Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

Fransız Liseleri Edebiyat Ödülü 2023

Fransız Liseleri Edebiyat Ödülü PLFT'nin beşinci yılı, 6 Nisan'da toplantılar, finale kalan iki kitabın yazarlarının katılımı ve tüm katılımcılar için atölye çalışmaları ile zengin bir günle sona erdi. İşte öğrencilerimizin izlenimleri ve geri bildirimleri:

Fransız Liseleri Edebiyat Ödülü PLFT'nin beşinci yılı, 6 Nisan'da toplantılar, finale kalan iki kitabın yazarlarının katılımı ve tüm katılımcılar için atölye çalışmaları ile zengin bir günle sona erdi. İşte öğrencilerimizin izlenimleri ve geri bildirimleri:

Okunan kitaplar

“Fransızca öğrenmeye başladığımızdan beri Fransızca kitaplar okuyarak seviyemi geliştirmek istiyordum. Ama aynı zamanda Fransız gençlerin günlük yaşamlarına da bakın. PLFT sayesinde Fransızca kitap okumaya alışırken aynı zamanda farklı kitap türlerini de tanıdım.

“Domates” çizgi romanı, bir distopya kullanarak bize dünyamızın yanlış yolunu gösterdi. “Sürü” bize baskı ve zulmün kötü sonuçlarını gösterdi.
Kısa romanı “Kahramanı”, yaşadığımız travmaların üzerimizdeki etkisini bize gösterdi. Ve son olarak, “Sevginin Kanıtı” bize affetmenin önemini gösterdi.”

Doğa

Liseler Arası Buluşmalar, Finalist Kitaplar için Oylama ve Münazara

“Okulda yapılan toplantıların bizim için faydalı olduğunu düşünüyorum. Arkadaşlarımın düşüncelerini duymak bazı konularda fikrimi değiştirmeme neden oldu.”
Vanessa

“Oy verme günü çok heyecanlıydı. Finale kalan iki kitap benim favorilerimdi, bu yüzden hangisini seçeceğim konusunda çok kararsızdım. Tartışma yine çok iyi gitti, her birimiz seçtiğimiz kitapları savunmak için büyük çaba sarf ettik. Çok güzel tartışmalarımız oldu ama zamanımız biraz kısıtlıydı, hemen bitti.”
Mina

6 Nisan Atölyeleri

“6 Nisan’da tüm Fransız liselerinden öğrencilerle buluştuk. Gruplara ayrıldık ve birçok aktivite yaptık. Katıldığım atölyelerde “La tomate” çizgi romanını okuduk ve beğendiğimiz kısımlarını yorumladık. Ayrıca en sevdiğimiz iki sahneyi canlandırdık ve filme aldık. Ayrıca hitabet yarışmasında konuşmacıların konuşmalarını dinledik. Gerçekten eğlenceli bir gündü. PLFT’ye katıldığım için çok mutluyum.”
Duru

“Benim için en memnun edici kısımlar 6 Nisan günü yapılan atölye çalışmalarıydı. Her grubun katılabileceği 2 çalıştay vardı. Tiyatro atölyeleri, çizim atölyeleri vardı.
Bizim için eğlenceliydi çünkü yeni insanlarla tanıştık ve birlikte çalıştık. Gelecekteki 10. sınıfların PLFT’ye katılmasını şiddetle tavsiye ediyorum çünkü bu onların hayatında sadece bir kez yaşayabileceği eşsiz bir etkinlik.”
Ece

6 Nisan Hitabet Yarışması

“Kendimizi ifade etmek için derslerimizin dışında Fransızca kullanmak çok ilginçti. Sahnedeki bu fikir alışverişinde çok eğlendim ve sonunda yüzümde tatlı bir gülümseme olduğunu söylemeliyim. Bonus olarak formata göre çiftler halinde yarıştık ve bunun sonucunda yeni dostluklar da edindik. Bu çalışmalar deneyimimizi gerçekten bir “konuşma yarışmasından” daha fazlası haline getirdi. Arkadaşımla instagram hesaplarımızın isimlerini bile aldık ve umarım iletişimde kalırız!”
Fatma Irmak

 

X