Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun

Bağımsızlık meşalesinin yakıldığı bu önemli günü “19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” olarak 102. yılında ilk günkü heyecanla; Atatürk’e ve ilkelerine her geçen daha çok artan sevgi, bağlılık ve bilinçle kutluyoruz.

Bugün, Millî Kurtuluş Mücadelemizin başlangıcı olarak kabul edilen ve tarihimizde büyük bir dönüm noktası olan 19 Mayıs 1919’da, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, Samsun’a ayak basmış ve Millî Mücadele’yi fiilen başlatarak  bağımsızlık ateşini yakmıştır. Yapmış olduğu çalışmalar ve gerçekleştirdiği kongreler ile Kurtuluş Savaşı’nı ona inanan milleti ile birlikte sürdürmüş Mustafa Kemal Atatürk, kazanılan bu zaferin devam etmesi ve yurdumuzun kalkınması için ülkenin geleceğini yine ülkenin geleceği “gençler” e armağan ve ithaf etmiştir. 

Atatürk,  Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki böyle önemli bir günü Türk gençliğine armağan edişinin sebebini Nutuk’ta şu sözlerle vurgular: 

“Sözlerimi, özellikle memleketimizin gençliğine yöneltmek istiyorum. Gençler! Cesaretimizi artıran ve sürdüren sizsiniz. Siz almakta olduğunuz terbiye ve irfanla, insanlık meziyetinin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız. Ey yükselen yeni nesil! Gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk. Onu yüceltecek ve yaşatacak olan sizsiniz!” 

Mustafa Kemal Atatürk için gençlik kavramı ayrı bir önem taşımaktadır. Millî Mücadele yıllarında Türk milletini ileri götürecek olanların ve eskimiş, köhne fikirlere karşı mücadele edecek olanların “genç fikirler” olduğunu görmüştü. Bu nedenle de Atatürk için “gençlik” kavramı ayrı bir önem taşımaktadır. Ulu Önder; “Genç fikirli olmak demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir.” sözleriyle de fikrî yeniliği yaş sınırı olmaksızın yeniden tanımlamıştır. Yine “Gençler! Benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler! Bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum…” derken de Türk gençliğine olan güvenini belirtmiştir.

Atatürk aynı zamanda Milli Mücadelenin bu önemli adımın atıldığı günü de doğum günü olarak tayin ederek bugünün önemine dikkati çekmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği, yarınların teminatı aydınlık gençlerin;  daima bilimin yol gösterici olduğunu vurgulayan Ata’mızın izinden, kararlılık ve azimle; bilginin en büyük güç olduğunu bilerek, emin adımlarla, ilerleyeceğinden hiç şüphemiz yok. Atatürk ilke ve inkılapları ile millî, manevî değerlerimizin aktarımında şüphesiz en büyük role sahipsiniz. Bu görevi de layıkıyla yerine getireceksiniz. Zira siz asil, barışçı, tüm dünyanın örnek aldığı Mustafa Kemal Atatürk’ün gençlerisiniz!  

“Muhtaç olduğunuz kudret damarlarınızdaki asil kanda mevcuttur!”

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun!

X