Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

Erasmus+, çoğulculuk ve çok kültürlülük…

Erasmus+, Avrupa Birliği'nin eğitim, öğretim, gençlik ve spor programıdır. Başlangıcından bu yana on milyondan fazla öğrenci bu projeden faydalandı. Amacı, Avrupa eğitim kurumları arasında eğitim ortaklıkları oluşturarak öğrenci hareketliliğini kolaylaştırmaktır. 2019 yılından bu yana Sainte Pulchérie Lisesi, "Avrupalı ​​öğrencilerin okul yaşamına katılımı. Okullarımız ne kadar demokratik?" başlıklı projeye katılıyor. Almanya, Litvanya, Romanya ve Kuzey Makedonya'daki eğitim kurumlarıyla işbirliği içinde. Projenin son toplantısı İstanbul'da gerçekleşti.

“Avrupalı ​​öğrencilerin okul hayatına katılımı: Okullarımız ne kadar demokratik?” KA229 projesi için yeni bir adım atıldı.  27 Eylül – 1 Ekim 2021 tarihleri ​​arasında Sainte Pulchérie’de Alman, Litvanyalı ve Kuzey Makedonyalı lise öğrencileri bir araya geldi. Her sabah yaklaşık 30 öğrenci atölye çalışmalarına katıldı. Öğleden sonraları İstanbul’u keşfetmeye ayrılmıştı. Herkes eleştirel düşünceyle demokrasi kavramı hakkında düşündü. Öğrenciler iyi uygulamalar hakkında görüş alışverişinde bulundular ve Avrupalı lise öğrencileri ile İngilizce iletişim kurdular.

Erasmus+ programının hedefleri doğrultusunda bu proje, gençlerin seyahat etmelerini, birlikte çalışarak diğer kültürlere açılmalarını ve Avrupa vatandaşlığı kavramına somut bir anlam kazandırmalarını sağlamıştır. İki atölye arasında öğrencilere görüşlerini sorduk.

Makedonyalı İvona ve Vasilija, bu projeden etkilendiklerini söylüyorlar: “Güzel bir proje; çünkü hepimiz farklıyız ve bu durum, projeyi bizim için özel kılıyor. Yeni insanlarla tanışıyoruz, başka kültürler görüyoruz. Çok şey öğrendik! “. 11. sınıf öğrencisi Nisa için bu deneyimi farklı yaşadı. Şöyle açıklıyor: “Uluslarımız arasındaki farklılığa rağmen, nihayetinde aynı olduğumuzu hissettim. Çünkü hepimiz her şeyden önce lise öğrencisiyiz, öğrenciyiz. Beni etkileyen de buydu. Çok etkilendim. Birlikte yürütülen tüm faaliyetlerle sosyalleşebildim.”. 11. sınıf öğrencimiz Zeynep ekliyor: “Covid’e rağmen başka ülkelerden arkadaşlarımı ağırlayabildiğim için mutlu oldum”. Uzun süredir sosyalleşmediğini söyleyen Litvanyalı Rokas aynı şeyi düşünüyor.

Konuk okullar özellikle İstanbul şehrini çok beğendiler. Alman öğrenci Silas’a göre, “İstanbul’da olmak güzel, hava güzel. Türk arkadaşlar edindik. Şehir gerçekten çok güzel. Burada olduğum için mutluyum.” Litvanya’dan Jovita ise şöyle diyor: “İstanbul’da başkalarıyla iletişim kurmayı öğrendik, yeni insanlarla tanıştık ve farklı yemekler deneyimledik.”

Almanya’dan Milena okulumuz hakkında heyecanla şunları söylüyor: “Okul küçük; ama inanılmaz güzel!”

Sainte Pulchérie Lisesi’nin bu projeye katılımını mümkün kılan Nimet Hanım’a, desteği için iletişim departmanına ve eşlik eden tüm öğretmenlere teşekkür ederiz.

Erasmus+ için bir sonraki adım? Kasım’da Kuzey Makedonya’da görüşmek üzere!

X