Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

Nekketsu (熱血), Shônen Mangalarının Öfkeli Karakteri

Bir süredir, Radio Pulchérie'de, Geek Zamanı programı, mizah rekoru kırıyor. Ayrıca, en çok takip edilen Podcast kanallarımızdan biri. Geek Zamanı, S-PACE GEEK Loncası'nın yeni programı. Bu makalede video örnekleriyle Nekketsu üslubuna değiniyorlar.

Bir süredir, Radio Pulchérie'de, Geek Zamanı programı, mizah rekoru kırıyor. Ayrıca, en çok takip edilen Podcast kanallarımızdan biri. Geek Zamanı, S-PACE GEEK Loncası'nın yeni programı. Bu makalede video örnekleriyle Nekketsu üslubuna değiniyorlar.

Daha önce “geek” sözcüğünü duymadıysanız, bilin ki geek denilen kişi; hayal dünyasını, bilimi, teknolojiyi, bilgisayarı veya bilgisayar oyunlarını, yani birden çok belirli alanı tutkuyla seven kişiye denir. Loncamızın iki geek üyesi M. Feyzi ve M. Korkut, manga ve sinemaseverler olarak S-PACE GEEK radyo programını hazırlıyorlar. Bu yazıda Nekketsu karakterlerini ele alıyorlar…

Akira Toriyama’nın Dragon Ball Mangasındaki Son Goku Karakteri

Birkaç yıl önce, Sillage isimli çok başarılı çizgi romanın senaryo yazarı Jean David MORVAN’ı lisemizde ağırlama şansını yakalamıştık. 

“Sizce Avrupa çizgi romanları ile mangalar arasındaki fark nedir?” sorumuza; Japon mangasının karakterlere odaklandığını, çizgi romanın ise anlatıyı öne çıkardığını söyleyerek yanıt vermişti.

Bu yanıtın uygunluğu konusunda kendimizi sorgulayabiliriz. Ancak, birkaç manga okumuş olan herkes aynı tespiti yapabilir: Bu hikayelerdeki karakterler stereotiplerdir ve bu edebi tür kapsamındaki karakterler, maalesef, birebir aynı gibi görünür. Karakterler o kadar benzerlik içerir ki, farklı öykülerdeki kahramanlardan birini diğerinin yerine koysak; sonuçta hikayenin pek de değişmeyeceğini biliriz.

Nekketsu Tarzı Karakterlere Örnek

Yine de, mangalarda (Naruto) hikayeyi oluşturan bu karakterlerdir. Buna karşın klasik çizgi romanda ana kahramanlar genellikle olayların akışına kapılır ve olaylara maruz kalır.

Bu makalede Shonen kahramanının, özellikle de Nekketsu tarzı karakterin analizini yapmaya çalışacağız. Öncelikle kavramı tanımlayalım. Shonen Japoncada ergen anlamına gelir ve 10-18 yaş aralığındaki oğlan çocuklarına yönelik bir türdür. Shonen’ler de farklı kategorilere ayrılır: Vision d’Escaflown gibi mecha (dev robotlar), GTO örneğindeki gibi gakuen (okulda geçen hikayeler), kahramanın birçok kızın dikkatini topladığı harem denilen kategori ve Japoncada çabuk öfkelenen anlamına gelen Fairy Tail’deki Natsu karakteri gibi Nekketsu’lar. 

Nekketsu mangalarında Dragon Ball mangasında olduğu gibi çeşitli mücadelelerle ya da sporla insanın kendini aşması, dostluk, arkadaşlık temaları işlenir. Kahramanların genellikle ailesi yoktur ve bu sayede çoğu gencin hayalindeki özgürlüğe sahiptirler. Bu kahramanlar; dürüst, naif olduklarından hayata bakış açıları basittir, hatta indirgeyicidir. Bu sayede karşıtlarının da aklını karıştırırlar. Genellikle, öykünün sonunda, düşmanları arkadaşları ve müttefikleri olur. Bu kahramanların başlangıçtan beri belirli bir güçleri ve sonsuza kadar geliştirebilecekleri bir potansiyelleri vardır.

