Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

10. Sınıflar Yazar Sylvain Prudhomme’u Ağırlıyor

Fransız yazar Sylvain Prudhomme 28 Mart - 8 Nisan tarihleri arasında Sainte Pulchérie Lisesi’ne konuk oluyor. 10. sınıf düzeyindeki beş sınıfımızın her biriyle dörder saatlik yaratıcı yazı atölyeleri yürütecek.

Fransız yazar Sylvain Prudhomme 28 Mart - 8 Nisan tarihleri arasında Sainte Pulchérie Lisesi’ne konuk oluyor. 10. sınıf düzeyindeki beş sınıfımızın her biriyle dörder saatlik yaratıcı yazı atölyeleri yürütecek.

Bir konuğu en iyi şartlarda ağırlamak için onun hakkında bilgilenmek, mesleki yaşantısını öğrenmek ve şahsi zevklerini anlamak gerekir.

Medyatek öğretmenleri rehberliğinde, 10. sınıf öğrencilerimiz, Sylvain Prudhomme hakkında internet araştırması yaptılar…

Üstelik düzeyin tüm öğrencileri tarafından sürdürülen bu araştırma esnasında, bazı öğrenciler, özel görevler üstlendi: bulunan bilgilerin sınıflandırılması, yaratıcı portreler, dizin oluşturulması…

Öğrencilerimizin çalışmaları Medyatek’in 1. katında sergileniyor. Sylvain Prudhomme okulumuza konuk olarak geldiğinde, kendisi hakkındaki bilgileri keşfedecek ve bizlere bu bilgilerin doğruluğunu teyid edecek. 

——————

İşte 10. sınıftan bir öğrencimiz yazarı ve atölyeleri tanıtıyor:

“Sylvain Prudhomme İstanbul’da neler yapacak?

Sylvain Prudhomme’u Pazartesi’nden 8 Nisan Cuma’ya kadar okulumuzda ağırlamaktan onur duyuyoruz. Kendisini ve işini daha iyi tanımak amacıyla kendisiyle ilgili araştırma yaptık. Lisemizde bulunduğu süre boyunca ona yardımcı olacağız. Ayrıca ziyaretini lisemizin sitesinde ve tüm sosyal medya ağlarında yayınlayacağız. Bu günü kutlamak ve elimize geçen fırsatı en güzel şekilde değerlendirmek için onunla bir etkinlik yapacağız. Sylvain Prudhomme, etkinlik için, her öğrenciden ona bir nesne vermesini isteyecek. Tabii ki bu seçilecek nesnenin özel olması gerekiyor. Bu nesnenin onlar için bir anlamı olmasını, akıllarında hatıralarının canlanmasını istiyor; aileleri için önemli olan, belki de atalarından gelen bir nesne… Ancak bu nesneler alınırken her öğrencinin ailesinden, büyüklerinden izin alması lazım.

Sylvain Prudhomme kimdir?

Bir yazar olan Sylvain Prudhomme, 1979 yılında, Fransa’da, Seyne-sur Mer’de doğdu. Çocukluğunu Afrika’nın farklı bölgelerinde geçirdi ve orada çalıştı. Paris’te edebiyat bölümünü bitirdikten sonra, Fransız – Senegal ittifakına yönlendirildi ve orada “Modern Edebiyat” bölümünden mezun oldu. Böylelikle yazarlık serüveni başladı.

Sylvain Prudhomme neler yazmıştır?

Yazdığı romanların birçoğu çok başarılı oldu:

 • 2003 yılında “Tammari Ülkesinin Masalları”nı
 • 2007 yılında “Herkül’ün Sabahları”nı
 • 2014 yılında “Devler”i
 • 2016 yılında “Efsane”yi
 • 2019 yılında ise “Yollardan” adlı eserini yazdı.

Yazdığı bu romanlar sayesinde birçok ödülün de sahibi oldu:

 • 2012 yılında “Louis Gailloux” ödülünü aldı.
 • 2014 yılında “Georges-Brassens” ödülüne layık görüldü.
 • 2015 yılında “Devler” adlı romanı sayesinde “Porte Doré” ödülünü aldı.
 • 2016 yılında “Efsane” adlı eseri ile “François Billetdoux” ödülünü almaya hak kazandı.
 • 2019 yılında ise “Yollardan” adlı eseri ile belki de aldığı en büyük ödül olan “Femina” ödülünü aldı.

Sylvain Prudhomme, roman yazmak dışında, röportajların metnini de yazar:

 • 2010 yılında Paris’te “Chateau d’Eau” bölgesinde kuaför salonları
 • 2012 yılında ise “Ağaçlarda Yaşam” konulu röportajlar yapmıştır.

Sylvain Prudhomme’un yaşamda bir vizyonu var; ona uzak gelen her şeyi, ona ütopik gelen her şeyi keşfetmek istiyor.

Bunun haricinde; liselere, üniversitelere ve hatta hapishanelere ziyarette bulundu.

Sylvain Prudhomme’un hayatı ve yaptıkları hakkında yeterli bilgiye sahip olduğumuza göre, onun bir romanını beraber inceleyelim. “Femina” ödülünü kazandıran “Yollardan” kitabını seçmek en doğru tercih olacaktır.

→ Kitapta, Sacha isminde bir karakterimiz var. Kendisi 40 yaşında ve bir yazar. Yaşadığı şehir olan Paris’i terk ediyor ve Fransa’nın güneyine doğru bir yolculuğa çıkıyor. Bu yolculuğu sırasında eski arkadaşı “Otostopçu” ile karşılaşıyor ve Mari isminde bir kadınla tanışıyor. Konu aslında Mari’nin iki adam arasında kalması üzerine diyebiliriz.

→ Kitapta sade bir dil görmekteyiz. Ayrıca bu sade dilin yanında, kitap, bize Sylvain Prudhomme adına çok şey anlatıyor.”

Servan Arda (10D)

 

X