Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

MUN Kulübümüz FRMUN Konferansı’na Katıldı

Üsküdar Amerikan Lisesi tarafından 27 - 28 Kasım tarihleri arasında düzenlenen bu senenin atölye formatındaki ilk MUN konferansı. Pandeminin hâlâ devam eden etkileri sebebiyle bu seneki konferans yine online olarak gerçekleşti. Kulübümüzün eş başkanları 10C sınıfından Çağan, Ege, İklim ve 10D sınıfından Berke ile 10E sınıfından Ayda bu makaleyi kaleme aldı.

Üsküdar Amerikan Lisesi tarafından 27 - 28 Kasım tarihleri arasında düzenlenen bu senenin atölye formatındaki ilk MUN konferansı. Pandeminin hâlâ devam eden etkileri sebebiyle bu seneki konferans yine online olarak gerçekleşti. Kulübümüzün eş başkanları 10C sınıfından Çağan, Ege, İklim ve 10D sınıfından Berke ile 10E sınıfından Ayda bu makaleyi kaleme aldı.

27 – 28 kasım tarihleri arasında, 2 gün boyunca, Fransızca MUN kulübümüzden, altısı başkanlık statüsünde olmak üzere, toplam 22 üyemiz Üsküdar Amerikan Lisesi tarafından düzenlenen Fransızca MUN konferansına katıldılar. Konferansın ana teması ve başlangıç noktası diğer konferanslardan farklı olarak daha tarihsel bir eğilime sahipti: “Milletler Cemiyeti’ni tekrardan organize ederek, 2. Dünya Savaşı’nı engellemek mümkün olabilir mi? ”

Katılımcılarımız, 7 farklı komitede, problemlere yeni çözümler bulmaya çalışarak, verimli ve sürükleyici tartışmalar gerçekleştirip, delegasyonlarının sahip olduğu politik konumu savundular.

Öte yandan, bu konferans, geçen sene yine aynı konferansla MUN kariyerlerine başlayan üyelerimiz için daha duygusal ve özel bir yere sahipti. Geçmiş senelerde, eğlenceli vakit geçirip güzel anılar elde etmiş olan  kulübümüzün eski üyeleri, bu sefer başkanlık pozisyonunda bulunarak, MUN kariyerlerine yeni başlayan üyelere kendi tecrübelerini aktardı.

Bu konferans aynı zamanda yeni katılımcılar için çok önemli bir yere sahipti. Konferansın eğitime odaklı eğilimi sayesinde, yeni katılımcılar bir MUN konferansının işleyişini öğrendiler ve kendilerini ifade ederek Fransızca seviyelerini geliştirdiler.

Üsküdar Amerikan Lisesi’nin organizatör ekibine bizi bu özel konferansta ağırladıkları için içtenliklerimizle teşekkür ediyoruz.

Kulüp üyelerimizin konferans hakkındaki yorumlarını okuyabilirsiniz:

Vanessa: “Çok mutluyum, çünkü bu benim ilk MUN deneyimimdi. Komitemin konusu çok iyiydi. Yeni insanlarla tanıştım ve savunduğum ülkenin politikası konuya oldukça ters olmasına rağmen konu hakkında konuşabildim.”

Mina: “Bu iki gün benim için çok iyi ve eğlenceli geçti. İlk MUN deneyimimdi. Komitemdeki bütün üyeler oldukça yardımsever ve kibarlardı. Bize verilen konu çok iyiydi. Bana verilen ülkenin politik pozisyonunu savunabilmek için elimden gelenin en iyisini yaptım.”

İrem: “İkinci MUN deneyimim çok iyi geçti. Söz alarak ve fikirlerimi ifade ederek Fransızca seviyemi geliştirdiğimi hissediyorum. Delegelerin dünya sorunları hakkında yaptıkları konuşmaları ve sunduğu değişiklikleri değerlendirmek çok hoşuma gitti. Ciddi işler dışında, komitemizle çok iyi anlaştık ve eğlendik. Bundan sonraki MUN deneyimlerimin de en az bunun kadar eğlenceli ve faydalı olacağını umuyorum.”

Çınay: “Bu konferansla ilk MUN deneyimimi yaşadığım için çok memnunum. Herkes çok samimi ve iyi niyetliydi. Konferansın organizasyonunu çok başarılı buldum. Konumuz ve MUN prosedürleri hakkında bilgiler öğrenirken elimden geldiğince söz almaya çalıştım.”

Beren: “Bu iki gün boyunca, Türk öğrencilerle birlikte münazara yaparken çok eğlendim. Diğer konferanslara göre daha basitti, çünkü hiçkimsenin Fransızcası mükemmel değildi ve kimse hızlı konuşmuyordu.”

