Her ne kadar da gazetecilik alanına çok fazla ilgi duymasam da; Musa Bey’in pozitif enerjisi ve bizlere, bu alanda çok fazla deneyim edinmiş ve bilgi sahibi bir gazeteci olduğunu hissettirmesi; benim iyi bir dinleyici olmamda ve bu konudaki bilgilerimi genişletmemde etkili oldu. Zamanımız kısıtlı olsa da, bu süreç içinde güzel konulara değindiğimizi ve sorularımızda yeterince tatmin edici cevaplar aldığımızı, düşünüyorum. Böyle bir konuşmaya tanıklık ettiğim için çok şanslı ve mutlu hissediyorum.” (Reysi, 10B)

“Katıldığımız bu konferans sayesinde gazetecilik ile ilgili farklı bilgiler öğrenme fırsatı bulduk. İlk olarak Musa Bey’in gazeteciliğe nasıl başladığını anlatması ve bu seçimin hayatını nasıl değiştirdiğini, bu işi yaparken nelerle karşılaşıp nelere dikkat etmek gerektiğini anlattı. Çok kısıtlı bir zaman aralığında, bu meslekle ilgili birçok bilgi öğrendik. Böyle bir projenin parçası olduğum için; öğretmenlerime ve bizi bu kadar güzel karşıladığı, bize pozitif enerji verdiği için de Musa Bey’e teşekkür ediyorum.” (İdil Deniz, 10B)

“Bize zaman ayırıp, bizi kabul ettiği için, çok teşekkür ederiz öncelikle. Gazetecilik mesleğinde karşılaştıkları zorluklar ve doğru bilgiye ulaştırmak için verdikleri çabayı tekrar hatırlatmış oldu. Teknolojinin ulaştığı noktada, gazetecilik mesleğinin değer kaybetmemesi için bu sohbet hepimize birer hatırlatıcı oldu. Zamanımız yeterli olsaydı, kendisine tarafsız haber yapmak ilkesi şu anda nasıl bir durumda olduğunu ve kendi tecrübesiyle yorumunu sormak isterdim.” (Defne, 10C)

“Her şeyden önce değerli zamanınızın bir kısmını, bizimle paylaştığınız için, çok teşekkür ederim. Benim için, cidden çok değerli ve önemli iki ders oldu. Sıcak sözlerinizle, bize bir kere daha, gazeteciliğin ne kadar önemli olduğunu, bir o kadar da gazeteciliğin ve medyanın hayatımızın içindeki önemini hatırlattınız. Tekrar teşekkürler.” (Nilüfer, 10C)

“Musa Bey’in bunca tecrübesine, kariyerinin doluluğuna rağmen, bu kadar alçak gönüllü olması çok hoşuma gitti. Sorularımızı geçiştirmedi; hatta çok detaylı cevap verdi ve verdiği cevaplar, açıklamalar ve tavsiyeler alçak gönüllü olmakla beraber çok da netleştiriciydi. Ayrıca, sohbeti de çok keyifliydi. Bu sohbetin, bize çok şey katabileceğini düşünüyorum.” (Parla, 10D)

“Musa Bey’in habercilik mesleği ile ilgi verdiği söyleşi, benim gazeteciliğe olan bakış açımı değiştirdiğinden, kendisine çok teşekkür ediyorum. Böyle bir birikime sahip olan birisinin, zamanını ayırıp, öğrencilerle beraber söyleşi yapması bence çok nazik bir davranıştı. Bu etkinliğin bir parçası olduğumdan, hocalarıma ve Musa Bey’e çok teşekkür ederim.” (Kerem, 10D)

“Musa Bey’in bize gazetecilik deneyimlerini aktarması ve öğrencilerle interaktif bir konuşma gerçekleştirmesi, bence oldukça yararlı ve bilgilendirici bir etkinlikti. Dersimize katılarak geçmişten bugüne gazeteciliğin konumunu ve önemini bir kere daha anlamamızı sağladığı için, Musa Bey’e teşekkür ederiz.” (Selin, 10D)

“Böylesine tecrübeyle, yaşanmışlıklarla dolu, işinin ehli biriyle sohbet edebilmek çok değerliydi. Musa Bey’in gerçekten bütün samimiyeti ve içtenliğiyle, iyisiyle kötüsüyle, doğruları ve yanlışları kelimelere dökerek, bizim kafamızda bambaşka bir alana, hakimiyet kurduğu kanısındayım. Eminim ki birçok arkadaşım da benim gibi düşünüyordur. Meslek hakkındaki fikirlerimizin en doğru şekilde oluşup, geliştiğini, düşünüyorum. Hayattaki en önemli şeyin, zaman olduğu bilinciyle, bize ayrılan sohbet süresi için, çok teşekkürler.” (Buse, 10D)

“Musa Bey’in ağzından gazeteciliği dinlemek benim için çok değerliydi. Üniversite ve dolayısıyla meslek seçimlerimiz yaklaşırken, tecrübeli bir insandan mesleğini öğrenmek kadar, beni mutlu eden bir şey yok. Musa Bey’e, tekrardan bize ayırdığı zaman ve çok değerli paylaşımları için teşekkür ederiz.” (Ada, 10D)

X