Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

Kariyer Gelişiminde Yetenek Yönetimi Konulu Webinar’ın Ardından…

22 Aralık 2020 Salı günü, Bilgi Üniversitesi Eğitim Danışmanı Özge ALYU, velilerimizle “Kariyer Gelişiminde Yetenek Yönetimi” konulu webinar'da buluştu.

Bu etkinlikte Özge ALYU;

  • yeteneğin nasıl tespit edilebileceği
  • iş dünyasının eski profesyonel ve yeni profesyonel kavramlarının özellikleri
  • profesyonel meslek hayatında devam eden eğitim süreçleri ve bu süreçlerin devamlılığı
  • iş dünyasının yeni mezunlara yapmış olduğu yetkinlik analizleri ve bu analizlerin sonucunda “liderlik, girişimcilik ve takım çalışması, inisiyatif alma” gibi temel yetkinliklerin artık ön planda olduğu bilgilerini paylaştı.

Pearson Türkiye Araştırma sonucuna göre, iş dünyasının ilk üç beklenti oranıyla yeni mezunların bu beklentilerin ne kadarını karşıladığı ile ilgili istatistikler hakkında bilgi verdi. Gerek lise gerek üniversite yıllarında öğrencilerin; çeşitli etkinlikler, kulüp faaliyetleri, gönüllü projelerde görev alarak “takım çalışması, etkili iletişim, problem çözme” gibi temel beklenti becerilerini geliştirebileceklerini aktardı.

Ayrıca, yeteneğin, bilgi ve deneyimle yetkinliğe dönüştürüldüğü; bu noktaya ulaşabilmek için kişininin yeteneğinin öncelikli olarak ebeveyn gözlemi, ardından eğitim kurumu ve öğretmenlerin geri bildirimleriyle sorgulanması gerektiği üzerinde durdu. Daha sonra da, kişinin en fazla kullandığı yeteneğinin bilgiyle geliştirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Yani kişiye; merak, ilgi, tahammül etme, azim, kişisel sorgulama konularında verilen çevresel desteğin önemine vurgu yaptı.

Özetle:

  • Yetenek ve ilgi alanının kesişmesinin, kişiyi, her türlü zorluğa rağmen mutlu kıldığı; tam tersi yetenek ve ilgiyle örtüşmeyen bir alana zorlanılan durumda, birçok olumsuzlukların baş gösterebildiğini
  • kişinin yeteneğine olan inancının, ebeveyn ve eğitim kurumu tarafından desteklendiği takdirde, yetenek yönelimi yaklaşımının önemli bileşeni olan “Başarı Yönelimi”nin oluşacağını
  • sosyal anlamda çeşitli etkinliklerin ve diğer bileşen olan “Yatkınlık”ın gelişimine katkı sağladığını ifade etti.

Sunumun ardından, Özge Hanım, velilerimizin sorularını cevaplandırarak webinar’ı tamamladı.

Webinar’ın herkes için faydalı olduğunu umar, Özge ALYU’ya katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

X