Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

SPMUN: Yönetimini MUN Kulübü öğrencilerinin Üstlendiği İlk Konferans-Atölye

11 Haziran 2016 Cumartesi günü organizasyonunu yalnızca öğrencilerimizin üstlendiği ilk MUN konferansı Sainte Pulchérie Lisesi’nde gerçekleştirildi. Alınan inisiyatif hiç şüphesiz büyük bir maceranın da başlangıcı! Aşağıdaki makale öğrenciler tarafından Türkçe, İngilizce ve Fransızca olarak yani MUN konferanslarında kullanılan üç iletişim dilinde kaleme alındı...

“Bir atölye niteliğini taşıyan ve yalnızca Sainte Pulchérie Fransız Lisesi öğrencilerine açık olan bu konferans tamamen öğrenciler tarafından organize edildi. Eylül ayından Haziran ayına kadar son derece disiplinli ve ciddi bir şekilde çalıştık. Bu disiplinli çalışmamızın karşılığını 11 Haziran Cumartesi günü öğrencilerin büyük ilgisiyle aldık. Konferansın temasını hem ülkemizi hem de dünyayı oldukça ilgilendiren “sığınmacılar” olarak belirledik. Model Birleşmiş Milletlerin amacı dünya sorunlarına çözüm bulmaktır. “Sığınmacılar” konusu da dünyanın sosyal, ekonomik ve siyasi gündeminde büyük önem taşımaktadır. Katılımcılar komitelerinde bu tema üzerinde çalıştılar. İkisi Fransızca, ikisi İngilizce olarak toplamda dört komitemiz vardı. UNICEF (Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu) ve UNHCR (Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği) İngilizce dilindeki komitelerimizdi. ONU FEMMES (Birleşmiş Milletler Cinsiyet Eşitliği ve Kadın İstihdamı Birimi) ve Tarihi Komite de Fransızca dilindeki komitelerimizdi. Bütün komitelerde gün boyu son derece verimli münazaralar yapıldı ve günün sonunda etkili çözüm önerileri bulundu. Bu komitelerin başarısında hazırlık sınıflarının da etkisinin altını çizmemiz gerekir. Hazırlık sınıfları hem İngilizce hem Fransızca seviyeleriyle bu tartışmalarda aktif bir şekilde yer aldılar.
Diğer üç komiteden farklı olarak Tarihi Komite güncel bir sorun tartışmak yerine tarihi bir olayı tartıştı: ünlü Fransız Kraliçesi Marie-Antoinette’in davası görüldü. Katılımcılar; mahkeme başkanı, avukat, savcı, tanık gibi roller üstlendiler ve dönemi yansıtan kostümler giydiler. Gün boyu süren davanın sonunda Marie-Antoinette, tarihteki cezasının aksine, Napoléon’un sürgün edildiği Sainte-Hélène Adası’na sürüldü.
Konferansa katılım beklediğimizden de fazlaydı. Hazırlık, 9, 10 ve 11. sınıflardan toplamda 80 kişi katıldı. Özellikle hazırlıkların ilgisi beklediğimizin çok üzerindeydi. Hatta katılımın en yoğun olduğu grup hazırlık sınıflarıydı. Onların bu coşkusu bizi özellikle memnun etti. Ayrıca Saint-Michel Lisesi’nin müdürü Jean-Michel Ducrot da komitelerimizi ziyaret ederek bizi onurlandırdı. Kendisine bu ziyareti için çok teşekkür ediyoruz.
Günün sonunda konferansa katılan herkes ve öğretmenlerimiz oldukça memnundu. Atölyemiz, organizatörlerden delegelere kadar herkes için hem çok eğlenceli hem çok öğretici oldu.
Bu konferansın başarıya ulaşmasında emeği geçen herkese; özellikle Okul Müdürü Alexandre Abellan’a ve Türk müdür Başyardımcısı Minâ Akcen’e, öğretmenlerimiz Emilie Viau-Gaudin ve Betül Görgülü’ye, oturum başkanlarına ve delegelere çok teşekkür ederiz.”
Zeynep Naz Aksoy 10C, İdil Kutlu 10D, Ayşegül Avcı 10D

daha fazla+
X