Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

3. Dans Buluşması

Sainte Pulchérie Fransız Lisesi, sizleri 26 Mayıs Cumartesi saat 20.30’da "3. Liselerarası Dans Buluşması"na davet etmekten mutluluk duyar.

Sainte Pulchérie Fransız Lisesi, sizleri 26 Mayıs Cumartesi saat 20.30’da "3. Liselerarası Dans Buluşması"na davet etmekten mutluluk duyar.

Bu yıl dans buluşmamıza 12 okul katılacaktır: Alman Lisesi, Cağaloğlu Anadolu Lisesi, Enka Lisesi, İzmir Seferihisar Bld. Kültür Sanat Gençlik Merkezi, Özel Florya Final Lisesi, Özel İstek Acıbadem Lisesi, Robert Lisesi, Saint Joseph Fransız Lisesi, Saint Michel Fransız Lisesi, Sainte Pulcherie Fransız Lisesi, Üsküdar Amerikan Lisesi. Ayrıca Boğaziçi Üniversitesi Dans Kulübü ve bazı sürprizler!

Sainte Pulchérie Dans Buluşması Festivali nedir?
Dans Buluşması, Sainte Pulchérie Lisesi’nin üç senedir düzenlediği festivaldir. Hedef dansın etrafında buluşmak ve gençler için yeni ilgi alanları oluşturmaktır. Dans tutkunu liseli gençler ve tüm dansseverler bu yılın etkinliğini sabırsızlıkla bekliyorlar!

SP Dans Buluşması’nı diğer liselerarası dans festivallerinden farklı kılan nedir?
Dansın profesyonelleri ile gençleri bir araya getiren liselerarası tek dans festivali olmasıdır. Her sene bir dans dalı seçilerek o dalın önde gelen bir ismi davet edilir ve o dansla ilgili çeşitli etkinlikler düzenlenir : dans atölyeleri, film gösterimleri, sergiler, görüşmeler… Candan Baş ile Modern Dans ve Kadir Memiş ile Hip Hop’tan sonra bu yıl Hande Ermiş ile latin danslarından Salsa’yı kutluyoruz!

Salsa daima !

Katılımcı okullar için Hande Ermiş ve Ozan ile atölye çalışması.

60’lı yılların sonuna doğru Küba’nın geleneksel ritimleri caz ile birleşerek yeni bir müzik dalgası oluşturmuştu. Fania Stüdyoları’nın ünlü ismi Izzy Sanabria değişik ritmleri birleştirdi ve bu yeni stili pazarlayabilmek için kısa, etkileyici ve tanımlayıcı bir isim olarak ” Salsa”yı seçti. Salsanın Avrupa kıtasında dans türü olarak yaygınlaşması ise 90’lı yıllarda özellikle Latin Amerika ve Küba’dan gelen göçmenlerin etkisi ile oldu. Hızla çok popülerleşti ve Salsa dans okullarının sayısı giderek arttı. 2000 yılında ise Amerika’dan gelen yeni bir akım aynı süratle Avrupa’yı da sardı. Daha önce Küba Salsa olarak benimsenmiş olan stile bir yenisi eklenerek buna Portoriko stili Salsa adı verildi. Günümüzde bu iki tür dünyada en yaygın olanlardır. Bir “serbest stil” dansı olan salsa, rutin hareketlere bağlı kalınmaksızın doğaçlama olarak yapılır. Salsa stilleri kendi içinde ayrılmakla birlikte temel adımları birdir. Hande Ermiş ile Salsa atölyemizde bu dansın temel adımlarından yola çıkarak oluşturacağımız bir kombinasyon, partner iletişimi ve “shine” adı verilen solo figürler işlenecektir.

Zumba® ile yepyeni bir ritimle hep birlikte hareket edelim!

Katılımcı okullar için Hünkar Güler ve Gökçe Güngör ile atölye çalışması.
Zumba®, kıpır kıpır latin ritimlerini, takip edilmesi kolay dans koreografileriyle birleştiren bir fitness programıdır. Temel hareketler aerobik türüne yakın olmakla birlikte, müzik burada hareketleri saymaya değil, adımları yönlendirmeye yarar. Zumba® ile hem eğlenme, hem de bütün vücudu çalıştırarak kalori yakma imkanı oluşmuştur ! 2001 yılında ortaya çıkışından beri Zumba® giderek yaygınlaşarak ve gelişerek şu anda tüm dünyada en popüler ve önemli dans ve fitness programı haline gelmiştir. Tüm dünyayı kasıp kavuran ZumbaFitness® programı 120 ülkede 90.000’den fazla salonda yaklaşık 12 milyon kişi tarafından yapılmaktadır. Lisemizin Zumba atölyesi çalışmaları Hünkar Güler ve Gökçe Güngör eşliğinde gerçekleşecektir.

X