Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

Orhan Kemal Müzesi gezisi

" Gerçek olan öğrenmektir. Nereden, nasıl öğrenirsen öğren. Nereden, nasıl öğrendiğin, diploman, hatta neler bildiğin önemli değil. Ne yaptığın önemlidir." - Arkadaş Islıkları- Orhan KEMAL " Kitabını okuyabileceğim bir yazarın ölümünden sonra oğlunun onun adına bir müzede eserlerini halka açması büyük bir ödüldür bizlere." - Tubinnisa BÖRÜ - Hazırlık D

22 Ocak 2007 Pazartesi günü Hazırlık sınıflarıyla Orhan Kemal Müzesi’ne bir gezi düzenledik.
Amacımız, okuduğumuz ya da okuyacağımız yazarların hayatlarına ışık tutan geçmişlerini ve anılarını öğrenerek “okuma” duyarlılıklarımızı artırmaktı.Bu amaçla müzede yer alan fotoğraflar, Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü’den dinlenen samimi anılar, sergilenen belge ve eşyalar öğrencilerimizin ara tatilde okuyacakları Orhan Kemal’e ait romanları daha iyi değerlendirmelerini sağlayacaktır.

Gezi sonrası izlenimlerden birkaçı:

Orhan Kemal müzesinde onun oğlundan kendi hayatını dinlerken kendimi o anın içinde gibi hissettim. Müze küçük olmasına rağmen, değeri büyüktü.

Bedirhan KAPLAN

Orhan Kemal’in yatak odasını görünce kendimi çok garip hissettim. bana çok farklı geldi. Diş fırçası, aynası, tarağını görmek beni çok etkiledi. Bana müze gibi gelmedi orası, daha sıcaktı. Oğlunun anlattığı, babasının yatağına çikolata koyup “Kuşlar getirdi.” demesi beni çok etkiledi.

Beliz HANGÜN

Cihangir’in ortasında böyle büyük bir yerin önemli bir yazar için ayrılmış olması çok güzeldi.

Orkun AKINCI

Müzeye girdiğimde çok heyecanlandım; ancak ondan önce Orhan Kemal’in neden bir müzesi olduğunu düşündüm ve anlamaya çalıştım. Işık Bey’le konuşmak çok heyecan vericiydi. Yazarı tanımak, eserlerini de okumak isteğini veriyordu. Yazarları tanımak için böyle müzelere ihtiyacımız olduğunu anladım.

Hilal SİYOK

İki ders saatinde keşfedilemeyecek kadar derin anlamlar taşıyordu benim için. Odasına bakmak, resimlerdeki Orhan Kemal’e bakmak gibiydi.

Büşra KARASU

daha fazla+
X