Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

Beyaz Sınıf’ın 20.Yılı: La Toussiure

Kış tatilinde Fransız Alpleri’nde kayak yapmak, Fransızca konuşmak ve arkadaşlarla kaynaşmak: sporla dolu bir haftanın sonunda öğrencilerimiz Beyaz Gezi izlenimlerini paylaşıyor.

Her yıl düzenlediğimiz Beyaz Sınıf’ın amacı,

  • Farklı Fransız okullarından grupların kaynaşması
  • Öğrencilerin Fransa’nın güzel bir bölgesini keşfetmeleri
  • Fransız kültürüne aşinalık kazanmaları
  • Her gün 4 saat ESF öğretmenlerinin spor derslerine katılmaları

Böylece öğrencilerimiz hem öğrenip, hem de eğlenerek kış tatilinin keyfine Alp Dağları’nda, La Toussiure kayak merkezinde vardılar.

Öğrencilerimiz La Toussiure’de geçirdikleri günlerin sonunda duygularını şöyle ifade ettiler:

“Ben La Toussuire kayak kampına hazırlıktan beri katılıyorum. Bunun nedeni kayağı çok sevmem. Ama daha da önemlisi Fransa’da Alpler’de kayabilme şansı. Ülkemizde de dağlar var ama Alpler farklı. Daha büyük, daha geniş, daha eğlenceli, daha maceralı… Burası benim için ayrı bir değer taşıyor çünkü Fransızca’yı öğrenmeye başladıktan sonraki ilk Fransa tecrübem oldu. Burada ilk defa günlük hayatta Fransızca konuşmayı denedim. Gerek kayak hocalarıyla, gerekse kasabadaki insanlarla. İlk tecrübe demişken, ilk defa yurt dışında kayak yarışlarına da katıldım ve bu tecrübeyi bir daha ne zaman nerede yaşarım bilemiyorum. Kayak, başlı başına güzel ama kayaktan sonrası da bir o kadar güzeldi. Lokantalarda yemekler yemeklerin ve sıcak çikolatanın tadına vardık. Markete gidip olabildiğince çikolata alıyorduk. Haftanın bir günü kasabaya pazar açılıyor ve peynir-et ne varsa alıyorduk. Ayrıca kasabada hediyelik eşya yerleri de vardı. Akşamlarıysa, genelde arkadaşlarla sohbet ediyorduk. Ama hocalarımızın bir akşamlığına bizi bowling’e götürdüğü de oluyordu. Bütün dönemlerle kaynaşıp güzel dostluklar da kurduğumuz oldu. Hem son iki senedir başka okullardan da arkadaşlar gelince dostluklar da büyüdü. Özetle, benim için bu gezi okulun yaptığı en güzel gezi.”
Leyla, 11. sınıf

“Okulun 20 yıldır düzenlediği ve bir gelenek haline getirdiği Beyaz Sınıf her anı dopdolu ve gerçekten çok eğlenceli geçen bir okul gezisi. Bunun yanı sıra kayak veya snowboard eğitimi konusunda da çok başarılı Fransız monitörlerle çalışmanın da bize faydası oluyor. Kaldığımız otel sadece öğrenci gruplarını misafir eden bir pansiyon. Kasaba bize 10 dakika uzaklıktaydı ve gerçekten çok şirin, minik bir kasaba. Beyaz Sınıf, Sainte Pulchérie’nin en güzel gezilerinden.”
Çelsi & Jasmin, 11. sınıf

“Bu yıl ikinci kez La Toussuire’deki Beyaz Sınıf’a katıldım. Geçen sene snowboarda burada başlamıştım. Bir hafta çok dolu ve çok güzel geçti. Kozmopolit bir yaşantıdan dağ hayatına geçmek, ara verip nefes almak gibiydi.”
Nur, 11. sınıf

“Bu seneki Beyaz Sınıf her zamanki gibi çok güzel geçti. Spor dolu ve arkadaşlarımızla eğlendiğimiz bir gezi oldu. Sabahları ESF hocaları ve arkadaşlarımızla beraber kayak seviyemize göre ayrıldığımız gruplarda kaydık ve Saint Benoît ve Saint Michel öğrencileriyle de kaynaşma fırsatımız oldu. Akşamları ise Chalet’de arkadaşlarımızla eğlenecek bolca zamanımız oldu. Ayrıca köye inip güzel vakit geçirdik. Okulumuza, bizim için yurt dışında böyle güzel bir gezi imkanı sağladığı için teşekkür ediyorum.”
Eren, 10. sınıf

“Hazırlık sınıfı olarak bu geziden sonra dedim ki: ’seneye yine geliyorum’. Kaymayı çok sevdiğim gibi pistler, oradaki ortam, bize verilen sorumluluklar, yeni arkadaşlar, kasabadaki Fransızlar ile iletişim ve daha birçok şey de çok güzeldi. Aynı zamanda Fransızcamın gelişmesine büyük katkı sağladı bu gezi. O yüzden bunu 20 yıldır devam ettiren Mme Stella ve Mme Filiz’e çok teşekkürler.” Öykü, Hazırlık sınıfı

“Bu sene La Toussuire de yapılan gezi benim için çok ayrıydı. Kayak gruplarını seviyelerimize göre ve az kişi olarak belirledikleri için kimse arkada kalmıyordu ve bu hem grubun gidişatı açısından hem de eğlence açısından çok önemli. Ayrıca pistler çok güzel ve muhteşem manzaralar var. Bunun yanında sadece kayarken değil otelde de çok eğlendik, sosyalleşmek açısından çok önemli bir gezi olduğunu düşünüyorum ve burada kurduğumuz arkadaşlıkların hep devam edeceğini biliyorum.”
Defne Su, 9. sınıf

“Kayak kampı çok eğlenceli geçti. Birçok yeni kişiyle tanışma imkanı buldum ve artık okulda daha çok arkadaşım var. Ayrıca bu gezi oldukça öğreticiydi.”
Cengiz, Hazırlık sınıfı

Beyaz Sınıf’ta geçen güzel anlardan kareler izlemek için videoya tıklayabilirsiniz.

daha fazla+
X