Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

Asuman Kafaoğlu Büke ile Öğrenci Söyleşisi

Türk Dili ve Edebiyatı dersi "Eleştiri" ünitesi kapsamında Kitap Eleştirmeni Asuman Kafaoğlu Büke 11. sınıf düzeyindeki öğrencilerimizle çevrimiçi konferans aracılığıyla dersimize katıldı.

11.sınıf öğrencilerimizle, eleştiri ünitesi kapsamında Edebiyat Eleştirmeni Asuman Kafaoğlu Büke ile bir söyleşi gerçekleştirildi. Ünite kapsamında; eleştiri nedir, nasıl olmalıdır, eleştirmenlik için gerekli kriterler nelerdir, günümüz eleştiri anlayışı nedir gibi konuları, yazılarını inceledikleri bir eleştirmenden dinleme olanağı bulan öğrencilerimiz, aynı zamanda Asuman Kafaoğlu Büke’nin bir kitabın nasıl okunması gerektiğiyle ilgili önerilerini dinleyerek kendisiyle klasik romanlar üzerine bir söyleşide bulundular.

Asuman Kafaoğlu Büke’ ye katılımından ötürü teşekkür ediyoruz.

Öğrenci Görüşleri:

“Belki biraz daha uzun süremiz olsaydı daha da verimli bir ders (buluşma) olabilirdi. Çünkü şu yarım saatte de felsefi ve edebi kimliğinin ne kadar güçlü olduğunu fark ettim. Bu donanımından daha fazla yararlanmış olmak isterdim. Ama yine de gayet zevkliydi. Edebiyat zümresine bu buluşmayı gerçekleştirdikleri için çok teşekkür ederim.” Ekin (11D)

“Dün Asuman Kafaoğlu Büke ile gerçekleştirdiğimiz sohbetin çok verimli ve bilgilendirici olduğunu düşünüyorum. Kendisinin eleştirilerini okuduktan sonra kendisiyle tanışmak çok güzeldi. Eleştirilerini yazarken dikkat ettiği noktalar örneğin Google Maps’ten o ülkeyi, sokağı ziyaret etmesi bana çok enteresan geldi. Çok samimi ve içtendi. Ayrıca çok satan kitaplar yerine daha az okunan kitaplar hakkında eleştiriler yazarak insanları o kitapları okumaya teşvik etmesi de çok değerli ve anlamlı buldum. Ben de ileriki hayatımda onun eleştirilerini zevkle okumaya devam edeceğim.Teşekkürler” Mina (11D)

“Özellikle bu yaşlarımızda yeni ve eski, Türk ve Dünya edebiyatının okunması gerektiğini birçok kişi söylemesine rağmen, gençler olarak zamanımızı verimli bir şekilde kullanamıyoruz, kullanmayı seçmiyoruz. Asuman Kafaoğlu  Büke ile yaptığımız söyleşiyle beraber hangi kitapların bizim için daha uygun olduğunu öğrenmiş oldum ve bu sayede artık kütüphaneme yeni kitaplar alarak kendimi geliştirmeye çalışacağım.” Selin (11C)

“Öncelikle Asuman Büke çok neşeli ve sempatik biriydi bu yüzden tüm söyleşinin enerjisinin yüksek olduğunu ve çok güzel geçtiğini düşünüyorum. Eleştirilerini yazarken yaptıkları, kitaplara bağlanma biçimi beni çok etkiledi.” Alara (11E)

“Söyleşinin gayet akıcı ve güzel geçtiğini düşünüyorum. Kitap önerileri ve eleştirmenlik mesleğini tanımanın  benim için farklı ve faydalı olduğunu düşünüyorum. Ayrıca ilk defa bir eleştirmenle söyleşi yaptık, genelde yazarlarla söyleşi yapıyoruz o yüzden merak ettiğim daha çok konuya cevap buldum.” Zeynep (11C)

