Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

FRC Takımımız Bosphorus Turnuvasından Ödüllerle Döndü

Bosphorus FRC Turnuvası Okul FRC takımımız SPARC5665, 32 takımın yarıştığı Bosphorus Regional’a katılmıştır. Okulumuzu en iyi biçimde temsil eden SPARC5665 katıldığı her turnuvada olduğu gibi bu turnuvada da iz bırakarak çeşitli ödüller almaya hak kazanmıştır.

FIRST (For Inspiration and Recognition of Science and Technology) 1989’da gençlerin teknoloji ve gelişime olan ilgilerini ve katılımlarını arttırmak amacıyla kuruldu. Manchester merkezli bir sivil toplum kuruluşu olan FIRST, gençlere, kendine güven, bilgi ve hayat tecrübesi kazandırmak; kendilerini bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanında geliştirerek, kariyer planları yapabilmeleri için fırsat vermek amaçlarını taşır.

1989’dan beri ABD’de ve dünyanın farklı bölgelerinde düzenlenmekte olan turnuva 2018’den itibaren İstanbul’da da gerçek sezon olarak düzenlenmektedir. Yoğun talep üzerine bu yıl ikinci bir Regional Bosphorus da açılmıştır.

Takımımız SPARC5665’ın layık görüldüğü ödüller şunlardır :

  1. Robot yarışları yarı final “Final Alliance”
  2. 2019 GRACIOUS PROFESSIONALISM AWARD
  3. En iyi Organize olan Safety Takım rozet ödülü

SPARC 5665 Takımımız 26-30 Mart 2019 tarihlerinde ABD South Florida Regional turnuvasına, robotik kulübü sorumlu öğretmeni Abidin Zenginler ve ilgili müdür yardımcısı Güler Kayhan eşliğinde katılarak ülkemizi temsil etti.

Geçtiğimiz senelerde turnuvaya katılan öğrencilerimizin izlenimlerini aktarıyoruz:

“SPARC 5665 olarak, 05-06-07 Mart günlerinde Ülker Spor Arena’da FRC Bosphorus Regional’a katılarak okulumuzu en iyi şekilde temsil ettik. Bunun gururu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bu turnuva South Florida’da katılacağımız turnuva öncesi yeni tasarladığımız robotumuzun eksikliklerini görmek açısından çok faydalı oldu. Diğer takımlarla kurduğumuz arkadaşlıklar, yarışma platformu ve bu ortamda edindiğimiz bilgiler kişisel gelişmemize pek çok katkı sağladı. Hayal kırıklığını, gururu, heyecanı, duygusallığı bir arada yaşadık. Aldığımız “Duyarlı Profesyonellik” ödülünün bizi çok mutlu etmesine rağmen yarışmada arzu ettiğimiz sonucu elde edemediğimiz için de çok üzüldük ancak asla vazgeçmeyeceğiz. Takım arkadaşlarım ve ben hatalarımızdan ders çıkarıp, her türlü fedakarlığı göze alıp çalışmaya devam edeceğiz. Sahip olduğumuz takım ruhu sayesinde Miami’den hak ettiğimiz sonucu alarak döneceğimize inanıyorum.”

Mina Dündar, SPARC5665 Robotik Takımı Kaptanı

“FRC’ye katıldığım ilk günden itibaren kendimi büyük bir ailenin içerisinde buldum. Birlikte güldük, ağladık ; bazen bazı görevleri yetiştirememenin stresini, bazense ortaya çıkardığımız işin gururunu yaşadık. Yaşadığım bu üç yıllık serüvende hatalarımdan ders çıkarmayı, sabırlı olmayı, sorunlar karşısında pratik çözümler üretmeyi ve en önemlisiyse ben değil biz olmayı öğrendim. Hayatta ilk defa bir amaç uğruna çalışıp zorluklarla mücadele ettim. Bir yarış içerisinde olmamıza rağmen asıl önemli olan şeyin ödül olmadığını fark ettim. Bu yıl FRC’de son yılım. Belki artık bu takımın üyesi olmayacağım ama ileride de bu yarışa gönüllü olarak katılmak istiyorum.”

Melis Aslanoğlu, SPARC 5666 Robotik Takımı Sosyal İlişkiler Bölümü

“Bu yarışmaya giderken aklımızda çok şey vardı. Kendimizden çok emindik, ama istediğimiz sonuçları alamadık. Tabii ki buna üzüldük fakat olmuş bitmiş bir olay için üzülmemize gerek olmadığını fark ettik. Bence bu yarışma bizim için bir denemeydi ve asıl yarışmada yani Amerika’daki yarışmaya kadar hatalarımızı görmemizi sağladı. Bu turnuva, bize sadece sevinç ve heyecan değil, aynı zamanda hayal kırıklığı ve üzüntünün de olduğunu hatırlattı. Yine de pes etmeyeceğimizi, sonuna kadar çalışacağımızı ve kendimizi geliştireceğimizi düşünüyorum.”

Ali Emre Sözer, SPARC5665 Robotik Takımı Mekanik Bölümü

daha fazla+
X