Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

6.Sainte Pulchérie Felsefe Kahvesi

Sainte Pulchérie Lisesi Felsefe Kahvesi’nin Nisan ayı konusu "Günümüzde inanç sistemlerinin yeri nedir?" sorusuydu.

9C sınıfından Yasemin Kılıçer, 11A sınıfından İdil Cihangir, Selin Acar, Ege İnanıcı, Cansu Seden, Yiğit Özdinç, Alp Çıtlak; 11B sınıfından Pınar Ağabeyoğlu, Beyza Taşdelen, Ahmet Efeoğlu; 11C sınıfından Müge Fırsat; 11D sınıfından Candan Canbulat, Enes Alan, Kerem Koçhan; 12B sınıfından Lara Telli, Başak Kaptan, Ege Dağbaşı; 12C sınıfından Ege Erkan konuyu farklı açılardan tartıştılar.
“Neden insan inanmaya ihtiyaç duyar? İnanç sistemleri insanın doğasına uygun mudur? İnanç ve bilimin gelişimi arasında nasıl bağlantı kurulabilir? İnanç sistemleri ve otorite ilişkisi nedir? Akıl ve inanç arasında birleştirici bir güçten söz edebilir miyiz? Bireysel inançla sisteme dönüşmüş inanç arasındaki fark nedir? Günümüzde inanç sistemlerinin yeri nedir?” Bu sorularla bir etkinlik daha sona erdi.

Yedinci Felsefe Kahvesi etkinliği 28 Mayıs Çarşamba günü 11.15 -12.15 saatleri arasında yapılacaktır.

6. Felsefe Kahvesi öğrenci geri bildirimlerinden örnekler:

“Ben günümüzde toplumların bir inanç sistemine ihtiyaçları olduğuna inanıyorum. Çünkü inanç, insanların gereksinimlerinden doğan birleştirici bir güçtür. Sosyal bir varlık olan insan için de vazgeçilmezdir.”(Beyza)

“İçinde yaşadığımız 21. yüzyılı Orta Çağın karanlık anlayışıyla karşılaştırdığımızda çok üstün olduğumuzu düşünüyoruz. Fakat hâlâ kanıtlayamadığımız pek çok şey var. Din sistemleri bizim kanıtlayamadığımız şeylere cevap olabilir. İnanç bizi birbirimize bağlar; kendimizi güvende ve mutlu hissettirir.” (Ege D.)

daha fazla+
X