“Edebiyata ilgili biri olarak benim adıma söyleşi çok keyifli geçti, ne yazık ki biraz geç katıldığım için başlarını kaçırdım ama gene de Asuman Hanım´ın söyleşisinin dinleyebildiğim kadarı bile samimiyeti ve üslubuyla beni neşelendirdi. Derste okuduğumuz eleştirilerini çok zekice bulmuştum ama yüz yüze olmak bir kere daha bunu kanıtladı. Kendisine sormak istediğim sorular vardı. Belki eleştirmen kimliğiyle direkt alakalı değildi ama iyi bir okur olarak bence verebileceği cevaplara sahipti. Yazın sanatının sınırları var mıdır? Varsa bu sınırlar nerede başlar nerede biter? Bir eserin sanat ya da edebi ürün olduğunu kim nasıl karar verir? Bir kitabın bizde farkındalık uyandırması için öğretisinin açık açık söylenmesi mi gerekir? Örneğin faşist bir manifestonun öğretisiyle bir faşistin anlatıldığı kurgudaki öğretilerde sınırı neler çizer? Ya da aslında bu bahsettiklerim-özellikle sınır kelimesi-sansürü doğurmaz mı?Bu gibi sorularım vardı. Süre yetmedi.  Dilerim başka bir zaman bu soruları sormaK için imkan oluşur.” Lara (11B) 

“Söyleşiden oldukça yararlandım, internet üzerinden böyle bir söyleşinin yapılması da keyifliydi. Asuman Büke’nin bizle paylaştığı bilgiler de özellikle ilerde edebiyat ile uğraşmayı düşünenler için çok faydalıydı.” Selen (11E)

“Asuman Büke ile bugünkü söyleşi çok keyifliydi. Hızlı kitap okumanın bir başarı olarak kabul edilme fikrini savunmayan biri olarak, Asuman Hanım’ın kitapları yavaş okuduğunu söylemesi yüzümde gülümsemeye neden oldu. İnsanların kitap bitirmiş olmak için kitap okumalarını değil o kitabı tam anlamıyla yaşayarak, kitapla kendisini bütünleştirerek, kendi duygu ve düşüncelerini kitabı okurken gözden geçirerek okumalarını doğru buluyorum. Herkes bir kitabı bitirebilir fakat herkes o kitabı yaşayarak okuyamaz.” Buse (11B)

“Türk Dili ve Edebiyatı dersinde Google Meet üzerinden Asuman Büke Kafaoğlu ile gerçekleştirdiğimiz söyleşi, bir genç yetişkin olarak evde kalmamız gereken bugünlerde kitap okuma isteğimi ve merakımı artırdı. Ülkemizde yıllık okunulan kitap oranlarını düşününce Asuman Hanım’ın işi gereği her hafta bir, iki kitap okuyor oluşu beni çok etkiledi. Kendisinin bu söyleşide anlattığı kitap okuma şekli ve önerdiği kitaplar doğrultusunda hayatımda kitap okumaya daha fazla vakit ayırmam gerektiği fikrine vardım.” İris (11E)

“Karantinada bile kültürel açıdan kendimizi geliştirmeye devam edebilmemiz çok hoşuma gitti. İnsan, yaptığı işi severek yapan ve o işte iyi olan kişilerden her zaman bir şey öğrenebilir bence. Dolayısıyla benim için verimli bir söyleşi oldu, teşekkürler.” Duru (11B)

“Yazıları üzerinde dersler yaptığımız bir yazarla buluşmak gayet heyecanlandırıcıydı. Eminim ki zaten yapılmak istenen buydu ancak eğer tüm sınıfların ortak 2 Edebiyat dersinde yapılsaydı bence daha verimli bir söyleşi olurdu.” Selim (11B)

“Yazar oldukça tatlı ve samimiydi bu yüzden oldukça keyifli geçti .Bize eleştirinin nasıl yazıldığını ve yazılırken hangi detaylara dikkat etmemiz gerektiğini açıkladığını düşünüyorum”. Selin (11E)

 

X