Dragon Ball’da Son Goku ve Arkadaşları

Nekketsu’nun ruhunu ortaya çıkaran bir sahne vardır ki, tüm öykülerde yinelenir. Bu, kahramanın müttefikleriyle birlikte, genellikle, orta yaşlı bir yetişkin olan kötü kahramana karşı mücadele anıdır. İlk çarpışmalardan sonra ağır mağlubiyete uğrarlar ve yaralanırlar. Ayağa kalkacak halleri bile olmaz.

Yuyu Hakusho’nun Mangasında Suzaku’ya Karşı Urameshi Yusuke

İşte bu anda kötü kahraman şaşırtıcı bir tutum alır. Mantıksal olarak anlatıdaki olaylar dizisini kısaltacak olsa bile, galibin düşmanlarını oracıkta öldüreceği düşünülebilir. Oysa o böyle davranmaz. Şeytani bir kahkaha atıp onlara şöyle der: “Bitti artık, vazgeçin.”

“Neden zaten mağlup edilmiş bir düşmana vazgeçmesi söylenir?” Shonen türünün ergenlik çağındaki gençlere yönelik olduğunu hatırlatalım. Mantığa göre, silahları veya doğaüstü güçleri olsa bile, genç kahraman gücünün zirvesinde deneyimli bir yetişkinin karşısında mağlubiyetten kaçamaz. Okurlar bunun farkındadır. Ancak gencin yetişkin ile rakip olmayı umduğu bir alan vardır: irade. 

Sadece kaba kuvvete dayalı ilk çarpışma, kahramanlarımızın kaybetmesiyle sona erer. Vazgeçmelerini isteyen antagonistleri, onların iradesini kırmaya ve eksiksiz bir zafer etmeye çalışacaktır. Sonuç olarak kahraman sadece bu alanda kaybetmeye mahkum değildir ve enerjisi tazelenir. Böylece Dragon Ball Z animasyonunda  Son Gohan ve Bojack arasındaki ünlü mücadelede olduğu gibi genç kahraman düşmanının üstesinden gelir.

Benzeşim yoluyla, öyküdeki kötü kahramanın, irade ve cesaret gerektiren hayatın zorluklarını simgelediği söylenebilir. Güvenlik ve sadelik ortamındaki çocukluğu terk ederken, ergenlik çağına giren genç, hem fiziksel değişiklikler geçirir; hem de yeni sorumlulukların farkına varır. Bu dönem strese ve kaygıya neden olabilir. Nekketsu türü de ergenlerin sorunlarına cevap oluşturmak üzere yaratılmıştır.

İşte bu yüzden Nekketsu’lar, Magical Girls kahramanların oğlan versiyonudur. Genç kızlara yönelik Magical Girls öykülerinde, yine kötülüğe karşı mücadele etmek için geçirilen dönüşümler söz konusudur. Bu dönüşümler de Sailor Moon’da olduğu gibi, bedenin ergenlikte geçirdiği değişimleri simgeler.

Tıpkı bizim Nekketsu kahramanlarımız gibi olun ve hiçbir zaman pes etmeyin, her seferinde tekrar ayağa kalkın. Judo’nun kurucusu Jigoro Kano’nun dediği gibi “Bir insan kaç kez düştüğüne bakarak değil; kaç kez ayağa kalktığına bakarak değerlendirilir.”

Dragon Ball Z Kahramanı Prens Vegeta

Bu yazıya bonus olarak, Dragon Ball Z’nin Saiyen’leri yok etme planı isimli 16. animasyonunun Fransızca alt yazılı orijinal versiyonunu izleyebilirsiniz. 

İki haftada bir Çarşamba günleri, saat 14:00’da, S-PACE GEEK 5 dakikalık bir programla Radio Pulchérie’de. Yayının tekrarı saat 17:00’da. Program ilginizi çekiyorsa, siz de katkıda bulunabilirsiniz. Bireysel olarak ya da M. Korkut veya M. Feyzi ile birlikte Geek Zamanı programına katılabilirsiniz. 

Konu önerilerinizi spacegeek@sp.k12.tr adresine gönderebilirsiniz.

Siz de mangaları, dizileri, bilgisayar oyunlarını, animasyonları, çizgi romanları veya sinemayı seviyorsanız ya da başka bir tutkunuz varsa; S-PACE GEEK Loncası, kendinizi ifade etmeniz ve paylaşmanız için alan açıyor…

X