Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

MUN KULÜPLERİMİZ BELÇİKA BAŞKONSOLOSU İLE GÖRÜŞTÜLER

31 Mart 2021 günü, Fransızca ve İngilizce MUN kulüpleri olarak, Belçika’nın İstanbul Başkonsolosu Sayın Serge Dickschen ile Zoom üzerinde tanışma fırsatı bulduk. Bu makaleyi, 9A sınıfı öğrencileri ve Fransızca MUN Kulübü üyeleri İklim ve Sarp, kaleme aldılar.

İlk olarak, Sayın Dickschen bize Kenya’da başlayıp İstanbul’da devam etmekte olan kariyerinden ve bir başkonsolosun ne iş yaptığından bahsetti: Türkiye’de Belçika’yı temsil etmek, Türkiye’deki Belçika vatandaşlarına hizmet vermek ve Türk vatandaşlarının vizeleri ve iki ülke arasında başta ekonomik alanda olmak üzere işbirliğini geliştirmek.

Ardından, bize kendi ülkesinde diplomatik ilişkilerin nasıl yürüdüğünü anlatan Sayın Başkonsolos, konuşmasını; Avrupa Birliği ile NATO’nun gelişimine ve Türkiye-Belçika ilişkilerine değinerek bitirdi.

Son olarak Sayın Dickschen, MUN kulüplerimizin üyelerinin sordukları soruları detaylıca cevapladı ve bizlerle deneyimlerini paylaştı.

MUN kulüpleri olarak bizlere zaman ayıran Sayın Başkonsolos Serge Dickschen’e, bu buluşma imkanını sağlayan Mme. Emilie’ye ve bizi bu buluşmaya hazırlayan MUN danışmanlarımız Mme. Günce, Miss Meryem ve Miss Betül’e çok teşekkür ediyoruz. 

İklim (9A) ve Sarp (9A)

MUN kulübü üyelerimizin bu buluşma hakkındaki yorumlarını aşağıda okuyabilirsiniz:

“Sayın Baş Konsolosun sunumu gerçekten öğreticiydi. Kulüp çalışmalarımız kapsamında kendisiyle ikinci kez karşılaştım ve verdiği bilgilere daha iyi odaklanarak konsolosluk mesleği için geçilmesi gereken aşamaları daha iyi anladım. Bir kez daha bunun çok zor bir meslek olduğunu fark ettim; çünkü kişisel yaşam koşulları istikrarsız. Üstelik kendisi, bizlere, Birleşmiş Milletler hakkında ilginç bilgiler verdi ve orijinal yorumlar yaptı.” Ada (11D)

“Benim için unutulmaz ve çok bilgilendirici bir toplantı oldu. Bu deneyim sayesinde, konsolosluk mesleği konusunda merakımı giderebildim. Beni en çok ilgilendiren bölüm, kariyer ve konsolosların yeni ülkeler keşfetme imkanına ilişkin bölümdü. Farklı ülkelere yolculuklar sayesinde çok ilginç bir meslek olmasına rağmen; büyük gayret, diplomasi ve siyaset bilgisi gerektiren bir meslek olduğunu anladım. Ayrıca konsolosların kendi aralarında da bağlantılar kurması gerekiyor.” Ayda (9A)

“Belçika Başkonsolosu ile tanışmak benim için çok etkileyici bir deneyim oldu; çünkü konsolosluk mesleği ülke için çok önemli bir görev.” Beren (9E)

“Belçika Başkonsolosu ile görüşme deneyimi çok hoşuma gitti. Beni en çok ilgilendiren konu, çalıştığı ülkelerin yelpazesinin çok geniş olmasaydı. Konsoloslar görev almak istedikleri şehirleri seçebiliyor, herhangi bir yere atanmıyorlar. Dolayısıyla, yeni kültürleri keşfetmek ve dünyanın çeşitli köşelerinde çalışmak ilginç olabilir.” Çağan (9C)

“Belçika Başkonsolosu ile tanışmak benim için gerçekten ilginç bir deneyimdi. Kendi ülkesi için önemli bir görevde bulunan birisiyle tanışma deneyimi, hem benim için hem de arkadaşlarım için, etkileyici ve öğretici oldu.” Çağrı (9E)

“Kesinlikle unutulmaz bir deneyimdi. Gerçekten çok şey öğrendim. Ele alınan konular benim ilgi alanlarım olduğu için anlamakta zorlanmadım.” Derin B. (9C)

