Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

Diploma töreni öğrencilerimizin hayatlarında her zaman özel ve eşsiz bir anı olmuştur. Bu tören aynı zamanda Fransız kültürüyle geçirilmiş son beş yıl boyunca gösterilen tüm gayretlerin ödüllendirilmesidir ve lise hayatının sonu ile üniversiteye geçişi sembolize eder. Yeni mezunlarımızın onuruna düzenlenen bu özel gece, öğrencilerimizin başarılarını arkadaşları, aileleri ve öğretmenleriyle kutlamalarına vesile olmuştur.

Konuşmasında Okul Müdürümüz Sayın Alexandre Abellan şu şekilde ifade etti :

“Bugün, sevgili öğrenciler, buradan gideceksiniz. İçiniz ferah, yüreğiniz mutlu bir şekilde Sainte Pulchérie Lisesi’ni arkanızda bırakarak belki de bir daha geri dönmemek üzere gideceksiniz. Belki Fransa’ya belki başka bir ülkeye, ama kesinlikle başarıya doğru…
İçinizden bazılarınız özgürlükten sarhoş; aile yuvasından geri dönmemek üzere ayrılıyor. Daha mükemmel bir yaşama doğru yürüyeceksiniz, gençliğin sunduğu topraklara doğru.”

(…)
“Geri geleceksiniz, bundan eminim. Ve biz, logomuzdaki fidanlar gibi kültürle, adalet ve özgürlükle beslenerek büyümüş, serpilmiş olan sizleri görünce şaşıracağız, mest olacağız. Yukardan bakınca gördüğüm başlarınızdan oluşan orman şimdiden göklere değiyor. Ya kökleriniz? O sağlam kökleriniz, bu okulun geleneklerinin en derinlerine doğru saplanıyor. Sizleri ne korkutabilir ki? Hümanizmden oluşan zemindeki ağaçların köklerini öyle kolayca sökemezsiniz.”

Daha sonra Türk Müdür Başyardımcımız Minâ Akcen sözü aldı :

“Sizler bugün 170 yıllık bir eğitim ve kültür mirasının paydaşlarısınız. Dünyanın hangi köşesinde olursanız olun bu aidiyet duygusu sizin en temel gücünüz ve desteğiniz olacaktır. Asla popülist yaklaşımların esiri olmadan, ve daima hukuksal çerçeve dahilinde sorun, sorgulayın ve ifade edin..”

Bu güzel töreni organize eden Okul Aile Birliği ve Başkanı Şeniz Hanım’a içten teşekkür ediyoruz.

Sevgili Öğrencilerimiz, mezunlar derneğine kayıt olmayı unutmayın : buraya tıklayın

daha fazla+
X