İklim: “Bu sefer, FRMUN konferansına Uluslararası Daimi Adalet Divanı komitesinin başkan yardımcısı olarak katıldım, fakat bu makamda olmamın yanı sıra, işlediğimiz davayı teklif eden kişi olmanın gururunu da yaşadım. Teklif etmiş olduğum davanın komitemizde avukatlarımız ve yargıçlarımız tarafından bu kadar ilgiyle karşılanması ve en sonunda adaletin sağlanması beni çok mutlu etti. Katılımcılarla oldukça neşeli anlar yaratabildiğimi düşünüyorum. Ayrıca, başkanım da birlikte çalışması çok kolay bir insandı. Yani, benim için sıkıntısız geçen bir konferans oldu. Sonuç olarak, eğer şimdiye kadar katıldığım konferansları sıralayacak olsaydım, bu kesinlikle ilk üçte olurdu.”

Ege: “FRMUN’21’in benim için anlamı, MUN kariyerime başladığım noktaya geri dönmek anlamına geliyor. Uluslararası Çalışma Örgütü komitesinin başkan yardımcısı olarak MUN dünyasına başlangıç seviyesindeki delegelerin elinden tutmak benim için oldukça dokunaklıydı. Konferansın organizasyonu başarılıydı. Komitemizde az kişi olsak da, delegelerimizin çabaları ve birlikte çok eğlenceli anlar geçirdiğim başkanlarımın arkadaşlıkları sayesinde ne yalnız hissettim ne de sıkıldım. İki ayrı önerge yazdık ve bir tanesi Genel Kurul’dan geçti. Özetle, katılmış olmaktan çok memnunum. Bu konferans, en iyilerinden biriydi ve aklımda daima özel kalacak.” 

Çağan: “FRMUN konferansı boyunca Fransızca seviyemi geliştirdiğimi ve MUN prosedür bilgilerimi tazelediğimi düşünüyorum. Daha kişisel olarak, FRMUN’e başkanlık makamında geri dönmek ve muhteşem MUN dünyasına yeni giriş yapanlara yardım etmek bana çok keyif verdi. Komitemizde çok sıcak bir ortam vardı ve resmi münazaraları bitirdikten sonra çok eğlenceli anlar geçirdik. Katıldığım en iyi konferanslardan biriydi.”

Berke: “İkinci FRMUN deneyimim benim için çok nostaljikti, çünkü bu sefer eşbaşkan olarak katıldım, delegelere MUN anlayışını kazandırma ve onlara eşlik etme şansını buldum. Benim için muhteşem ve zenginleştirici bir deneyimdi. İki gün boyunca durmadan çalışmış olsak bile Uluslararası Entelektüel İşbirliği Komitesi’nde çok güzel anlar geçirebildik. Üstelik, bu çalışmanın sonunda elde ettiğimiz önergeler inanılmazdı; bu, bütün delegeler için motive edici oldu. Son olarak, keyifle katıldığım bu güzel konferans için emek veren herkese teşekkür ediyorum.”

Pırıl: “FRMUN, geçen yıl katıldığım ilk konferanstı, ama bu yıl başkan yardımcısı olarak katıldım. Bu iki gün boyunca, çok çalıştık ve çok yorulduk, aynı zamanda çok eğlendik. FRMUN sayesinde MUN hakkında çok şey öğrendim ve başkanlık makamında olma şansını buldum.”

Mert Kaan: “Bu konferansta aramızda münazara yaparken çok eğlendim. Fakat, mantıklı olmayan oylamalar ve konuşmalar vardı. Bazı delegelerin Fransızca seviyeleri bizimkinden oldukça uzaktı. Bu kötü noktalar dışında, MUN’a katılmak çok eğlenceliydi. Başkanlarım beni en iyi delege seçtiği için çok mutlu oldum.Yapılan bütün münazaralara iyi bir şekilde katılım sağladığımı düşünüyorum. Başkanlarımız çok iyilerdi ve hep bize yardım ettiler. Özetle, benim için keyifli geçen bir iki gün oldu.”

Ayda: “Bu, benim ikinci FRMUN deneyimimdi; ancak bu sefer, başkanlık makamının bir üyesi olarak katıldım. İki gün süren bu konferansta Ekonomi ve Finans Komitesi’nin başkan yardımcısıydım. Bu konferans, benim için büyük bir öneme sahip; çünkü MUN macerama yine aynı konferansla başlamıştım ve bu denli geliştiğimi görmekten çok gururluyum. Zamanında aynı duyguları yaşadığım başlangıç seviyesindeki delegelere yardım etme fırsatı bularak unutulmaz anlar geçirdim. Rol aldığım konferansların arasında en iyilerinden biriydi.”

Doruk: “İlk FRMUN konferansım boyunca, başlar da çekingen olduğumdan dolayı çok istekli olmasam da, diğerlerinin de benden farksız olduğunu gördüm ve böylece özgüvenim arttı. Bu konferans benim için ayrıca çok güzel ve eğitici bir tecrübeydi. Öte yandan, komitedeki diğer delegeler fikirleri onaylamaktan ziyade, biraz daha karşıt ve tartışmacı bir tutum üstlenseler daha güzel olabilirdi.”

X