“Bu buluşma eğitici ve eğlenceliydi, ayrıca genel kültürümüzü geliştirdik. Konsolosluk mesleği hakkında ilginç bilgiler edindim. Bu pandemi döneminde bu kadar iyi planlanmış bir buluşmaya katıldığım için çok memnunum. Ekranlarımızın arkasında olsak bile, Sayın Konsolos sorularımızı yanıtlamak için bizlere zaman ayırdı.” Derin E. (11D)

“Çok bilgilendirici bir buluşmaydı. Bir diplomatın söylemlerinin ve savunduğu fikirlerin, kişiliğinden bağımsız olması gerektiğini öğrendim; çünkü diplomat ülkesini temsil ediyor. Diplomatların çalışacakları ülkeyi seçebilmeleri ilgimi çekti. Bu meslekte çok seyahat edildiğini anladım.” Derin S. (10D)

“Bizler için çok faydalı bir buluşma oldu. Fransızca MUN Kulübü olarak, MUN çalışmalarımızdaki tartıştığımız, Avrupa değerleri veya NATO’nun önemi gibi çeşitli münazara konularına ilişkin tüm sorularımızı sorma imkanı bulduk. Sayın Başkonsolosun mesleği hakkında verdiği bilgiler en çok ilgimi çeken bölüm oldu. Diplomat mesleğinin hayal ettiğimden çok daha büyük sorumluluk getirdiğini öğrendim. Sayın Başkonsolos, çok samimiydi ve sorularımıza elinden geldiğince yanıtlamaya çalıştı. Bunun gibi buluşmalar bizlere çok faydalı şeyler öğretiyor. Katıldığım için çok memnunum.” Ege (9C)

“Başkonsolos ile buluşma benim için unutulmaz ve çok önemli bir deneyimdi. Üniversitede siyaset bilimi okumak istediğim için nasıl diplomat olunacağını ve konsolos olmak için gereken niteliklerin neler olduğunu öğrendim ve bilgi edindim. Üstelik, Avrupa’nın jeopolitik meselelerinden söz edilen bölüm oldukça keyifliydi.” Eren (9D)

“Bence ülkesi için önemli bir rol oynayan bir kişiyle konuşmak çok önemliydi. Başkonsolos bizlere mesleğini açıkladı ve konsolosluk görevlerini öğrendim. Çok etkili bir toplantıydı.” İdil (11E)

“Bu buluşma benim için zenginleştiriciydi. Siyaset ve diplomasi konularıyla ilgilenen bir kişi olarak, bir Başkonsolosu dinlemek oldukça keyifliydi. Esneklik gerektiren bir meslek olması ilgimi çekti. Bir konsolosun tüm görevlerini ve ülkeler arasındaki siyasi ilişkilerin nasıl yürütüldüğünü öğrendim.” İklim (9A)

“Geçtiğimiz yıl olduğu gibi, bir Konsolos ile konuşmak çok ilginç ve önemliydi. Bu buluşma sayesinde meslek hakkında birçok ayrıntı öğrendik. Benim açımdan, konsoloslar, meslekleriyle farklı kültürler tanıma şansına erişiyorlar.” İrem (11A)

“Benim için, Belçika Başkonsolosu ile tanışmak faydalı ve unutulmaz bir deneyimdi. Daha önce hiç yaşamadığım bir deneyimdi. Kendisine sorduğumuz tüm sorulara ayrıntılı olarak yanıt verdi. Bu zor dönemde hem benim için hem de arkadaşlarım için çok etkili bir buluşma oldu.” Pırıl (9E)

“Başkonsolos bizlere mesleğinden, mesleki ilerlemesinden ve ülkesinden söz etti. Öğrencilerin sorularına nezaketle yanıt verdi. Konsolosluk mesleği hakkında çok az şey biliyordum; konsolosun görevlerini, nasıl konsolos olunduğunu öğrendim. Dolayısıyla benim için zenginleştirici bir deneyimdi.” Roza (10A)

“Bu buluşmada çok şey öğrendim. Başkonsolos bizlere ülkesinin politikalarını ve mesleğini eksiksiz açıkladı. Gerçekten büyülendim. Üstelik Başkonsolos bizlere karşı çok nazikti, tüm sorularımızı yanıtlamaya çalıştı. Bence MUN Kulübü için olmazsa olmaz bir buluşmaydı.” Sarp (9A)

X