Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

21. Yüzyılda aranan önemli becerilerden "Esneklik, Kırılmazlık, Kendini Toparlama Gücü, Duygusal Dayanıklılık" kavramlarını kendi bünyesinde toplayan Rezilyans üzerine bir webinar... 13 Ocak 2021 Çarşamba Günü Gelişim Akademisinin ve Rezilyans Türkiye’nin kurucusu, eğitmen, koç ve yaratıcı drama lideri, Çiğdem GÖRENER, öğrenci ve velilerimizle “Rezilyans ile Stresten Kurtulmak Ve Motivasyonu Yükseltmek ” konulu webinar'da buluştu.

Pandemi süreci ve bizi strese sokan günlük yaşam koşulları, zaman zaman, hepimizi zorlayıp motivasyonumuzu düşürüyor. Böyle durumlarda; kimimiz bu güçlüklerle başa çıkamazken, kimimiz de çok rahat bir biçimde yeni koşullara ayak uydurarak, dayanıklılık göstererek, süreci başarılı bir şekilde yönetebiliyor. Bu becerinin ne olduğu, nasıl geliştirilebileceği ve günlük hayata nasıl adapte edilebileceği hakkında bilgi edinmek üzere “Rezilyans” webinar’ını Rehberlik ve Psikolojik Danışma Servisi olarak düzenledik.

Bu etkinlikte konuğumuz;

  • rezilyans becerisinin tanımı, hangi kavramları içerdiği, bu beceri ile birlikte motivasyonun nasıl yükseltilebileceği
  • stres ve zorluklar karşısında ezilmemek için dayanıklılığın nasıl arttırılabileceği
  • yeni koşullara nasıl uyum sağlanabileceği, bu becerinin geliştirilmesiyle zor koşullar için bağışıklık kazanılmasının önemi
  • 21. yüzyılda gençlerden beklenen temel bir beceri olmasından dolayı Dünya Ekonomik Forum’u araştırmalarında bu kavramın mevcut konumu

hakkında önemli bilgiler paylaştı.

Ayrıca, kırılmadan bükülebilme ve eğilme, olay geçtikten sonra da eski şekline dönebilme, kapasitesinin 6 alt becerisinden de söz etti:

  1. Bakış Açısı: kontrol edilemeyen durumları kabul edip kontrol edilebilen durumlar için bir şeyler yapma becerisi. Örneğin; günlük rutinlerin, tercihlerin değiştirilmesi gibi…
  2. İyimserlik: olumlu ve gerçekçi bir biçimde yaklaşma becerisi. Lokal Düşünebilme Kapasitesi: zorluğu yaşamın her alanına yaymadan zorluklar içerisindeki ışığı, olumlu yanı görebilme becerisi.
  3. Ustalık: kendini tanıma, enerjiyi koruma becerisi. Önemli durumlar için kullanmak amacıyla motivasyonun küçük küçük azalmasını engellemek ve kaldırılamayacak ağır yükleri üstlenmemeye dikkat etmek.
  4. Esneklik: yeni durumlara uyum sağlamak, hedefe ulaşabilmek için işe yaramaz yolları bırakıp yön değiştirme, gerekirse hedef dahi değiştirebilme becerisi.
  5. Bağ kurma: dışarıdan destek alma becerisi. Bağ ne kadar güçlüyse, zorlukları aşmak o kadar kolaylaşır.
  6. Gelişim Zihniyeti: kendine başarısız etiketi yapıştırmama, olumsuz bilişsel tuzaklara düşmeme becerisi. Başarılı olunmadığında, “Şimdi başaramadım; ancak bu benim bir daha başaramayacağım anlamına gelmiyor.” O halde, “Henüz değil.”şeklinde olumlu bilişsel düşünce kalıplarını benimsemek.

Webinar’ın herkes için faydalı olduğunu umar, Çiğdem GÖRENER’e katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

X