Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

Nobel Ödüllü Richard Ernst ile Buluşma

Birleşmiş Milletler tarafından ’’Uluslararası Kimya Yılı’’ ilan edilmiş olan 2011 yılının bu son aylarında, Sainte Pulchérie Lisesi geçtiğimiz 11 Ekim Salı günü, Kimya Nobel Ödülü sahibi ünlü İsviçre’li araştırmacı Richard Ernst’in konferansına ev sahipliği yaptı.

Richard Ernst, yüksek çözünürlüklü nükleer manyetik rezonans (NMR: Nuclear Magnetic Resonance) spektrometrelerinin çalışma tekniklerine yapmış olduğu katkılardan ötürü 1991 yılı Kimya Nobel Ödülü’ne layık görülmüştür. Türkiye Kimya Derneği’nin (daha fazla bilgi için buraya tıklayın) düzenlemiş olduğu Sainte Pulchérie’deki konferansı sırasında Ernst, kendisini Nobel Ödülü’ne götüren yolu, profesyonel ve özel yaşamından örnekler vererek, çok esprili bir yaklaşımla izleyicilerle paylaştı. Doğduğu yer Winterthour’u kendi sözleriyle şöyle anlattı: ’’sanatın ve endüstrinin birlikte etkin olduğu ender yerlerden biri’’. Richard Ernst’in sadece bir fizik-kimya araştırmacısı değil, Asya sanatından derinden etkilenmiş tutkulu bir müzisyen olduğunu da bu sırada öğrendik.

Gösteri salonu, bu özel etkinliğe katılmak için gelen çeşitli liselerin öğrencileriyle doluydu. Konferansın sonunda sıra soru/cevaplara geldiğinde Richard Ernst, çağdaş gelişmelerin temelini oluşturan uygulama alanlarının çeşitliliği nedeniyle kimyanın önemini vurguladı ve gençleri bu konuda kariyer yapmaya teşvik etti. Bilim alanında ilerlemeyi hedefleyenlere ise kararlı, yaratıcı olma ve kendi yolunu özgürce çizme öğüdünü verdi.

İlgilenenler için, kimya yılı etkinlikleri çerçevesinde, Cenevre ’’Bilim Tarihi Müzesi’’nde 9 Ocak – 16 Şubat 2012 tarihleri arasında ilginç bir sergi yer alıyor. ’’Kimya Tarihi’ne Giriş’’ adındaki bu sergi, UNIGE’nin (University of Geneva) Kimya ve Biokimya bölümlerinin işbirliği ile hazırlanan, kimya alanındaki ünlü kişileri ve önemli buluşları içeren kapsamlı bir çalışma. Sergi ilkbahar ve sonbaharda gerçekleşecek bir seri konferans ile daha da zenginleşecek. Bu arada, 29 Ekim’de Perle du Lac’ta ’’Kimyacıların Şenliği’’ etkinliği yer alacak ve görselliği öne çıkaran sunum ve atölye çalışmaları ile desteklenecek.

Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

daha fazla+
X