Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

İFSAK Konferansı : “24. Fotoğraf Günleri”

24. İFSAK İstanbul Fotoğraf Günleri’nin teması "THANATOS -Tek Düşmanım Kendim"dir. Fotoğraf eksenli çok sayıda proje -buluşmalar, sergiler, fotoğraf atölyeleri- düzenlenecektir. Sainte Pulchérie festivale fotoğrafçı İranlı Shadi Ghadirian ve Suriyeli Issa Touma’nın fotoğraf konferanslarıyla katılıyor.

Sainte Pulchérie Lisesi 24. İFSAK Fotoğraf Günleri nedeniyle İstanbul’a davet edilen bu iki fotoğraf sanatçısını 2 Kasım Çarşamba günü 19.30’da gösteri salonunda ağırlamaktan memnuniyet duyar. Fotoğrafçılar çalışmaları etrafında bir konferans düzenleyecek ve kadın, çatışma ve özgürlük gibi temalarını ele alacaklardır.

Program:
- 19.30 Issa Touma
“Penceremden 9 Gün”-adlı Issa Touma’nın yönetmenliğinde 2012’de Suriye- Halep’te çekilen belgesel filmin gösterim-13’
- 20.00 Shadi Ghadirian
- Söyleşi

Issa Touma ve Shadi Ghadirian fotoğraflarını Demirören’de sergileyecekler:

Issa Touma
“Henüz Yitirmediğimiz Kadınlar”

Sergi Suriye’deki krizde yaşanan hikayeleri anlatıyor. 26 Nisan 2015’de radikal İslam muhalefeti “Büyük Saldırı”yı ilan etti. Sanat Kampı’nın önceki farklı din ve etnik gruplardan birçok genç katılımcısı Le Pont Galeri’de buluştu. Çatışmalar bir hafta sürdü. Kapana kısılmış ve korkmuş bir grup kadın neredeyse son bir mesaj gibi ümit ve korkularını paylaştı.
Henüz Yitirmediğimiz Kadınlar’ın portreleri dokunaklı ve acil bir yardım çağrısıdır. Bu fotoğraflardaki kadınlar hala hayatta, diğer birçoğu hayallerini gerçekleştirmeye fırsat bulamadan öldürüldü.

Shadi Ghadirian
“Beyaz Kare”

Sanatçı fotoğrafladığı askeri aksesuarlara kırmızı bir kurdele iliştiriyor. Bağlamlarından koparılan bu objeler kimi zaman tehditkar ve incelikle savaşı anımsatıyor. Saldırganlıkları kurdele ile katılan kadınsı dokunuş sayesinde kısmen yatıştırılıyor. Shadi Ghadirian çalışmalarında genel olarak İslam devletinde kadının rolü ve koşullarını sorgular. Kendi deneyimlerinden esinlendiği çalışmalarında genellikle mizah yoluyla şeriatla yönetilen bir toplumda yaşayan modern kadını ele alır.

Serginin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Öğrencilerimiz 24. İfsak Fotoğraf Günleri’ne katılıyorlar, daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

daha fazla+
X